علت برق دار بودن بدنه کولر آبی و نحوه رفع آن | آی بک امداد

علت برق دار بودن بدنه کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

با وجود باد خنکی که توسط وسایل سرمایشی از جمله کولر آبی تولید و در فضای ساختمان پخش می شود در این بین ممکن است به مرور زمان دچار مشکلات و خرابی هایی از جمله کار نکردن دور تند، سر و صدای زیاد کولر آبی، پوسیدگی بدنه کولر، بوی بد منتشر شده، خرابی و سوختن موتور یا پمپ آب کولر مواجه شوید. در این بین البته یکی از مسائل و مشکلات خیلی عجیب زمانی است که بدنه کولر آبی برق داشته باشد. بله درست شنیدید برخی اوقات به دلایل مختلف از جمله اتصال برق واتر پمپ و پاشیده شدن آب روی موتور کولر نه تنها بدنه بلکه آب داخل تشتک آن برق دارد که برق دار بودن کولر بسیار خطرناک است و باید سریعا نسبت به تعمیر کولر آبی اقدام کنید که برای اینکار می توانید با شماره تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید.

سرویس و تعمیر کولر آبی در تهران توسط آی بک امداد

کولر آبی با آب و برق کار می کند به این صورت که آب داخل تشتک و کفی کولر می رود و با روشن شدن آن توسط پمپ آب پمپاژ و روی پوشال ها ریخته می شود و سپس توسط موتور کولر، پروانه آن می چرخد تا باد خنک تولید شود. در این بین به مرور زمان احتمال خرابی هر قطعه از کولر از جمله پاره شدن تسمه، خشک شدن یاتاق ها، تاب داشتن پروانه، خرابی یا سوختن پمپ و… وجود دارد که باید سریعا آنرا تعمیر کنید.

به منظور حفظ و نگهداری از کولر و افزایش طول عمر این وسیله سرمایشی نیاز است که به موقع سرویس شود و نسبت به تمیز کردن بدنه و کفی، تعویض پوشال ها و عیب یابی آن اقدام شود که به طور کلی برای سرویس و تعمیر کولر آبی کافیه با آی بک امداد تماس بگیرید و با استعلام هزینه و قیمت تعمیر و دادن آدرس تعمیرکار سریعا در محل و منزل شما در تهران حاضر خواهد شد.

 • صرفه جویی در وفت
 • دسترسی به تعمیرکار
 • سرویس و تعمیر کولر آبی در محل و منزل

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

علت برق دار بودن بدنه کولر آبی چیست؟

همانطور که می دانید نحوه کار کردن و تولید سرما توسط کولر آبی به این صورت است که آب روی پوشال می رود و سپس توسط موتور پروانه شروع به حرکت می کند تا باد خنک ایجاد شود. خب این به معنای اهمیت وجود آب و برق برای کار کردن کولر آبی است و در صورت قطع بودن هر کدام از کار می افتد حال اگر فن موتور یا واتر پمپ اتصالی کند و یا اینکه آب روی موتور پاشیده شود بدنه کولر آبی برق دار خواهد بود و حتی احتمال برق داشتن آب تستک وجود دارد که در صورت خیس شدن زمین با این آب نیز برق دارد که باید سریعا کولر آبی تعمیر شود.

میزان خطر برق دار بودن کولر آبی

در صورت برق داشتن بدنه و آب تشتک کولر آبی اگر با بدنه یا آب تماس داشته باشید احتمال برق گرفتگی وجود دارد از این رو در زمان برق دار بودن کولر آبی باید سریعا نسبت به رفع مشکل و تعمیر آن اقدام کنید که برای اینکار کافیست با تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید تا در هر جایی از تهران از غرب، شرق، شمال، جنوب و محله های پونک، سعادت آباد، یوسف آباد، فلاح، زمزم، نواب، امیرآباد، گیشا، نارمک، ازگل، قیطریه، الهیه، تجریش، جردن، ده ونک، آرارات، تهرانپارس و… سریعا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر شود.

بررسی سیستم برق کولر آبی

توجه داشته باشید که مهمترین دلیل برق دار بودن بدنه کولر آبی به خاطر اتصالی در برق آن است که در این بین ممکن است سیم های برق از سمت فیوز تا کلید کولر آبی که شامل سه رشته ۲.۵ و ۵ رشته سیم کلید که به دستگاه کولر متصل می شود فرسوده یا دچار مشکل دیگری باشد. در واقع یک تعمیرکار در ابتدا باید با این سیم ها آشنا باشد و بررسی کند که هیچ مشکلی از سمت اینها نباشد و در صورت نداشتن عایق یا فرسودگی و لخت بودن سیم آنها را برطرف کند و سپس به دنبال دلایل دیگر برق داشتن کولر بگردد.

دلایل برق دار بودن کولر آبی

همانطور که اشاره کردیم مهمترین دلیل برای اینکه بدنه کولر برق دارد به خاطر اتصالی یا فرسودگی سیم و نداشتن عایق سیم های  بین فیوز تا کلید کولر و ۵ رشته سیم کلید کولر که به دستگاه است که باید بررسی شود و در ادامه ممکن است به خاطر موارد زیر این مشکل برای کولر رخ دهد که باید بررسی شود.

 • اتصالی برق موتور فن کولر آبی بخاطر فرسودگی سیم برق یا نداشتن عایق سیم ها
 • اتصالی برق در قسمت واتر پمپ که به مانند مورد قبل است.
 • وصل نبودن سیم ارت منزل به قسمت ترمینال سیم ارت کولر که البته زمانی باید وصل شود که ساختمان شما به سیم ارت وصل شده باشد.
 • پاشیدن آب روی موتور کولر آبی

یکی از مواردی که باعث خرابی کولر آبی می شود زمانی است که موتور اصلی کولر یا موتور پمپ آب بسوزد که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که یکی از آنها ریختن آب روی موتور یا پمپ است که همانطور که گفتیم یکی از دلایل برق دار بودن بدنه کولر آبی نیز می باشد بنابراین از باز گذاشتن دیواره ها و پاشیدن روی موتور و پمپ آب خودداری کنید که بسیار خطرناک است.

راه های پیشگیری از برق دار شدن کولر آبی

خب با توجه به خطرناک بودن این مشکل در بین کولر آبی قطعا خیلی مهم است که با انجام یک سری موارد بتوانید از رخ دادن این مشکل پیشگیری کنید که در ادامه این متن به آن اشاره خواهیم کرد. البته در این بین نیز به مورد زمان احتمال فرسودگی سیم ها و از بین رفتن عایق سر سیم ها وجود دارد که باید سریعا توسط تعمیرکار رفع عیب شود در غیر اینصورت احتمال برق داشتن بدنه کولر آبی وجود خواهد داشت.

اگر نگران این هستید که یک زمانی بدنه یا آب داخل تشتک کولر برق نداشته باشد موارد زیر انجام دهید تا از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

 • سرویس به موقع کولر آبی توسط تعمیرکار تا سیستم برق نیز بررسی شود.
 • توجه داشته باشید که سرویس کولر آبی تنها توسط افراد متخصص و تعمیرکاران حرفه ای انجام شود تا از دقیق کار کردن سیستم برق دستگاه مطمئن شوید در غیر اینصورت برق دار بودن بدنه خطر برق گرفتگی را بالا می برد.
 • زمانی که قصد نگاه کردن به کولر آبی دارید حتما برق را قطع کنید و یا اینکه کلید برق کولر را قطع کنید.
 • برای تست برق داشتن یا نداشتن کولر نکات ایمنی رعایت کنید که شامل پوشیدن دستکش عایق، لاستیک عایق زیر پا و فاز متر می باشد.
 • در صورت فرسودگی سیم های برق کولر و نداشتن عایق سیم ها برای ترمیم سیم ها از چسب استفاده نکنید و تنها آنها را تعویض کنید.
 • با استفاده از کلید محافظ می توانید از برق دار شدن کولر آبی جلوگیری کنید.
 • حتما نصب و راه اندازی کولر آبی را به کسانی بسپارید که حرفه ای و کار بلد هستند.
 • خرید کولر آبی توسط فروشگاههای معتبر انجام شود.

نتیجه گیری:

خب همانطور که گفتیم یکی از مشکلات و ایرادات کولر آبی شامل برق داشتن بدنه و تشتک است که خیلی خطر آفرین است از این رو با سرویس به موقع مانع از بروز این مشکل شوید و در صورت برق دار بودن بدنه کولر آبی دلایل بروز این مشکل از جمله اتصالی برق فن موتور و واتر پمپ و یا موارد دیگر از جمله عدم اتصال سیم ارت ساختمان به سیم ارت دستگاه را بررسی کنید و از پاشیدن آب روی موتور خودداری کنید.

1 دیدگاه برای “علت برق دار بودن بدنه کولر آبی و نحوه رفع آن | آی بک امداد

 1. فرید آزادی گفته:

  سلام علت برق داشتن بدنه ی کولر و کار نکردن پمپ آب چیه؟ اینم بگم وقتی روشن میکنم بوی سوختگی از پمپ میاد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *