عواقب و علائم زیاد یا کم بودن گاز یخچال و نحوه رفع آن | آی بک امداد

علائم زیاد یا کم بودن گاز یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

تصور کنید در گذشته که یخچال اختراع نشده بود انسان توانایی نگهداری از مواد غذایی بیشتر از یک روز را نداشت اما از سال ۱۷۴۸ میلادی که اولیور ایوانس مخترع آمریکایی یخچال را اختراع کرد امکان نگهداری از مواد غذایی بیش از یک روز وجود داشت که با نگاه کردن به تاریخچه یخچال متوجه خواهید شد که ابتدا به ساخت یخچال های نفتی و سپس گازی روی آوردند و در آخر یخچال برقی ساخته شد که با گاز فریون شارژ می شد. در واقع سرد و خنک کردن یخچال با گاز مبرد داخل کمپرسور انجام می شود و کم و یا زیاد بودن گاز یخچال یک سری عواقب از جمله خنک نکردن، فشار به کمپرسور، یخ زدن مواد غذایی را به همراه دارد که در این مقاله به بررسی عواقب و علائم زیاد یا کم بودن گاز یخچال خواهیم پرداخت و در صورت داشتن هر سوال و برای تعمیر یخچال در تهران کافیه با آی بک امداد تماس بگیرید.

انواع گازهای یخچال

با ساخت یخچال ابتدا یخچال های نفتی و سپس گازی ساخته شد که در ابتدا با استفاده از گاز آمونیاک یخچال کار می کرد که به خاطر اینکه قابلیت انفجار داشت و در عین حال یک گاز سمی بود و حتی به محیط زیست آسیب می زند گاز فریون جایگزین شد.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

بررسی عواقب و علائم زیاد یا کم بودن گاز یخچال

نحوه سرد و خنک کردن یخچال به این صورت است که گاز مایع داخل کمپرسور به لوله های اواپراتور می رود و باعث گرفتن گرما، تولید سرما می شود که گرمای جذب شده را از طریق لوله های کندانسور یخچال خارج می کند حال اینکه به دلایل مختلف اگر گاز یخچال زیاد یا کم باشد در دو حالت به کمپرسور فشار زیادی وارد می شود و منجر به داغ کردن و در ادامه سوختن کمپرسور یخچال می شود که باید برای تعمیر یا تعویض آن با تعمیرکار تماس بگیرید.

در ادامه این مقاله شما را با علائم و نشانه های کم شدن یا زیاد شدن گاز یخچال آشنا می کنیم که در صورت زیاد شدن گاز باید توسط تکنسین و تعمیرکار با فشردن سر سوزن والف کمپرسور گاز خالی شود و اگر با مشکل کم شدن و خالی شدن گاز یخچال مواجه شوید با شارژ گاز یخچال توسط تعمیرکار مشکل رفع خواهد.

علائم و عواقب زیاد بودن گاز یخچال

در صورتی که گاز یخچال از حد استاندارد زیادتر باشد باعث یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن می شود که همین منجر به فشار به کمپرسور و داغ کردن موتور یخچال و در ادامه این روند سوختن موتور را به همراه دارد.

در صورت مشاهده علائم و نشانه های زیر گاز یخچال زیاد است و باید نسبت به کم کردن آن اقدام کنید.

 • برفک زدن لوله های کندانسور یخچال
 • یکسره کار کردن و اتومات نکردن یخچال
 • یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال
 • سر و صدای زیاد یخچال از سمت کمپرسور که با داغ کردن موتور یخچال همراه است.

علائم و عواقب کم بودن گاز یخچال

دلایل مختلفی از جمله نشتی گاز یخچال، پارگی لاستیک دور درب یا…. باعث کم شدن و خالی شدن گاز یخچال می شود که همین باعث می شود برای سرد و خنک کردن داخل یخچال به صورت یکسره کمپرسور کار کند و باعث فشار زیاد به آن و داغ کردن موتور یخچال می شود که در این حالت احتمال سوختن موتور و افزایش هزینه تعمیرات یخچال را به همراه دارد.

کم بودن یخچال یک سری علائم و نشانه ها به همراه دارد که با مشاهده آنها باید سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا نسبت به رفع مشکل و شارژ گاز یخچال اقدام کند.

 • به صورت یکسره یخچال کار می کند.
 • به خوبی داخل یخچال سرد و خنک نمی شود.
 • از کمپرسور یخچال سر و صدای زیادی شنیده می شود و موتور داغ می کند.

علائم و نشانه های شارژ بیش از حد گاز یخچال

با اینکه مهمترین مشکل یخچال زمان نشتی گاز و خالی کردن گاز است و باید نسبت به شارژ گاز یخچال اقدام کنید اگر این کار به صورت استاندارد و اصولی انجام نشود احتمال شارژ بیش از حد و بروز مشکلات زیاد به همراه دارد. حال سوال اینجاست از کجا بفهمیم که گاز یخچال زیاد است که شامل علائم و نشانه های زیر است.

 • سر و صدای زیاد از سمت کمپرسور یخچال شنیده می شود.
 • به صورت یکسره یخچال کار می کند و به مانند گذشته اتومات نمی کند.
 • با اتومات نکردن یخچال مواد غذایی داخل یخچال شروع به یخ زدن می کنند.
 • در لوله های کندانسور پشت یخچال یخ و برفک وجود دارد.
 • نشتی آب از زیر یخچال که زمانی اتفاق می افتد که برفک های لوله کندانسور شروع به آب شدن می کنند.
 • به یخچال بیش از حد فشار وارد می شود.

توجه داشته باشید که شارژ گاز یخچال فریزر باید توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه ای انجام شود در غیر اینصورت با شارژ زیاد گاز یخچال با مشکلات بالا مواجه خواهید شد از این رو برای تعمیر یخچال در منزل و در تهران کافیه با آی بک امداد تماس بگیرید.

مشکلاتی که با زیاد بودن گاز یخچال همراه خواهد بود

همانطور که اشاره شد اگر بیش از حد گاز داخل یخچال تزریق شود منجر به خرابی یخچال و بروز مشکلات زیر می شود.

 • یکسره کار کردن یخچال که همراه با یخ زدن مواد غذایی است
 • زیاد کار کردن موتور یخچال تا جایی که باعث باعث فشار زیاد و سوختن آن می شود.
 • با فشار زیاد موتور یخچال سر و صدای زیادی ایجاد می کند
 • احتمال سوختن موتور یخچال وجود دارد که همین به افزایش هزینه تعمیر یخچال می شود.
 • لوله های پشت یخچال یعنی لوله کندانسور یخ و برفک می زند.
 • احتمال فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال به خاطر زیاد سرد شدن داخل یخچال وجود دارد.
 • فاسد شدن مواد غذایی در یخچال در پی سرد شدن بیش از حد یخچال.

نحوه رفع مشکل زیاد بودن گاز یخچال

چنانچه متوجه زیاد شدن گاز یخچال شدید باید با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید تا نسبت به خالی کردن گاز یخچال اقدام کند که این کار با فشار دادن سوزن سر والف به سمت پایین در قسمت کمپرسور انجام می شود که البته این کار تنها باید توسط متخصص انجام شود.

زمان کم شدن گاز یخچال چکار کنیم؟

خب مهمترین نشانه برای کم شدن و خالی شدن گاز یخچال سرد و خنک نکردن داخل دستگاه است که به مانند گذشته سرمای مطلوب ندارد از این رو برای تولید سرما و خنکی داخل یخچال کمپرسور مجبور می شود که به صورت مداوم کار کند و همین باعث اتومات نکردن یخچال می شود که در ادامه اگر این مشکل رفع نشود احتمال سوختن موتور یخچال وجود دارد که مجبور به تعمیر یا تعویض آن خواهید شد.

نتیجه گیری

یکی از مشکلات و ایرادات یخچال به گاز آن بر می گردد که اگر کم یا زیاد باشد باعث بروز مشکلاتی چون سرد و خنک نکردن داخل یخچال، یخ زدن مواد غذایی، فشار زیاد به کمپرسور و همچنین زیاد کار کردن موتور می شود از این رو فشار زیاد به کمپرسور در طولانی مدت منجر به سوختن آن می شود که این به معنای افزایش هزینه تعمیر کولر است از این رو باید عواقب و علائم زیاد یا کم بودن گاز یخچال را بخوانید و در صورت کم یا زیاد شدن گاز با تعمیرکار تماس بگیرید که برای اینکار می توانید با آی بک امداد تماس بگیرید.

8 دیدگاه برای “عواقب و علائم زیاد یا کم بودن گاز یخچال و نحوه رفع آن | آی بک امداد

 1. عنایت گفته:

  سلام، یخچال ما ساید بای ساید برند جنرال الکتریک است که الان بیست سالی میشه که کار میکنه و گاز نداره و میخوام شارژ گاز یخچال انجام بدم پشت یخچال روی کمپرسور نوع گاز پاک شده میخواستم چه نوع گازی باید استفاده کنم؟ r600 یا r134 هست؟؟؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، نوع گاز روی کمپرسور هر یخچال نوشته شده است که در نوع جدید تمام یخچال ها از گاز نوع r600 و در نوع یخچال های قدیمی گاز مبرد معمولا r134 است.

 2. نسیم گفته:

  سلام، یخچال بکو دارم که الان خراب شده و موتورش سوخته که با تعمیرکار تماس گرفتم و موتور یخچال رو عوض کردند اما الان لوله های پشت یخچال مدام برفک میزنه و گاز زیاده باید چیکار کنم تا مشکل برطرف بشه و اینکه یخچال مدام به صورت یکسره کار میکنه و اتومات نمیکنه.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، در زمان مشاهده برفک زیاد در لوله های پشت یخچال به معنای تزریق زیاد گاز زمان شارژ کردن یخچال است که باید کم کردن گاز توسط تعمیرکار و تکنسین حرفه ای انجام شود.

 3. Haad 05 گفته:

  سلام، یخچال فریزر ما برند پارس است که درجه دماش تا منفی ۱۹ میره و من درجه فریزر را روی عدد ۱۷- تنظیم کردم که دیگه اتوماتیک نمیکنه و بصورت یکسره یخچال روشن که برای رفع مشکل سنسور محیطی رو عوض کردم بازم مشکل برطرف نشد و با وجود سرمای خوب یخچال اما اتومات نمیکنه لطفا راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، در صورت نوسان درجه دما و اتومات نکردن یخچال باید سنسور محیطی تعویض گردد و اگر مشکل پا برجاست نسبت به بررسی و عیب یابی برد الکترونیکی و نشتی گاز باید اقدام کنید که در تهران اگر نیاز به تعمیرکار دارید حتما شماره آی بک امداد را بگیرید.

 4. جواد ترابی گفته:

  سلام، سوالی که دارم اینکه یخچالی که داخل فروشگاه هست زمانی که روشن میشه و کار میکنه موتورش خیلی سرده؟ مشکلی ندارد و علتش چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *