پوشش لوله اپوکسی سرامیکی

پوشش لوله اپوکسی سرامیکی
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

برای خطوط انتقال نفت، گاز، آب و فاضلاب از لوله های فولادی استفاده می شود به همین دلیل احتمال خوردگی، تغییرات شیمیایی و فیزیکی در لوله وجود دارد بنابراین نیاز به پوشش و عایق بندی لوله می باشد. انواع پوشش لوله وجود دارد که یکی از مهمترین آنها پوشش لوله اپوکسی می باشد که از پوشش اپوکسی سرامیکی برای پوشش دهی لوله های آب و فاضلاب استفاده می شود. با وجود پوشش داخلی لوله های آب و فاضلاب از نوع اپوکسی سرامیکی یک سطح صاف، سخت ایجاد می شود که کاملا ضد آب و ضد خوردگی در برابر انواع تغییرات شیمیایی و فیزیکی می باشد.

پوشش اپوکسی سرامیکی CE چیست؟

به منظور جلوگیری از ضد خوردگی داخلی و خارجی سطح لوله های فلزی و فولادی آب، نفت، گاز و فاضلاب اقدام به پوشش دهی و عایق بندی لوله می شود که یکی از بهترین آنها پوشش اپوکسی می باشد. برای پوشش داخلی لوله های آب و فاضلاب می توان از پوشش اپوکسی سرامیکی CE استفاده کرد که باعث جلوگیری از خوردگی لوله در برابر تغییرات شیمیایی و عوامل فیزیکی می باشد و قیمت آن تقریبا معادل یا کمتر از نوع پوشش اپوکسی است البته با این تفاوت که مزایای زیادی به همراه دارد.

به دلیل وجود ذرات سرامیکی در این نوع از پوشش لوله از تورم و پوسته شدن پوشش داخلی لوله جلوگیری می شود و در عین حال به خاطر اینکه مواد تشکیل دهنده آن بدون حلال و مواد VOC می باشد از این رو هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نمی زند.

کاربرد پوشش اپوکسی سرامیکی

این نوع پوشش لوله در صنعت پوشش دهی با نام اختصاری CE شناخته می شود که بیشتر برای پوشش داخلی لوله های آب و فاضلاب و از نوع لوله های چدن داکتیل استفاده می شود و در بیشتر کشورهای توسعه یافته این نوع پوشش لوله را جایگزینی از پوشش ملات سیمان می دانند.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان ، آمادگی تحویل فوری کالاهای شرکت دنزو آلمان در ایران را عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

مقاومت در برابر رطوبت با پوشش اپوکسی سرامیکی

به دلیل وجود ذرات سرامیکی در این نوع پوشش لوله با انجام فرآیند پوشش دهی لوله های آب و فاضلاب با اپوکسی سرامیکی CE باعث مقاومت بالای سطح داخلی لوله در برابر هر گونه بخار و رطوبت می باشد که دلیل اصلی آن وجود ذرات سرامیکی در پوشش اپوکسی می باشد.

کاهش خوردگی لوله در پوشش اپوکسی سرامیکی

با وجود اینکه پوشش لوله اپوکسی یکی از مهمترین انواع پوشش های داخلی برای لوله ها فولادی می باشد اما در صورت خوردگی یک سلول فلز به دلیل قوی بودن پیوند ذارت اپوکسی به نسبت چسبندگی بین اپوکسی و سطح فولادی لوله در عین حال باعث متورم و پوسته شدن فلز می شود. در صورتی که با وجود ذرات سرامیکی داخل پوشش اپوکسی به نوع پیوند ذرات اپوکسی کمتر از چسبندگی می شود و مانع از متورم و پوسته شدن پوشش می شود.

ویژگی های قلیایی پوشش لوله سرامیکی

به دلیل وجود خاصیت قلیایی که در ذرات کروی سرامیکی وجود دارد همین باعث می شود که پوشش داخلی لوله محیط کمتری برای رشد ارگانیک ها به وجود آورد از این رو آنرا بهترین جایگزین ملات سیمان برای لوله های آب و فاضلاب می دانند.

از مهمترین مشکلات لوله های سیمانی برای انتقال آب و فاضلاب، ضخامت زیاد با ایجاد محیط اسیدی بود که با وجود پوشش اپوکسی سرامیکی این دو عیب رفع گردیده است.

اپوکسی سرامیکی ۱۰۰ درصد جامد می باشد

در ساخت پرایمر ها از نوعی ترکیب شیمیایی به نام ایزوسیانات استفاده شده است که کاملا سرطان زا است و به مرور زمان برای کارگران باعث آسم شدید، عوارض پوستی و … می شود در صورتی که پوشش اپوکسی سرامیکی صد درصد جامد و بدون حلال و مواد VOC می باشد از این رو هیچ گونه عوارضی برای سلامت کارگران در صنعت پوشش لوله به همراه ندارد.

با وجود پوشش اپوکسی سرامیکی بغیر از محافظت بیشتر لوله های آب و فاضلاب در برابر خوردگی در عین حال از هر گونه آسیب و ضرر به کارگران در صنعت پوشش لوله جلوگیری می شود که همین به معنای کاهش هزینه است.

سایر ویژگی های پوشش داخلی اپوکسی سرامیکی

بغیر از موارد بالا که مهمترین مزایای این پوشش لوله بود یک سری ویژگی های دیگر دارد که شامل موارد زیر است.

  • مقاومت بالا در برابر خوردگی
  • مقاومت بالا در برابر گسترش خوردگی
  • باعث ایجاد سطح سیقلی و سخت با مقاومت بالا در برابر سایش می شود.
  • یک آستر انعطاف پذیر دارد.
  • قدرت دی الکتریکی در آن بالا است.
  • نفوذ پذیری پایین رطوبت در این نوع پوشش لوله
  • مطابق با استانداردهای لوله های آب و فاضلاب می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *