آموزش تعمیر ترموکوپل اجاق گاز در خانه | آی بک امداد

آموزش تعمیر ترموکوپل اجاق گاز
📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

اجاق گاز از اجزای مختلف تشکیل شده است که بتواند باعث ایجاد شعله شود تا بتواند پخت و پز را روی آن انجام دهید در این بین یکی از قطعات مهم ترموکوپل نام دارد که به نوعی یک سنسور دما و هشدار دهنده می باشد. در واقع ترموکوپل در اجاق گاز باعث می شود که در صورت کار نکردن هر کدام از قسمت های اجاق سریعا جریان گاز را قطع کند تا مانع از هر گونه حادثه ناگوار از جمله انفجار شود. قطعا خرابی ترموکوپل خیلی نگران کننده است و باید سریعا آنرا تعمیر کنید اما باید بدانید که تقریبا هر ۲۰ سال یکبار باید این قطعه تعویض گردد مگر اینکه دچار مشکلات و ایراداتی از جمله روشن نماندن اجاق گاز باشید که احتمال خرابی این قطعه وجود دارد و باید تعمیر شود از این رو آموزش تعمیر ترموکوپل را در این مقاله خواهیم نوشت امیدواریم که برای شما مفید باشد.

تعمیر اجاق گاز در تهران توسط آی بک امداد

زرد یا نارنجی سوزاندن شعله، روشن نماندن شعله اجاق گاز، کار نکردن ولوم و مواردی از این قبیل ممکن است رخ دهد که در این زمان باید نسبت به تعمیر اجاق گاز اقدام کنید. توجه داشته باشید که برخی از مشکلات و ایرادات اجاق از جمله خرابی ترموکوپل به شدت خطرناک است و احتمال انفجار را دارد بنابراین در زمان خرابی اجاق گاز برای تعمیر آن کافیه با تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در محل و منزل شما در تهران و سایر شهرها حاضر شوند.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز با تعمیرکاران آی بک امداد

دقت داشته باشید که ترموکوپل قطعه ای مهم در اجاق گاز، آبگرمکن دیواری، بخاری گازی است که در صورت خرابی آن با خاموش شدن شعله به هر دلیلی گاز در جریان خواهد داشته که در این زمان اگر کبریت روشن کنید انفجار رخ می دهد بنابراین خرابی ترموکوپل را کاملا جدی بگیرید و در صورت خرابی این قطعه از روشن کردن آبگرمکن، اجاق گاز، بخاری و هر وسیله گاز سوز خودداری کنید که خیلی خطرناک است.

ترموکوپل چیست؟

تا به حال به این فکر کرده اید که اگر شعله اجاق گاز یا بخاری گازی خاموش شود و کماکان گاز از آن خارج شود احتمال انفجار و خفگی وجود دارد. خب نگران نباشید در واقع به دلیل وجود قطعه ای به نام ترموکوپل در این دو وسیله حفظ امنیت شما برقرار است و در صورت کار نکردن هر کدام از قطعات اجاق گاز سریعا جریان گاز را قطع می کند تا از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کند.

ترموکوپل را یک مولد برق می نامند که هم چون هشدار دهنده و یک سنسور دما کار می کند که با قطع کردن جریان گاز از روشن شدن شعله گاز خودداری می کند.

خرابی ترموکوپل به چه دلیل رخ می هد؟

توجه داشته باشید که این قطعه را سنسور دما در اجاق گاز و بخاری گازی می نامند که زمانی این قطعه از کار می افتد که مدت زمان زیادی شعله گاز روشن باشد و در حالت عادی این قطعه به صورت متوسط بین ۲۰ الی ۳۰ سال عمر می کند و جای نگرانی ندارد.

علت استفاده از ترموکوپل در اجاق گاز

با توجه به خطرناک بودن اجاق گاز و بخاری گازی و استفاده از سوخت گاز برای روشن شدن احتمال حریق و آتش سوزی وجود دارد از این رو برای امنیت بالا ترموکوپل در آن وجود دارد که چنانچه هر کدام از قطعات آن به درستی کار نکند سریعا جریان گاز را قطع کند و از رخ دادن هر گونه حوادث ناگوار خودداری کند. ترموکوپل قطعه ای است که در تمام وسایل گاز سوز وجود دارد. نحوه روشن شدن شعله اجاز گاز و وسایل گاز سوز به این صورت است که با چرخاندن ولوم گاز در مشعل جریان خواهد داشت و با روشن کردن کبریت شعله تشکیل می شود و این کار بدون هیچ دخالتی از انسان رخ می دهد از این رو اگر این روند به درستی انجام نشود باید ترموکوپل سریعا جریان گاز را قطع کند.

با توجه به اهمیت ترموکوپل در اجاق گاز در صورت مشاهده علائم و نشانه های خرابی این قطعه باید سریعا آنرا تعمیر یا تعویض کنید چونکه کار کردن هر وسیله گاز سوز از جمله اجاق گاز، بخاری، آبگرمکن بدون ترموکوپل به هیچ وجه نباید صورت گیرد.

نحوه کار کردن ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل متشکل از دو سیم فلزی می باشد که زمانی اجاز ایجاد شلعه را می دهد که به صورت کافی گرما به محل قرار گیری دو فلز برسد در غیر این صورت با کاهش دمای سنسور سریعا جریان گاز را قطع می کند. در این بین حوادثی از جمله وزش باد، ریختن آب روی شعله ممکن است رخ دهد که باعث خاموش شدن شعله شود در این صورت اگر ترموکوپل نباشد قطعا جریان گاز قطع نمی شود و احتمال انفجار و خفگی وجود دارد.

مزایای ترموکوپل

 • به راحتی کار می کند و قطعه ای است که نمی شکند.
 • قیمت آن ارزان است.
 • به صورت طولانی مدت کار می کند.
 • باعث کنترل دمای شعله می شود.
 • به سرعت قادر به خاموش گردن جریان گاز است.
 • به راحتی امکان تعویض ترموکوپل وجود دارد.

با تمام مزایایی که در مورد ترموکوپل نوشتیم البته یک عیب دارد که آن سخت تعمیر شدن ترموکوپل می باشد که باید توسط متخصص یا کارشناسان خود انجام  شود.

به منظور تعمیر ترموکوپل علاوه بر جوش و لحیم دادن دو سر فلز با دمای بالا حدود ۱۳۰۰ درجه سانتی گرداد باید با دقت بالا این کار انجام شود در غیر اینصورت ترموکوپل قابل استفاده نخواهد بود.

خرابی و تعمیر اجاق گاز

به منظور پخت و پز و درست کردن انواع غذاها و جوشیدن آب و ….. نیاز به اجاق گاز دارید بنابراین با خرابی اجاق گاز که با خرابی هر کدام از قطعات از جمله ترموکوپل ممکن است رخ دهد باید نسبت به تعمیر اجاق گاز اقدام کنید که برای این کار حتما با تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید.

زمان تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

قطعا برای اطلاع از خرابی هر قطعه از اجاق گاز ابتدا باید آنرا بررسی کنید و در صورت خرابی سریعا تعویض یا تعمیر گردد. حال سوالی که پیش می آید این است که چگونه از خرابی ترموکوپل اجاق گاز مطمئن شوید. خب کافیه سر گاز را بردارید و ترموکوپل را پیدا کنید در صورت سوختگی در محل اتصال دو میله ترموکوپل یا در این بین فاصله گرفتن و جدا شدن از همدیگر این قطع کار نمی کند و باید سریعا تعمیر یا تعویض شود.

انواع سنسورهای دما

در کارخانه های تولید کننده تجهیزات گاز برای ساخت این قطعه یعنی ترموکوپل از الکترومغناطیس مخصوص با سوکت های اتصال استفاده می کنند که آلیاژها و فلزاتی که در ساخت آنها استفاده می شود به شرح زیر است.

 • کنستانتن و کرومل
 • مس و کنستانتن
 • مس و کوپل
 • نیسیل و نیکروسیل
 • آلومل و کرومل
 • کنستانتن و آهن

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز به چه صورت انجام می‌شود؟

شاید در این بین فکر کنید که با خاموش شدن شعله گاز سریعا ترموکوپل خراب شده است در صورتی که ممکن است دلایل دیگری برای خاموش شدن و روشن نماندن شعله اجاق گاز وجود داشته باشد که باید توسط تعمیرکار بررسی شود. البته در این بین اکثر کارشناسان و تعمیرکاران معتقدند که دلیل اصلی خاموشی گاز به خاطر خرابی این قطعه یعنی ترموکوپل است که باعث می شود بعد از احتراق و آزاد شدن سوخت آبی بلافاصله  خاموش شود و روشن نماند.

پس از اینکه مطمئن شدید که ترموکوپل خراب است و قصد تعمیر آنرا دارید باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • بستن شیر روی سیلندر گاز، پیدا کردن ترموکوپل که نوک آن دقیقا نزدیک صفحه داغ است.
 • در صورتی که روی ترموکوپل رسوب گرفته باشد با سنباده زدن مشکل رفع خواهد شد.

بازبینی‌های قبل از جایگزینی ترموکوپل

توجه داشته باشید که در برخی از اجاق گازها ترموکوپل دو الی سه نوک برای کنترل دما دارد که با گرم نکردن هر کدام خراب است و باید سریعا نسبت به تعویض ترموکوپل اقدام کنید.

آموزش تعویض ترموکوپل اجاق گاز فردار و رومیزی

در مورد فر اجاق گاز باید به شما بگوییم که یک الی دو ترموکوپل دارد و تقریبا تعویض این قطعه به مانند ترموکوپل اجاق گاز رومیزی است و بعد از پیدا کردن این قطعه باید آنرا با ترموکوپل خریداری شده عوض کنید.

سوالات متداول

ترموکوپل چیست؟

همانطور که اشاره شده این قطعه جزو قطعات ضروری و مهم می باشد که در زمان کار نکردن هر کدام از اجزای اجاق گاز یا خاموش شدن شعله در زمان وزش باد، آب ریختن روی آن سریعا گاز را قطع می کند.

چرا نیاز به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز وجود دارد؟

خب با خرابی و کار نکردن ترموکوپل اگر به دلایل مختلف شعله روشن نماند و بعد از روشن شدن مجددا خاموش شود با جریان گاز احتمال انفجار و خفگی وجود دارد بنابراین با خرابی ترموکوپل باید سریعا آنرا تعمیر یا تعویض کنید.

چگونه می‌توان از عمل نکردن ترموکوپل اجاق گاز مطمئن شد؟

در صورت کار نکردن اجاق یا خاموشی شعله گاز به هر دلیلی احتمال خرابی این قطعه وجود دارد که در صورت نگاه کردن به آن اگر محل اتصال دو میله سوختگی داشته یا از هم جدا باشد مشکل از ترموکوپل است و باید سریعا تعمیر یا تعویض گردد.

آیا می‌توان ترموکوپل را از اجاق گاز حذف کرد؟

به هیچ وجه این کار امکان پذیر نیست چون در صورت خاموشی شعله گاز به هر دلیلی جریان گاز پا برجا خواهد بود و با روشن کردن کبریت، فندک انفجار رخ می دهد و یا اینکه با بوی گاز خفه خواهید شد.

1 دیدگاه برای “آموزش تعمیر ترموکوپل اجاق گاز در خانه | آی بک امداد

 1. بهروز گفته:

  سلام اجاق گاز بنده رومیزی و فدل فلیو هستش با ۴شعله استیل نصبش که کردم ۴روز بعدش یکی از شعله ها با فندک خود اجاق روشن نمیشد برای روشن کردنش باید شعله پخش کن رو یکم جابجا کنم یه شعله دیگم تا روشن میکنم پیچ ولوم رو که ول میکنم خودبخود خاموش میشه اجاق گازم با گارانتی هستش چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *