علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی و راه های جلوگیری از آن | آی بک امداد

علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

یکی از وسایل سرمایشی کولر آبی نام دارد که با خرید آن و روشن کردن باد خنکی در محیط ایجاد می کند. هر چقدر حجم کولر آبی بالاتر برود و از موتور بهتری استفاده شود قیمت آن رو به افزایش است از این رو خیلی مهم است که در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و در زمان خرابی کولر آبی سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید. کولر آبی از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از مهمترین آن قطعات پمپ آب نام دارد که آب داخل کفی را با فشار وارد سه راهی شلنگ ها می کند تا بعد از عبور از مسیر به روی پوشال ها بریزد. خرابی یا کار نکردن پمپ آب کولر آبی دلایل مختلفی دارد که شامل خشک بودن آن، عدم روغن کاری، عدم تعویض به موقع پوشال ها، ورود اجسام و رسوبات کفی کولر به داخل پمپ می باشد که برای تعمیر پمپ کولر آبی کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

سرویس و تعمیر کولر آبی با آی بک امداد

نحوه کار کردن کولر آبی به این صورت است که آب وارد کفی کولر می شود و توسط پمپ با فشار وارد سه راهی شلنگ ها می شود تا در ادامه طی کردن مسیر به روی پوشال ها بریزد و با توجه به روشن بودن موتور و چرخیدن پروانه کولر باد خنک ایجاد شود. قطعا پمپ کولر آبی یکی از قطعات مهم به شمار می آید که با خرابی و کار نکردن آب باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

سرویس کولر آبی باید سالیانه یک بار قبل از راه اندازی انجام شود و در صورت خرابی و سوختن موتور، پمپ، کار نکردن دور تند، سر و صدای زیاد کولر و… برای تعمیر کولر آبی باید اقدام کنید. آی بک امداد دارای تعمیرکاران و سرویسکاران زبده و ماهر هستند که در هر جای تهران، اصفهان، کرج، شیراز، کرمانشاه، قم، رشت، مشهد، ساری، زنجان، اهواز، بوشهر و.. باشید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا در محل و منزل شما حاضر شوند.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

نحوه کار کردن پمپ کولر آبی به چه صورت است؟

پمپ آب قطعه ای مهم در کولر به شمار می آید که از اجزای مختلف تشکیل شده است که با کار کردن آن آب داخل کفی با فشار به داخل شلنگ ها می رود و در ادامه روی پوشال های ریخته می شود. در واقع کار کردن پمپ به این صورت است که با استفاده از توان الکتریکی که به موتور آن وارد می شود پروانه های داخل آن شروع به حرکت می کند و با حرکت کردن پروانه های پمپ آب از قسمت تشتک و کفی کولر مکیده و به سمت بالا هدایت می شوند.

روشن نشدن کولر آبی به خاطر خرابی و کار نکردن پمپ

برخی اوقات ممکن است کولر آبی روشن نشود که سریعا فکر می کنیم که به خاطر سوختن موتور است در صورتی که این دیدگاه و باور شما اشتباه است و برخی اقوات ممکن است به خاطر کار نکردن و خرابی پمپ کولر روشن نشود.

اجزای پمپ آب کولر آبی

این قطعه از کولر شامل اجزای مختلف از جمله قسمت الکترونیکی و مکانیکی است که به شرح زیر است.

قسمت های الکترونیکی که در پمپ وجود دارد خود به اجزای مختلف از جمله استاتور، هسته و درپوش تقسیم می شوند که هر کدام وظیفه انجام کاری را دارند.

اجزای قسمت‌های مکانیکی پمپ

 • پایه اصلی که با آن پمپاژ آب به بدنه کولر انجام می شود.
 • چپقی و محل قرار گرفتن شلنگ خروجی به پمپ
 • کفی پمپ در قسمت زیر آن قرار دارد.
 • کلاهک به مانند چتر روی پمپ وجود دارد تا از وارد شدن آب به داخل پمپ و خرابی آن جلوگیری کند.

علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی  چیست؟

تا به اینجای کار با خواندن این مقاله با نحوه کار کردن و همچنین اجزای پمپ آشنا شدید در ادامه قصد داریم به شما بگوییم که چه دلایل و عواملی باعث خرابی و کار نکردن پمپ می شود تا نسبت به رفع آنها اقدام کنید و در صورت خرابی برای تعمیر پمپ کولر با آی بک امداد تماس بگیرید.

 • خشکی پمپ
 • نفوذ آب به داخل موتور پمپ
 • روغن کاری نکردن به موقع پمپ
 • ورود اجسام و رسوبات به داخل پروانه پمپ کولر
 • عدم تعویض به موقع پوشال های کولر

خشک بودن پمپ آب کولر آبی

همانطور که گفتیم پمپ کولر آب داخل تشتک و کفی را با فشار می کشد و به داخل شلنگ های خروجی میبرد. در صورتی که با زدن کلید پمپ آب و روشن بودن موتور کولر داخل کفی کولر آب وجود نداشته باشد خب آبی برای پمپاژ کردن نیست و همین باعث خشکی پمپ و در ادامه کار نکردن آن  و حتی اگر سریعا مشکل رفع نشود احتمال سوختن پمپ وجود دارد.

در صورتی که داخل کفی کولر آب وجود دارد اما پمپاژ نمی شود دلایل مختلف از جمله نشتی شلنگ اصلی آب کولر، خرابی و تنظیم نبودن شناور و همچنین نشتی در قسمت کف کولر باعث خشک شدن پمپ می شود که باید سریعا رفع گردد.

ورود آب به موتور پمپ آب

آبی که داخل کولر می رود سختی بالایی دارد و همین سختی آب به مرور زمان باعث ایجاد شوره کولر می شود از این رو احتمال مسدود شدن مسیر لوله های توزیع یا خروجی آب را دارد. با گرفتگی لوله های آب امکان نفوذ آب به داخل موتور پمپ و سوختن و کار نکردن آن وجود دارد.

عدم روغن کاری علت کار نکردن پمپ کولر آبی

بغیر از موتور کولر که باید به موقع روغن کاری شود در این بین نیز پمپ یک قطعه به نام موتور دارد که باید به موقع روغن کاری شود در غیر اینصورت موتور خشک کار می کند و با افزایش فشار اضافی به پمپ احتمال سوختن و کار نکردن آن وجود دارد.

ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ

به مرور زمان با روشن بودن کولر احتمال رسوب گرفتن کفی کولر وجود دارد که باید به موقع تمیز شود در غیر این صورت احتمال وارد شدن اجسام و رسوبات به داخل پروانه پمپ و از کار افتادن آن وجود دارد. بنابراین قبل از راه اندازی و نصب کولر آبی با شروع فصل گرما باید نسبت به سرویس و تمیز کردن آن اقدام کنید.

عدم تعویض به موقع پوشال‌ها

یکی از موارد مربوط به سرویس کولر آبی تعویض پوشال های آن است که به مرور زمان رسوب می گیرد و به مرور با ریختن آب روی آن تمام کثیفی ها و شوره ها را به کف کولر می برد و همین کافیست تا با ورود اجسام و رسوبات کفی کولر به داخل پروانه پمپ برود که خواهید دید از کار می افتد.

هزینه تعمیر پمپ کولر آبی چقدر است؟

در صورت خرابی و از کار افتادن پمپ برای برآورد و استعلام قیمت و هزینه تعمیر یا تعویض آن کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

راه‌حل‌های جلوگیری از سوختن پمپ آب کولر آبی

 • به موقع روغن کاری شود.
 • شستن و تمیز کردن بدنه و کفی کولر را فراموش نکنید.
 • یکی از موارد سوختن و کار نکردن پمپ گرفتگی سه راهی تویزع کننده آب است که باید بررسی شود.
 • تعویض پوشال ها هر سال در زمان سرویس کولر آبی باید انجام شود.
 • تنظیم شناور کولر آبی
 • بررسی شلنگ آب کولر آبی برای اینکه مطمئن شوید به اندازه کافی آب به داخل کفی کولر می رود.

انواع پمپ آب کولر آبی

در صورت خرابی و سوختن پمپ آب کولر اگر قصد خرید این قطعه دارد باید به شما بگوییم که دو نوع پمپ داریم که به شرح زیر است.

 • پمپ کولر آبی با استاتور بوبینی
 • پمپ کولر آبی با استاتور بالشتکی

کولر آبی با دو پمپ آب کار می‌کند؟

یکی از مواردی که شاید در مناطق گرمسیر مردم را اذیت کند جوابگو نبودن کولر آبی است از این رو می توانید برای افزایش توان سرمایش و باد خنک کولر آبی روی آن دو پمپ نصب کنید.

تماس با آی بک امداد برای تعمیر کولر آبی در تهران

هر جایی از تهران از مناطق غرب، شرق، جنوب، شمال هستید برای سرویس کولر آبی و همچنین تعمیر این دستگاه سرمایش کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا بعد از دادن آدرس سریعا در محل و منزل شما حاضر شوند و تعمیر کولر آبی در همان جا انجام شود.

2 دیدگاه برای “علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی و راه های جلوگیری از آن | آی بک امداد

 1. فرشید ویسی گفته:

  سلام علت اینکه پمپ توانایی پمپ کردنه آب رو به بالا نداره چیه؟با اینکه کار میکنه و پروانش بدون مشکل هست بنده برای اینکه رسوبات رو تمیز کنم حدود ۵قطره روغن ترمز رو میله پروانه ریختم بنظرتون علت پمپ نشدن آب به بالا ربطی به اون قطره هایی که ریختم رو میله نداره؟راهنمایی کنید لطفا

 2. قدرت گفته:

  سلام علت قطع و وصل شدن پمپ اب کولر چیه ؟ برق هم داره. از وقتی که کولر خریدم ۳تا پمپ عوض کردم.راهنمایی کنید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *