دلایل یخ زدن لوله های پشت یخچال و نحوه رفع مشکل | آی بک امداد

دلایل یخ زدن لوله های پشت یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۷ دقیقه ⏲️

با اینکه مهمترین قطعه یخچال موتور یا همان کمپرسور نام دارد و در صورت خراب شدن از کار می افتد اما قطعات دیگر از جمله المنت، هیتر، تایمر دیفراست، لوله مویی، لوله اواپراتور پشت یخچال و… هر کدام یک سری وظایف انجام می دهند که در صورت خرابی آنها در عملکرد یخچال اختلال ایجاد می شود. انواع مشکلات یخچال ممکن است برای شما رخ دهد که یکی از آنها شامل یخ زدن لوله های پشت یخچال است که به آنها اواپراتور گفته می شود که وظیفه خنک کردن داخل یخچال را دارند که در صورت خرابی اواپراتور برای تعمیر یخچال و رفع مشکل کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

چرا لوله های پشت یخچال یخ می زند؟

اگر نگاهی به پشت یخچال بیندازید به غیر از کمپرسور، اواپراتور را خواهید دید که این قطعه به صورت لوله، رادیاتور، صفحه ای و پره دار موجود هستند و در صورت خرابی آنها با گرم شدن و خنک نشدن داخل یخچال مواجه می شوید. اواپراتور قطعه ای می باشد که به اشکال مختلف به لوله مویی وصل است تا مایع داخل آنرا به گاز تبدیل کند تا باعث خنک شدن و ایجاد سرما داخل یخچال شود.

خیلی مهم است که بدانید در صورت گرم شدن یا خنک نشدن یخچال دلایل زیادی برای بروز این مشکل وجود دارد که یکی از آنها مربوط به یخ زدن لوله های پشت یخچال است. البته باید به شما بگوییم که اواپراتور ممکن است در اشکال مختلف پشت یخچال های ساید بای ساید، دوقلو باشد که قابل مشاهده نیست در صورتی که پشت یخچال های فریزر به راحتی این لوله های اواپراتور مشخص هستند.

تعمیر یخچال در منزل

خرابی قطعات یخچال با بروز انواع مشکلات از جمله خالی شدن گاز یخچال، نشتی و بوی بد گاز، بوی بد داخل یخچال، نشتی آب زیر یخچال، روشن نشدن لامپ داخل یخچال، پارگی لاستیک، سر و صدای زیاد یخچال و….. همراه خواهد بود که در این مواقع به جای اینکه به مانند گذشته یک وانت یا نیسان بگیرید و یخچال را پیش تعمیرکار ببرید به راحتی با گرفتن شماره تماس آی بک امداد پس از استعلام قیمت و هزینه تعمیر یخچال، دادن آدرس سریعا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر و کار تعمیر یخچال را انجام می د هد.

سایت تعمیرات آی بک امداد تمام مناطق تهران از غرب، شرق، جنوب، شمال و محل های ونک، تجریش، سعادت آباد، شهرک غرب، فلاح، زمزم، جیحون، ازگل، نیاوران، امیرآباد، توانیر و… را تحت پوشش قرار می دهد و هر جایی از تهران باشید با گرفتن شماره تماس آی بک امداد سریعا تعمیرکار اعزام می شود.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

اوپراتور چیست و چه کاربردی در یخچال فریزر دارد؟

اگر نگاهی به پشت یخچال بیندازید مسلما لوله هایی را خواهید دید که از خودتان شاید بپرسید که این لوله های چیست و چه کاربردی دارد. این لوله ها پشت یخچال به نام اواپراتور است که وظیفه آن خنک سازی داخل یخچال است و این کار را با انتقال مایع داخل لوله مویی که به آن متصل است به گاز تبدیل می کند تا بتواند هوای گرم داخل یخچال را بگیرد و باعث سرد شدن و خنک شدن داخل یخچال شود. با این اوصاف با خرابی اواپراتور با مشکل گرم شدن داخل یخچال مواجه می شوید. یخ زدن لوله های پشت یخچال یکی از مشکلات یخچال است که به دلایل زیر رخ می دهد.

 • پارگی لاستیک دور درب یخچال
 • باز و بستن بیش از اندازه یخچال
 • تنظیم نامناسب دمای یخچال
 • خرابی سیستم دیفراست
 • کثیفی و تمیز نبودن لوله های کندانسور

انواع مدلهای اواپراتور

باید به شما بگوییم که قطعه اواپراتور در انواع یخچال فریزر، ساید بای ساید، دو قلو ایرانی و خارجی از دونار، امرسان، هیمالیا، اسنوا، سامسونگ، دوو، بوش، الکترواستیل و…. در انواع مختلف وجود دارد که شامل لوله ای، صفحه ای، قفسه ای و رادیاتوری و پره دار است.

اواپراتور-به-صورت-لوله-در-پشت-یخچال

علت یخ زدن لوله مکش کمپرسور چیست؟

خرابی موتور ( کمپرسور ) یخچال با افزایش هزینه تعمیرات یخچال همراه است و در صورت تعمیر نشدن یخچال دیگر روشن نخواهد شد. یکی از لوله هایی که بر روی کمپرسور قرار دارد به نام لوله مکش است که این لوله فشار گاز یخچال را تنظیم می کند که  احتمال یخ زدن آن به دلایل مختلف زیر وجود دارد.

 • اختلال در تنظیم درجه یخچال
 • یکسره شدن یخچال و اتومات نکردن آن که باعث کار کردن بی وقفه موتور و سرد شدن لوله مکش می شود.
 • همانطور که خالی شدن گاز یخچال باعث خرابی یخچال می شود در زمان شارژ گاز یخچال اگر گاز بیش از اندازه باشد باعث سرما سازی و یخ زدن لوله های مکش کمپرسور می شود که باید رفع گردد.
 • احتمال وجود مانعی در مسیر عبور لوله قرار دارد که همین باعث سرد تر شدن آن می شود.
 • باز و بسته شدن زیاد درب یخچال
 • پارگی و همچنین خرابی لاستیک درب یخچال یکی از عوامل نفوذ هوای گرم به داخل یخچال و یخ زدن لوله های پشت یخچال می شود که باید رعایت کنید.

دلایل یخ زدن لوله های پشت یخچال ( اواپراتور ها) و نحوه رفع آنها

تا به اینجای کار شما را با نقش مهم اواپراتور یخچال که وظیفه خنک سازی داخل یخچال را دارد آشنا کردیم و گفتیم که در انواع مختلف وجود دارد اما اگر با یخ زدن لوله های پشت یخچال مواجه هستید باید بدانید که دلایل زیر باعث رخ دادن این مشکل می شود که باید توسط تعمیرکار یخچال رفع و تعمیر گردد.

 • خرابی لاستیک دور درب یخچال
 • باز و بسته شدن زیاد درب یخچال
 • تنظیم نادرست دمای یخچال
 • خرابی سیستم دیفراست
 • کثیفی لوله های کندانسور

یخ-زدن-اواپراتور-یخچال

خرابی لاستیک دور درب یخچال

پارگی لاستیک دور درب یخچال باعث نفوذ هوای گرم محیط به داخل یخچال و خنک نشدن آن می شود که علاوه بر یخ زدن و برفک زدن یخچال باعث یخ زدن لوله های پشت یخچال می شود از این رو خیلی مهم است که سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا نسبت به تعویض لاستیک دور درب یخچال اقدام کند. فراموش نکنید که با پارگی لاستیک یخچال علاوه بر برفک زدن یخچال، یخ زدن لوله های پشت یخچال باعث می شود برای سرد شدن و خنک کردن یخچال موتور به صورت یکسره کار کند و همین به معنای اتومات نکردن یخچال است که باعث فشار زیاد به کمپرسور می شود و خیلی سریع خراب و باعث افزایش هزینه تعمیرات یخچال می گردد.

برای تعویض لاستیک دور درب یخچال کافیه با شماره تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در محل حاضر و لاستیک را عوض کنند.

باز و بسته شدن بیش از حد درب یخچال

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که خیلی زیاد درب یخچال باز می کنید بدانید که با افزایش تعداد شمار باز و بسته شدن درب یخچال باعث ورود هوای گرم به داخل یخچال می شود و همین یخ زدن و برفک زدن و یخ زدن لوله های پشت یخچال را به همراه دارد. در واقع گرم شدن داخل یخچال به دلایل مختلف از جمله پارگی لاستیک، قرار دادن غذای داغ داخل یخچال باعث می شود که برای خنک شدن داخل یخچال کمپرسور به خود فشار بیاورد و همین برفک زدن یخچال و یخ زدن لوله های پشت یخچال را به همراه دارد.

قطعا می دانید که یکی از توصیه ها و موارد مهم در نگهداری یخچال این است که غذای داغ داخل دستگاه نگذارید و بیش از اندازه درب یخچال باز و بسته نکنید به خصوص اینکه کودکان علاقمند به این کار هستند.

تنظیم نادرست دمای یخچال فریزر

خرابی سنسورهای یخچال ممکن است با خراب شدن سنسور دما همراه شود که در این مورد اگر به درستی دمای یخچال تنظیم نشود باعث می شود که موتور ( کمپرسور ) مدام روشن شود تا داخل یخچال فریزر را خنک کند و همین باعث یخ زدن لوله های پشت یخچال می شود.

در صورتی که سنسور دمای یخچال خراب است که حتماا نسبت به رفع مشکل و تعمیر سنسور دمای یخچال اقدام کنید چونکه با خرابی سنسور دما به درستی فرمان اتومات شدن یخچال انجام نمی شود و همین باعث افزایش فشار به کمپرسور برای روشن شدن و سرد کردن یخچال می شود.

خرابی سیستم دیفراست یخچال

با وجود سیستم دیفراست یخچال که خود شامل المنت، تایمر، سنسور و ترمودیسک می باشد دیگر نگرانی بابت برفک زدن یخچال نخواهید داشت چرا که سیستم دیفراست برفک زدایی یخچال انجام می دهد و همین مانع از یخ زدن و برفک زدن لوله های پشت یخچال می شود. در صورتی که هر کدام از قطعات سیستم دیفراست خراب شود با یخ زدن لوله های اواپراتور پشت یخچال همراه خواهد شد.

با گرفتن شماره تماس تعمیرکار یخچال سایت آی بک امداد سریعا سیستم دیفراست و تمام قطعات آنرا بررسی می کند و در صورت خرابی هر کدام از قطعات از المنت، تایمر، سنسور یخچال، ترمودیسک آنرا تعمیر یا تعویض می کند.

علائم خرابی تایمر دیفراست یخچال و نحوه تعمیر و تعویض این قطعه

کثیف بودن لوله های کندانسور یخچال

اگر سن شما بالا باشد یکی از قطعات یخچال های قدیمی و کمبی شامل لوله های مارپیچی کندانسور است که این وظیفه این لوله ها جابجایی و همچنین انتقال گاز و کاهش دمای داخل یخچال است و با کثیفی و آلودگی آن بر اثر گرد و غبار، جذب ذرات روغن باعث اتومات نکردن یخچال و یکسره کار کردن کمپرسور می شود که همین یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر را به همراه دارد.

برای تعمیر یخچال های قدیمی کافیه با شماره تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در محل و منزل شما حاضر و تعمیر یخچال را جلوی چشمان شما انجام دهند.

نحوه رفع و از بین بردن یخ زدگی اواپراتور یخچال

 • جدا کردن برفک از یخچال و ذوب کردن یخ ها با وسیله گرمایشی که به مانند المنت عمل کند.
 • در صورت خرابی تایمر دیفراست حتما نسبت به تعویض این قطعه اقدام کنید.
 • با توجه به خرابی سیستم دیفراست یخچال برای برفک زدایی و یخ زدگی لوله های پشت یخچال کافیه سشوار روشن تا برفک و یخ ها آب شود.

4 دیدگاه برای “دلایل یخ زدن لوله های پشت یخچال و نحوه رفع مشکل | آی بک امداد

 1. علی گفته:

  با سلام، یخچال ما خراب بود که نمایندگی اومد و قطعات برد و دمپر و قسمت یاز کندانسور داخل رو عوض کرد و خوب شد اما مدام لوله برگشت برفک میزنه و یخچال یکسره کار می کنه و دیگر اتومات نمیکنه که با تعمیرکار تماس گرفتم گفت گازش زیاد و گاز رو کم کرد و الان باز همان مشکل وجود دارد ممنون میشم ما رور راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام مشکل یخچال شما یعنی یکسره کار کردن و برفک زدن لوله برگشت تنها با خالی کردن کل سیکل گاز و شارژ مجدد گاز یخچال برطرف خواهد شد.

 2. حسن گفته:

  با سلام، یخچال فریزر ایران استیلون دارم که مدام لوله های پشت فریزر یخ می کرد که با سشوار آب می کردم که دیگه تعمیرکار اومد و قطعات ترمودیسک و ترموفیوز رو عوض کرد اما بازم یخ زدگی رو داره که برد و المنت یخچال هم تست کرد و میگه سالمه اما نمایشگر یخچال خاموشه ممنون میشم ما رو راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، دقت داشته باشید که یخ زدن مدام لوله پشت فریزر به معنای درست کار نکردن سیستم دیفراست و یخ زدایی است که اگر قطعات سیستم دیفراست بررسی شود و مشکلی نداشته باشید ایراد از برد الکترونیکی یا گرفتگی فاضلاب یخچال شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *