نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک Visco Elastic

نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک Visco Elastic
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

برای جلوگیری از خوردگی لوله های خطوط نفت، گاز، آب و میعانات پتروشیمی باید از انواع پوشش های لوله استفاده شود که یکی از آنها از نوع نوار ویسکوالاستیک است. این نوار پوشش لوله دارای خاصیت کشسانی و چسبندگی بالا می باشد و بیشتر به عنوان نوار سرجوش لوله از آن استفاده می شود که در طول فرآیند و عملیات اجرایی نیازی به حرارت دهی به نوار نیست. نوار پوشش لوله ویسکو الاستیک دارای دو لایه داخلی و خارجی می باشد که بیشتر در قسمت اشکال هندسی نا منظم، مفاصل، زانوها و…خطوط لوله نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

نوار پوشش ویسکوالاستیک چیست؟

برای انتقال نفت، گاز،آب ، فاضلاب، میعانات پتروشیمی از لوله های فولادی استفاده می شود که به مرور زمان سطح داخل و خارجی لوله دچار خوردگی می شود از این رو خیلی مهم است که پوشش دهی داخلی و خارجی لوله انجام شود. یکی از بهترین نوارهای پشش لوله به نام ویسکوالاستیک می باشد که خاصیت کشسانی و چسبندگی دارد و از دو لایه داخلی و خارجی تشکیل شده است.

لایه اول نوار ویسکوالاستیک شامل پوشش داخلی که خاصیت ضد خوردگی دارد و لایه بیرونی نیز یک پوشش محافظ مکانیکی می باشد که از کامپوزیت پی وی سی، پلی اتیلن یا پلی یورتان می باشد و در برابر هر گونه ضربه و سایش مقاوم است.

از فواید نوارهای پوشش ویسکوالاستیک این است که به هر نوع سیستم پوشش لوله سازگار است و در عین حال در زمان اجرای کار نیازی به گرمایش و پرایمر ندارد و بعنوان گزینه ای عالی برای پوشش سر جوش لوله های فولادی محسوب می شود.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان DENSO ، و همچنین کالاهای پلی یورتان دو جزئی شرکت بی اس کوتینگ BS COATING فرانسه را در ایران عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

نوار ویسکوالاستیک گزینه عالی برای پوشش سرجوش لوله

برای اتصال خطوط لوله های نفت، گاز، آب، فاضلاب باید یک جوشکار با داشتن بهترین وسایل و تجهیزات جوشکاری قادر به جوشکاری لوله بدون کوچکترین عیب باشد. البته بغیر از دقت کار در جوشکاری لوله در محل سرجوش بیشترین خوردگی وجود دارد بنابراین خیلی مهم است که از نوار پوشش سرجوش برای محافظت در برابر خوردگی استفاده شود که در این بین نوار ویسکوالاستیک یک گزینه مناسب و عالی به شمار می آید.

پوشش سرجوش لوله

ویسکوالاستیک چیست؟

به گروهی از مواد که علاوه بر خاصیت کشسانی دارای چسبندگی باشد مواد ویسکوالاستیک می گویند که در این بین عسل، قیر و تاندون نیز خاصیت ویسکوالاستیک را به همراه دارند.

نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک

یکی از انواع پوشش های لوله که به صور مستقیم روی سطح لوله های فولادی استفاده می شود از نوع ویسکوالاستیک است که حتی از آن بعنوان یک نوار برای ترمیم پوشش های لوله پلی اتیلن سه لایه، پلی پروپیلن سه لایه، پوشش لوله fbe، کولتار انامل، روکش تقویتی مورد استفاده قرار می گیرد.

نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک جزو نوارهای دولایه، خود ترمیم و سرد اجرا نامیده می شود که ماندگاری بالایی تا ۳۰ سال دارد و در عین حال مقاومت شیمیایی بالا و کاملا ضد آب دارد.

از این نوارهای پوشش لوله به منظور حفاظت در برابر خوردگی تجهیزات و در محل اتصالات، زانوها، انحناها، مفاصل ها و فلنچهای لوله آب و گاز و نفت مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک

  • ایمن و جزو نوارهای سرد که بدون نیاز به گرما و هیچ حلالی چون پلیمر اجرا می شوند.
  • مقاوم در برابر هر گونه فرسودگی و هوازدگی بلند مدت
  • دارای ضخامت ثابت
  • مقاوم در برابر دماهای پایین
  • ضد آب و ضد خوردگی
  • سازگار با محیط زیست
  • بدون هیچ گونه خطر برای انسان ها
  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی از جمله آب، نمک ها، اسیدها، قلیایی ها و حلال های قطبی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *