آموزش و نحوه شارژ گاز یخچال | تعمیرات آی بک امداد

آموزش و نحوه شارژ گاز یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

اگر نگاهی به تاریخچه یخچال بیندازید متوجه سیر تکامل و پیشرفت این وسیله برقی از نوع نفتی، گازی تا یخچال های فریزر، ساید، دوقلو که امروزه به صورت برقی کار می کنند متوجه خواهید شد. در واقع حتی اگر به خرید بهترین برند و مارک یخچال ایرانی و خارجی روی بیاورید که در مقاله یخچال چی بخریم به آن پرداخته ایم باز هم تضمینی نیست که برای همیشه یخچال سالم باشد و هیچ گونه مشکل و خرابی در این وسیله وجود نداشته باشد. یکی از اجزاء و قطعات اصلی یخچال گاز و ماده مبرد نام دارد که با کار کردن رله استارت، روشن شدن کمپرسور و هدایت گاز در لوله های اواپراتور پشت یخچال شروع به خنک کردن داخل یخچال می کند و در صورت گرم بودن، یکسره کار کردن یخچال، بوی بد گاز به معنای نشتی گاز از یخچال است که با تشخیص نشتی گاز در ادامه باید نسبت به شارژ گاز یخچال اقدام کنید که این کار توسط تعمیرکار انجام می شود والبته اگر فنی کار هستید در این مقاله آموزش و نحوه شارژ گاز یخچال را خواهیم نوشت که امیدواریم مفید باشد.

هزینه شارژ گاز یخچال

همانطور که اشاره کردیم برخی از مشکلات و ایرادات یخچال به خاطر خالی شدن گاز یخچال است و با تشخیص درست تعمیرکار اگر مشکل از کم بودن گاز یخچال باشد باید نسبت به شارژ گاز اقدام کنید که البته هزینه آن بسته به نوع یخچال و نوع موتور متفاوت است که برای استعلام قیمت و هزینه تعمیر یخچال در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

علایم نشتی یا تنظیم نبودن شارژ گاز یخچال

یخچال از اجزاء و قطعات مختلفی تشکیل شده است که اجزای اصلی آن شامل کندانسور، ترموستات، کمپرسور، گاز، اواپراتور، ترموفیوز، ترمودیسک، رله استارت می باشد که در صورت خرابی هر کدام از قطعات با مشکلاتی از جمله نشتی گاز، سرد و خنک نکردن، یخ زدن و برفک زدن یخچال، یخ زدن لوله های پشت یخچال و حتی مواردی چون بسته نشدن درب یخچال و… همراه خواهد شد. از این رو در ادامه متن این مقاله قصد داریم که شما را با عواقبی که در زمان نشتی گاز و تنظیم نبودن شارژ گاز برای یخچال شما پیش می آید آشنا کنیم.

گاز یخچال در اوایل سال های ساخت آن از نوع گاز خطرناک بود که البته امروزه این مشکل رفع شده است و گاز یخچال از نوع گاز فریون است و به صورت فشرده داخل موتور وجود دارد که با روشن شدن یخچال این گاز به داخل کویل های اواپراتور می رود و باعث خنک ماندن داخل یخچال می شود.

هر گونه نشتی و عدم تنظیم گاز یخچال باعث می شود که مجددا داخل یخچال شروع به گرم کردن کند و این یکی از دلایل سرد نکردن یخچال می باشد. با نشتی گاز و گرم شدن داخل یخچال کمپرسور خیلی زیاد شروع به فعالیت می کند و همین به معنای اتومات نکردن یخچال است. بنابراین گرم کردن، یکسره کار کردن و همچنین بوی بد گاز که به مشام می رسد ناشی از نشتی گاز یخچال است که باید سریعا محل دقیق آن تشخیص و نسبت به نشت یابی گاز یخچال و در ادامه شارژ گاز اقدام شود.

علت نشتی گاز یخچال

تا به اینجای کار فهمیدید که نشتی گاز یخچال چه خطراتی در پی دارد و به راحتی باعث خرابی کمپرسور یخچال می شود از این رو باید سریعا نسبت به تعمیر یخچال اقدام کنید که در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا تعمیر یخچال در منزل و محل شما انجام شود. حال بد نیست بدانید که عوامل زیر باعث نشتی گاز یخچلا می شود.

 • لوله گاز یا همان لوله مویی، اواپراتور یخچال فرسوده و قدیمی شده است.
 • به یخچال در زمان اسباب کشی یا جابجایی ضربه وارد شده است.
 • در زمان تمیز کردن یخچال و برفک زدایی از اجسام نوک تیز برای تراشیدن یخ و برفک استفاده شده است.

یکی از دلایل اصلی برای نشتی گاز زمانی است که یخچال یخ و برفک می زند که البته در نوع جدید آن مجهز به سیستم دیفراست است و به صورت اتوماتیک برفک زدایی انجام می شود اما در صورت خرابی سیستم دیفراست اگر یخ و برفک بزند به هیچ وجه از اجسام نوک تیز برای تراشیدن یخ استفاده نکنید چون یکی از دلایل نشتی گاز یخچال است.

عواقب زیاد بودن و یا نشتی شارژ گاز یخچال

نه تنها خالی شدن گاز یخچال و میزان کم گاز باعث بروز مشکلاتی اعم از یکسره کار کردن، گرم شدن داخل یخچال می شود بلکه در عین حال زیاد بودن گاز یخچال منجر به بروز مشکلات زیر است که همین نشان می دهد که باید شارژ گاز یخچال را به افراد متخصص و کاربلد بسپارید و برای اینکار می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

 • یخ زدگی و سردی بیش از حد داخل یخچال
 • سر و صدای زیاد کمپرسور یخچال
 • نشتی آب زیر یخچال

نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال

برای این مورد کافیه به لوله رفت کمپرسور که در قسمت راست آن وجود دارد دست بزنید تا متوجه وجود گاز یخچال شوید و با بریدن لوله سمت چپ کمپرسور اگر گاز یخچال خالی شود به معنای عدم نشتی است که البته ممکن است به خاطر کیپ شدن لوله مویی باشد باید آنرا عوض کنید.

نحوه نشت ‌یابی گاز یخچال

برای اینکه محل دقیق نشتی گاز یخچال را پیدا کنید کافیه مراحل زیر را انجام دهید.

 • اقدام به وصل کردن والف به لوله شارژ گاز کنید تا با این کار به دستگاه فشار وارد شود که البته به شما توصیه می کنیم دراگر را عوض کنید چونکه با کیپ بودن آن نمی توانید به خوبی نشتی گاز یخچال را پیدا کنید.
 • نوبت وصل کردن لوله گژ به لوله رفت کمپرسور یخچال است.
 • برق یخچال را وصل کنید و آنرا روی فشار ۲۰۰ تا ۲۵۰ PSI بگذارید.
 • در ادامه کار با مخلوط کردن آب و مایع ظرفشویی داخل یک بطری می توانید محل دقیق نشتی در لوله های در دسترس چون کندانسور، دراگر و اواپراتور را پیدا کنید که برای اینکار کافیه تنها محلول را روی لوله بریزید و اگر حباب بیرون داد به معنای نشتی گاز یخچال است.
 • در زمانی که محل دقیق نشتی را پیدا کردید باید این قسمت را جوش دهید تا مشکل رفع گردد و برای تعمیر سوراخ یخچال می توانید با آی بک امداد تماس بگیرید.

آموزش نحوه شارژ گاز یخچال

همانطور که دانستیم گاز یخچال نباید زیاد یا کم باشد چرا که هر کدام باعث بروز مشکلاتی اعم از خنک نکردن، نشتی آب زیر یخچال و… می شود از این رو بر آن شدیم آموزش نحوه شارژ گاز یخچال را در این مقاله بنویسیم که اگر فنی کار نیستید و قادر به انجام این کار نیستید برای تعمیر یخچال در تهران کافیه با آی بک امداد تماس بگیرید.

☎️ زنگ بزن ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲

ابزار مورد نیاز

 • پک هواگاز (شامل اکسیژن، مونومتر، سرپیک، دستگاه پیک نیک)
 • دستگاه وکیوم
 • ترازوی دیجیتال
 • دستگاه گژ (شامل دو ورودی و خروجی)
 • سیم جوش نقره
 • والف
 • دراگر نو (جهت تعویض)
 1. بررسی علت مشکل

در شروع کار شما باید دقیقا منشا دقیق مشکل یخچال را پیدا کنید و اگر مشکل از گاز یخچال بود ابتدا باید محل نشتی گاز یا کیپ شدن لوله مویی را پیدا کنید.

 1. بررسی نوع و مدل گاز درج شده روی کمپرسور یا داخل یخچال

در صورت نشتی گاز یخچال باید آنرا شارژ کنید که برای اینکار کافیه با توجه به برچسب درج شده روی کمپرسور نوع ؛ مدل و حجم گاز را انتخاب کنید. در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد.

 1. تشخیص نشتی گاز

نوبت برش دادن لوله شارژ گاز ( سمت چپ موتور یخچال ) با لوله بر است که با این کار بفهمید یخچال نشتی گاز دارد یا خیر.

 1. وکیوم دستگاه

در ادامه کار باید شروع به وصل کردن یک سر لوله گز به دستگاه وکیوم و وصل کردن سر دیگر شلنگ به لوله شارژ گاز کنید و یک ربع الی ۲۰ دقیقه صبر کنید تا به صورت کامل گاز کمپرسور پر شود و بعد از اتمام کار شروع به بستن شیر گز و در آوردن سر لوله ها کنید.

 1. محاسبه وزن گاز استاندارد

این رو باید در نظر بگیرید که به اندازه استاندارد گاز یخچال پر باشد که برای محاسبه وزن گاز کافیه ابتدا وزن گاز کمپرسور را محاسبه کنید که کافیه آنرا روی ترازوی دیجیتال بگذارید و در ادامه یک سر لوله گژ را به شیر کمپرسور وصل کنید.

 1. تزریق گاز

پس از قرار دادن کپسول روی ترازو، عدد روی ترازو را صفر کرده و مقدار استاندارد گاز (به گرم) را تزریق کنید.

 1. شارژ گاز یخچال

برای شارژ گاز یخچال باید کم کم این کار انجام شود که به عنوان مثال اگر میزان گازی که باید داخل کمپرسور بریزید ۸۰ گرم است ابتدا باید ۴۰ گرم آنرا تزریق کنید و آنرا از برق بکشید و سپس ۴۰ گرم دیگر از گاز داخل کمپرسور شارژ کنید.

از کجا بفهمیم میزان شارژ گاز یخچال دستگاه مناسب است؟

داغ شدن بیش از حد دارگر و کندانسور ( طوری که قادر به دست زدن به آن نباشید) و یا سرد شدن لوله برگشت کمپرسور به معنای زیاد تزریق کردن گاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *