پوششهای پلی یورتان خطوط لوله

پوششهای پلی یورتان خطوط لوله
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

یکی از انواع پوشش های داخلی و خارجی لوله خطوط نفت، گاز، آب و پتروشیمی پوشش پلی یورتان نام دارد که نسبت به پوشش های نوار پیچ بهتر است و استفاده از آن روز به روز بیشتر می شود. در واقع پلی یورتان لوله نوعی پلیمر پر مصرف در صنعت پوشش لوله به شمار می آید که ۱۰۰ درصد جامد و رزین بدون حلال است و دارای سخت کننده است که همین باعث افزایش مقاومت پوشش در برابر مواد شیمیایی، اسیدها، قلیاها و انواع دیگر حلال ها می شود. از پوشش پلی یورتان لوله با نام اختصاری PUR در بازار شناخته می شود که در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت.

پوشش لوله چیست؟

به دلیل اینکه لوله های فولادی در خطوط انتقال نفت، گاز، آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند و خاصیت ضد خوردگی دارند از این رو باید سطح داخلی و خارجی لوله های پوشش دهی و عایق بندی شود تا باعث جلوگیری از هر گونه ضد خوردگی شود. در صنعت پوشش لوله انواع پوشش های لوله چون پوشش اپوکسی، پوشش ملات سیمان، پوشش نوار سرد، پوشش پلی یورتان و… وجود دارد که هر کدام از آنها کاربرد و مزایایی به همراه دارند.

پوشش پلی یورتان چیست؟

یکی از مهمترین انواع پوشش های لوله داخلی و خارجی پوشش پلی یورتان با نام اختصاری PUR نام دارد که ۱۰۰ درصد جامد و بدون حلال است و مهمترین مشخصه آن زیبایی و جلاء پوشش است. در واقع به دلیل این که در ترکیب پوشش پلی یورتان از ترکیب بدون حلال، هارنر و سخت کننده استفاده شده است از این رو پوشش پلی یورتان دارای مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی، اسیدها، قلیاها و انواع حلال های دیگر دارد و به همین دلیل یک پوشش عالی برای سطح داخلی و خارجی لوله های فلزی و بتنی به شمار می آید.

بسته به محیطی که قرار است پوشش پلی یورتان لوله انجام شود ضخامت آن بین ۱ الی ۴ میلی متر تغییر می کند.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان DENSO ، و همچنین کالاهای پلی یورتان دو جزئی شرکت بی اس کوتینگ BS COATING فرانسه را در ایران عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

پوشش لوله پلی یورتان ۱۰۰ درصد جامد چیست؟

پوشش پلی یورتان انواع مختلفی دارد و به عنوان پلیمری عالی در صنعت پوشش لوله به شمار می آید و منظور از پلی یورتان ۱۰۰ درصد جامد این است که ساخت آن بر طبق استانداردهای ASTM D16 Type v می باشد که در آن هیچ گونه حلالی وجود ندارد مگر اینکه تقریبا تا ۵ درصد حلال آن هم بعنوان حامل پیگمنت و کاتالیست وجود داشته باشد.

غلظت یا روانی پوشش پلی یورتان به نوعی می باشد که با افزودن حلال قابل تنظیم است و به صورت مایع در می آید که بعد از خشک شده به صورت یکسان با ۱۰۰ درصد ماده جامد خشک می شود. پوشش دهی سطح داخلی و خارجی لوله با پلی یورتان با اسپری کردن مایع پلی یورتان انجام می شود که بعد از خشک شدن این لایه سختی زیادی دارد و همین باعث مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی و رطوبتی می شود.

قابلیت ها و مزایای پوشش پلی یورتان لوله

همانطور که در طول متن اشاره کردیم این پوشش لوله یکی از بهترین پوشش ها در صنعت پوشش لوله می باشد که ویژگی ها و مزایای زیادی دارد که باعث شده است حتی امروزه نسبت به نوارهای پوشش چرخشی بیشترین مصرف در طول بازار داشته باشد.

 • به راحتی قابل اجرا روی سطح داخی و خارجی لوله است.
 • به سرعت و در دماهای پایین خشک می شود.
 • چسبندگی بالایی دارد.
 • دارای چروک شدن ناچیز
 • ایمنی بالا
 • سازگار با محیط زیست است.
 • فاقد حلال و مواد سرطان زا می باشد.
 • فاقد ترکیبات آلی فرار
 • برای پوشش دهی نیازی به حرارت دهی ندارد.
 • قابلیت اجرای پوشش پلی یورتان با هر ضخامتی و روی هر لوله فولادی، چدنی و بتنی با هر سایزی
 • قابلیت استفاده از پوشش بر روی سر جوش ها، اتصالات و …
 • پخت سریع و کامل در دمای پایین
 • مقاومت بالا در برابر سایش، ضربه و ترک خوردگی

مقایسه پوشش لوله پلی یورتان با سایر پوشش های لوله

موادی که داخل این پوشش لوله پلی یورتان قرار دارد بدون حلال با صد درصد جامد است که همین باعث مقاومت بالای پوشش پلی یورتان در برابر محلول های نمکی، اسیدی، قلیایی ضعیف شده است و پیش بینی می شود در آینده کلیه سیستم های پوشش لوله مبتنی بر نوار پیچی به سمت پوشش پلی یورتان برود.

با وجود مزایا پوشش پلی یورتان تنها عیب آن این است که در برابر حلالهای خورنده و محلول های غلیظ قلیایی مقاومت کمتری نسبت به نوع پوشش لوله اپوکسی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *