پوشش لوله ملات سیمان CM

پوشش لوله ملات سیمان
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

بغیر از پوشش خارجی لوله های نفت و گاز، آب و فاضلاب برای جلوگیری از خوردگی داخلی لوله های فولادی و چدنی داکتیل باید از پوشش داخلی استفاده شود که یکی از مهمترین پوشش های داخلی برای لوله های آب آشامیدنی، فاضلاب و آب زیر دریا استفاده از پوشش ملات سیمان است. لوله های چدنی داکتیل برای لوله های آبرسانی، فاضلاب استفاده می شود اما به مانند لوله های فولادی در معرض خوردگی قرار دارند از این رو اولین بار پوشش های قیری استفاده شده که باعث برآمدگی داخلی لوله و کند شدن جریان آب می شدند بنابراین در سال ۱۹۲۲ اولین بار پوشش داخلی ملات سیمان استفاده شد.

پوشش داخلی لوله های آب و فاضلاب

برای انتقال آب و فاضلاب از لوله های چدنی داکتیل استفاده می شود که البته متاسفانه به مانند لوله های فولادی دچار خوردگی می شوند بنابراین برای جلوگیری از خوردگی باید از پوشش داخلی استفاده می شد که پوشش های پایه قیری اولین پوشش داخلی برای لوله های آب و فاضلاب استفاده شدند. در زمانی که آب انتقالی نرم و اسیدی داشت باعث شد که رسوباتی به رنگ قهوه ای داخل لوله ایجاد شود که به اصطلاح تاول می زدند و باعث برآمده شدن پوشش و تنگ شدن مسیر عبور آب می شدند از این رو بهترین پوشش داخلی برای لوله های آب و فاضلاب را پوشش ملات سیمان دانستند.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان ، آمادگی تحویل فوری کالاهای شرکت دنزو آلمان در ایران را عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

پوشش لوله ملات سیمان

این نوع پوشش داخلی از ملات ساخته شده از سیمان، آب، ماسه سیلیسم و سایر افزودنی های ویژه ساخته شد و در کارخانه ها به صورت پاشش از مرکز گریز داخل لوله های آب و فاضلاب پاشیده شد. با اینکه پوشش ملات سیمان نسبت به پوشش های پایه قیری بهتر است اما مهمترین عیب آنها ضخامت زیاد با ایجاد محیط اسیدی است.

غده در لوله های فولادی بر اثر نفوذ آب به خاطر پوشش پایه قیری

انواع سیمان های مورد استفاده در پوشش لوله داخلی ملات سیمان

  • سیمان پرتلند که از این سیمان برای لوله های انتقال آب آشامیدنی استفاده می شود.
  • سیمان پلیمری نوع مناسب برای لوله آب آشامیدنی است.
  • سیمان مقاوم در برابر سولفات مورد استفاده در لوله آب دریا و آب حاوی سولفات است.
  • سیمان آلومینا: مناسب برای خطوط لوله انتقال فاضلاب

پوشش داخلی ملات سیمان در کارخانه

لایه سیل کت در پوشش اندود ملات سیمان

اولین بار استفاده از پوشش CM برای لوله های چدنی خاکستری در سال ۱۹۲۲ توسط چارلستون در ایالات متحده آمریکا انجام شد که با وجود اینکه باعث جلوگیری از مشکل تاول یا غده در مورد پوشش های پایه قیری می شد اما مهمترین مشکل این پوشش ایجاد محیط اسیدی است از این رو باید از لایه سیل کت در مورد این پوشش داخلی لوله آب و فاضلاب استفاده شود تا این مشکل رفع گردد.

با وجود حل شدن مشکل غده یا تاول در مورد لوله های آب، فاضلاب اما یک مشکل اساسی دیگر وجود داشت و ایجاد لایه ای از سیلیکات کلسیم در سطح داخلی لوله بود که باعث بالا رفتن سختی آب می شد از این رو برای برطرف کردن این مشکل باید از لایه سیل کت استفاده می شد.

لایه سیل کت باعث کاهش تماس بین ملات سیمان و سیال داخل لوله می شد و در عین حال در لوله های آب آشامیدنی باعث جلوگیری از واکنش پوشش ملات سیمان با جریان آب و افزایش PH می شد.

معایب پوشش ملات سیمان

با وجود تمام مزایای پوشش داخلی لوله از نوع ملات سیمان نسبت به پوشش های پایه قیری اما دو عیب اساسی یعنی ضخامت و ایجاد محیط اسیدی داشت.

  • به دلیل وجود افزایش ضخامت داخلی لوله باعث کاهش حجم عبور سیال می شد.
  • با پوشش ملات سیمان احتمال ایجاد محیط اسیدی وجود داشت که با لایه سیل کت این مشکل رفع می گردد.

پوشش لوله اپوکسی سرامیکی

به دلیل دو عیبی که در پوشش ملات سیمان وجود داشت بهترین جایگزین برای رفع این دو مشکل استفاده از پوشش اپوکسی سرامیکی یا پوشش اپوکسی مایع بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *