آموزش و نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

نصب و تنظیم شناور کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

باد خنک و سردی که از کولر آبی در فضای خانه و محل کار پخش می شود نسبت به پنکه بهتر است و از آن سمت قیمت ارزان آن نسبت به کولر گازی باعث شده است که تقاضای خرید کولر آبی نسبت به سایر وسایل سرمایشی از جمله کولر گازی، پنکه، پنکه سقفی بیشتر باشد. کار کردن کولر آبی با برق و آب صورت می گیرد که با وجود آب داخل کفی کولر و پمپاژ آب بر روی پوشال های آن می ریزد و با حرکت پروانه باد خنک وارد کانال می شود. کولر آبی از قطعات و اجزاء مختلف تشکیل شده است که یکی از آنها شناور نام دارد که سالیانه باید نسبت به نصب و تنظیم شناور کولر آبی اقدام کنید در غیر اینصورت با ریختن آب از کولر همراه خواهد شد که در این مقاله به آموزش و نحوه نصب شناور خواهیم پرداخت.

برای سرویس کولر آبی با ما تماس بگیرید

هر چقدر هم باد کولر آبی خنک باشد اما به خاطر کار کردن با آب و وجود سختی آب احتمال پوسیدگی، جرم گرفتن کف کولر، کثیفی پوشال کولر وجود دارد از این رو باید هر سال قبل از نصب و راه اندازی نسبت به سرویس کولر آبی که شامل عیب یابی، تعویض پوشال، تنظیم شناور کولر آبی، تمیز کردن کفی کولر، بررسی قطعات آن و.. می باشد می توانید برای تعمیر و سرویس کولر آبی در تهران با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در محل حاضر شوند. قابل ذکر است که به صورت رایگان می توانید استعلام قیمت و هزینه نصب و تعمیر کولر آبی را از آی بک امداد بگیرید.

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

شیر شناور چیست؟

یکی از اجزاء و قطعات اصلی کولر آبی شیر شناور نام دارد که وظیفه آن کنترل آب سطح کفی کولر است تا در زمان رسیدن به حد استاندارد جریان آب را قطع کند و مانع از ورود آب زیاد داخل کولر و ریختن آب از کولر شود.

در واقع شناور کولر از اجزای زیادی متشکل شده است که یک سر آن گوی پلاستیکی وجود دارد که به خاطر وزن سبک شناور می ماند و باعث حرکت میله متصل به آن و بستن مسیر ورودی آب آن شود.

البته باید به شما بگوییم که در انواع مختلف شیرهای شناور وجود دارد که برخی از آنها پیشرفته هستند طوری که یکی قطعه آهنربا در انتهای شناور قرار دارد و زمانی که در راستای آهنربایی دیگر قرار می گیرد به آن می چسبد و باعث بستن راه آب کولر می شود.

چرا از شیر شناور در کولر آبی استفاده می شود؟

همانطور که اشاره شد کولر آبی با آب و برق کار می کند که در صورت خرابی هر کدام از قطعات، بروز مشکلاتی اعم از سر و صدای زیاد کولر آبی، بوی بد آن، برق داشتن بدنه کولر، کار نکردن پمپ کولر آبی و …. کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید. اما شاید برای شما سوال باشد که چرا داخل کولر آبی باید شناور نصب کنید که جواب این سوال شما را خواهیم داد.

برای خنک کردن فضای محیط توسط کولر آبی باید آب داخل کفی کولر پمپاژ شود و روی پوشال ها بریزد از این رو برای راحتی کار باید یک شلنگ به آن وصل شود، که به دلیل اینکه باز گذاشتن آب باعث می شود کفی پر از آب و سرریز کند از این رو شناور کولر آبی نصب می شود تا در زمان رسیدن به سطح استاندارد مسیر آب را ببندید و زمان کم شدن آب با پایین آمدن توپ یا همان گوی پلاستیکی مجددا آب وارد کفی کولر شود.

کار نکردن پمپ آب کولر آبی

یکی از قطعات مهم کولر پمپ آب نام دارد که اگر آب داخل کفی نباشد احتمال سوختن پمپ و حتی در ادامه سوختن موتور کولر وجود دارد که همین به معنای افزایش هزینه تعمیر کولر آبی است از این رو به آن شلنگ وصل می کنند و شیر آب را باز می کنند اما پر شدن و سر ریز شدن آب نیز یک مشکل جداگانه است که با نصب و تنظیم شناور کولر آبی دیگر نگرانی بابت سر ریز آب کولر نخواهید داشت.س

نحوه نصب شناور کولر آبی

با توجه به اهمیت شیر شناور کولر آبی اگر به دلایل مختلف از جمله سوارخ شدن گوی پلاستیکی و… خراب شده است و قصد نصب و تنظیم آنرا داریم کافیه ادامه متن مقاله را بخوانید که البته برای سرویس کولر آبی در تهران نیز می توانید با آی بک امداد تماس بگیرید تا این کار را انجام دهند.

دلایل مختلف برای خرابی شناور به خاطر رسوب گرفتن آن یا سوراخ شدن توپ و گوی است که باید مجددا یک شناور بخرید و آنرا نصب کنید که شیر شناور متشکل از اجزای زیر است.

 • مهره
 • شیر بدنه
 • توپی یا گوی شنارو
 • اهرم و یا میله یا بازو
 • واشر آب بندی
 • پین
 • مهره برنجی یک چهارم اینچی
 • سپر شناور

برای نصب راحت شناور کولر آبی باید اجزا و قطعات آنرا بشناسید که مراحل نصب آنرا خواهیم نوشت.

 • برای بیرون آوردن شناور قدیمی کافیه که ابتدا شلنگ را بیرون و سپس از پشت کولر آنرا بچرخانید تا باز شود.
 • در ادامه با خرید شیر شناور جدید می توانید آنرا در قسمت پایین صفحه و نزدیک تشتک کولر قرار دهید.
 • ابتدا لوله یا همان شلنگ را از گلویی آن به اندازه ۲ الی ۳ میلی متر عبور دهید.
 • مهره روی پیچ پشت کولر را به صورت محکم ببندید
 • توجه داشته باشید که داخل شلنگ هیچ گونه شن و ماسه ای نباشد چونکه یکی از دلایل گرفتگی شلنگ خواهد بود.
 • قبل از نصب شیر شناور حتما کفی کولر را تمیز کنید و سپس این کار انجام شود.
 • در زمان نصب شیر شناور باید میله که به فلوتر وصل است به شکل افتاده یعنی خم شده باشد تا در زمان پر شدن کفی کولر از آب و با صاف شدن آن مسیر آب بسته شود.

توجه: در نوع شناور با توپی قرمز برای اینکه تنظیم شود باید اهرم را خم کنید اما در مورد شناورهایی که زرد رنگ هستند و اهرم آنها از وسط یک خم دارد کافیه پیچ آنرا شل یا سفت کنید تا تنظیم شود.

نحوه تنظیم شناور کولر آبی

طریقه تنظیم شناور کولر آبی

خب تا اینجای کار با اهمیت شیر شناور و نحوه نصب آن اشنا شدید اما باید بدانید که این تمام ماجرا نیست و باید علاوه باید با تنظیم کردن شناور کولر آبی آشنا شوید تا با اینکار مانع از سر ریز شدن آب شوید.

 • شیر ورودی آبی که به کولر وصل است باید باز کنید.
 • به اندازه یک سانتی متر باید آب داخل کفی کولبر باشد.
 • در ادامه باید میله فلوتر را خم کنید تا با رسیدن به یک سانتی متر از آب مسیر بسته شود.

در صورتی که به هر دلیل با نصب و تنظیم شناور کولر آبی مجددا آب سر ریز می شود دلایل مختلفی باعث بروز این مشکل می شود که به شرح زیر است.

 • سوراخ بودن گوی یا توپ شناور
 • گیر کردن جرم یا شیر در بین واشر آب بندی و اوریفیس
 • خرابی واشر آب بندی
 • خوردگی اوریفیس

نصب و تنظیم شناور کولر آبی توسط آی بک امداد

در صورتی که با مشکل سر ریز شدن آب مواجه هستید و با خواندن این مقاله نتوانستید مشکل را رفع کنید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا با دادن آدرس محل و منزل خود در تهران و هر جایی از شمال و شرق، غرب و جنوب سریعا تعمیرکار در محل حاضر شود. فرقی نمی کند که شما در محله ونک، نارمک، تجریش، جردن، آرارات، فلاح، یافت آباد، پونک، اکباتان، سعادت آباد، یوسف آباد، امیرآباد، گیشا، صادقیه، ستارخان، نواب و… باشد همه جای تهران را آی بک امداد تحت پوشش قرار می دهد.

☎️ زنگ بزن ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲

11 دیدگاه برای “آموزش و نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

 1. حسین گفته:

  سلام، کولر آبی کوچیک دارم که روش شناور نصب شده و بعد از مسدود شدن جریان آب توسط شناور سریعا شلنگ از شناور جدا میشه ممنون میشم بگید چطوری مشکل برطرف کنم.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   برای اینکه مشکل شما برطرف بشه باشید اتصالات و مهره سر شلنگ باز و بعد از آن به اندازه دو سانت از سر شلنگ رو ببرید و مجددا وصل کنید.

 2. سوگند گفته:

  سلام، از سال گذشته آب داخل کولر رو خالی نکردم و الان میخوام این کار کنم میشه بگید چطوری این کار انجام بدم و چطوری شیر تخلیه کولر رو باز کنم

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   برای خالی کردن آب کولر کافیه شیر تخلیه رو باز کنید که اگر نگاهی به زیر کولر بندازید متوجه میشید که به صورت مهره است و به راحتی باز میشه.

 3. طهماسبی گفته:

  سلام، شناور مدل کمر شکن دارم که الان مدام از کولر آب سر ریز میکنه و همسرم خونه نیست میشه راهنمایی کنید و بگید چطوری شناور رو تنظیم کنم؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام برای تنظیم شناور کولر کافیه پیچ وسط شناور باز و در ادامه شناور و همان توپی رو به سمت داخل آب ببرید تا آب ورودی قطع شود و مجددا پیچ را سفت کنید در این بین باید دقت کنید که به اندازه ای شناور پایین ببرید که به صورت کلی آب قطع نشود.

 4. محسن حسینی گفته:

  با سلام، میشه شناور رو به صورت اتوماتیک کرد تا نیازی به این نباشه که داخل کولر مدام آب بریزم؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، برای کولر آب پرتابل نیز امکان نصب شناور دارید فقط باید کمی حوصله به خرج بدید.

 5. فرهاد گفته:

  سلام. با وجود اینکه بارها طبق توضیحات شما شناور رو تنظیم می کنم، به طرز عجیبی حجم آب داخل کفی به شدت کم می شه و اصلاً معلوم نیس کجا می ره چون هیچ ردی از خودش به جا نمی ذاره. فکر می کنین دلیل این مشکل چیه و آب چطور یهو غیب می شه؟ وقتی متوجهش می شم که به خاطر حجم خیلی کم آب، پمپ صدا می ده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *