آموزش و راهنمای سرویس قطعات ماشین ظرفشویی | تعمیرات آی بک امداد

سرویس ماشین ظرفشویی

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

با خرید ظرفشویی دیگر نگرانی بابت شستن ظروف و حتی شکستن آنها در زمان مهمانی دادن به دوست و آشنا و فامیل ندارید به خصوص اینکه تدارک زیادی دیده باشید و انواع غذاهای خوشمزه درست کرده باشید بنابراین با پاک کردن ذرات مواد غذایی روی ظروف و گذاشتن داخل دستگاه به راحتی فرآیند شستشو و آبکشی انجام می شود اما این تمام ماجرا نیست و ماشین ظرفشویی به مانند هر وسیله خانگی احتمال خرابی آن وجود دارد از این رو باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و در عین حال سرویس ماشین ظرفشویی را به موقع انجام دهید که شامل بررسی قطعات داخلی آن از جمله المنت، جا پودری، مایع، آبپاش، پمپ آب، برد و شلنگ تخلیه و ورودی آب و شیر برقی می باشد چونکه خرابی هر کدام از قطعات باعث بروز مشکلاتی در ظرفشویی می شود.

اهمیت سرویس ماشین ظرفشویی

زمان سرویس کردن قطعات ظرفشویی توسط سرویسکار تمام قطعات داخلی آن بررسی می شود و در صورت خرابی تعمیر یا تعویض می گردد به خصوص که اگر سوراخ های آبپاش به خاطر سختی آب یا ذرات غذایی مسدود شده باشد مشکل برطرف می شود و از بروز انواع مشکلات از جمله عدم تخلیه آب در ظرفشویی، بوی بد ظرفشویی، پریدن فیوز ظرفشویی و… خودداری می کند.

💡 حتما بخوانید: راهنمای استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

نکات مهم زمان سرویس ماشین ظرفشویی

ظرفشویی وسیله ای برقی است که هر چند وقت یکبار باید سرویس شود و قطعات داخلی آنها توسط سرویسکار بررسی شود تا باعث افزایش طول عمر دستگاه و مانع از بروز مشکلات مختلف در آن شود اما توجه به یک سری نکات زمان سرویس مهم است که به شرح زیر است.

 • نصب در محل مناسب با رعایت فاصله ایمنی
 • فاصله ظرفشویی از پشت باید ۵ سانتی متر و از کناره ها باید حداقل ۲ سانتی متر باشد.
 • در زمان مسدود شدن فیلتر ظرفشویی باید آنرا تمیز کنید.
 • مطمئن شوید که پروانه پمپ آب ظرفشویی مسدود نشده است.
 • بررسی ماهیانه آبپاش های ظرفشویی مه است.
 • استفاده از شوینده های قوی و مرغوب
 • توجه به زمان انقضاء مواد شوینده ظرفشویی
 • در صورت زیاد بودن رسوبات منطقه زندگی خود حتما درجه جلا دهنده ظرفشویی روی ۴ بگذارید.

سرویس فرایند چرخه آب در ظرفشویی

یکی از مواردی که مربوط به سرویس ظرفشویی است توجه به قطعاتی است زمان شستشو و چرخه آب در دستگاه مهم است. شما باید از ابتدا شیر برقی دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که آب به درستی وارد دستگاه می شود و بعد از عبور از جت پمپ به درستی تقسیم و وارد فیلتر مخزن می شود و در عین حال پمپاژ آب توسط قطعه پمپ ظرفشویی به درستی انجام می شود.

در صورت عدم ورود آب به داخل ظرفشویی باید موارد زیر بررسی شود.

 • بررسی شیر ورودی آب
 • مطمئن شوید که شلنگ ورودی آب هیچ گونه خمیدگی ندارد
 • از سالم بودن شیر برقی ظرفشویی مطمئن شوید.

💡 حتما بخوانید: علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

بررسی اجزای اصلی ماشین ظرفشویی جهت سرویس

یک سرویسکار ظرفشویی باید تمام قطعات داخلی دستگاه را بررسی کند و در صورتی هر گونه عیب و ایرادی در آن مشاهده کرد آنرا رفع کند و در عین حال فراموش نکند که شلنگ ورود آب به دستگاه بررسی کند.

 • شیلنگ ورودی آب
 • سنسور آب
 • جت پمپ
 • آبپاشها
 • المنت
 • سوئیچ فشار المنت
 • مخزن نمک
 • مخزن مایع
 • هیدروستات
 • پمپ تخلیه
 • شیربرقی
 • برد الکترونیکی
 • میکروسوئیچ درب
 • ضامن درب

سرویس جت پمپ ظرفشویی

جت پمپ ظرفشویی قطعه ای با موتور استاتوری و برق مصرفی  ۰.۶۰ A است که پمپاژ آب داخل ظرفشویی را انجام می دهد بنابراین باید این قطعه بررسی شود و در صورت خرابی آن یا گیر کردن ب نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

سرویس المنت ماشین ظرفشویی

برای اینکه شستشوی ظروف داخل دستگاه ماشین انجام شود و آب گرم روی آن پاشیده شود داخل دستگاه المنت وجود دارد که در صورت سوختن و جرم گرفتن باید توسط تعمیرکار بررسی و تعمیر شود.

💡 حتما بخوانید: آموزش و نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

بررسی نمک برای سرویس ماشین ظرفشویی

یکی از مواردی که در زمان شستشوی ظروف داخل ظرفشویی مهم است مقدار نمک خالص است که باید استفاده شود و قبل از روشن کردن دستگاه باید داخل آن ریخته شود چونکه با تنظیم آب و نک از تشکیل رسوب داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری می شود از این رو بعد از ریختن یک کیلوگرم نمک مخصوص داخل دستگاه باید داخل مخزن ظرفشویی پر از آب شود و آنرا تنظیم کنید.

💡 حتما بخوانید: علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

سرویس مخزن مایع ماشین ظرفشویی

یکی از قطعات ظرفشویی مخزن مایع و جاپودری نام دارد که اگر قصد استفاده از مایع ظرفشویی داشته باشید باید داخل مخزن مایع بریزید از این رو باید مطمئن شوید که مخزن مایع هیچ گونه ایراد و مشکلی ندارد.

سرویس هیدروستات ماشین ظرفشویی

هیدروستات قطعه ای است که وظیفه کنترل آب ورودی به دستگاه را برعهده دارد از این رو باید به درستی تنظیم شده باشد بنابراین خیلی مهم است که این قطعه بررسی شود و مطمئن شوید هیچ گونه خرابی ندارد.

سرویس پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

بعد از شستشوی ظروف باید تمام کف باقی مانده از طریق پمپ تخلیه خارج شود از این رو خرابی پمپ باعث نمایش ارور دستگاه و عدم تخلیه آب می شود بنابراین با سرویس پمپ از هر گونه خرابی آن جلوگیر یکنید که شامل بررسی پروانه پمپ، شلنگ خروجی فاضلاب می شود.

سرویس شیر برقی ماشین ظرفشویی

برای شستشوی ظروف باید به اندازه کافی داخل دستگاه آب ریخته شود که این کار توسط شیر برقی انجام می شود از این رو باید همیشه سالم باشد و در زمان سرویس این قطعه بررسی شود و در صورت خمیدگی شلنگ ورودی یا خرابی شیر برقی مشکل را رفع کنید تا دچار مشکلات دیگر نشوید.

💡 حتما بخوانید: دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

سرویس سنسور آب ماشین ظرفشویی

تنظیم دمای آب و دادن فرمان قطع المنت به برد توسط سنسور آب ظرفشویی انجام می شود بنابراین باید زمان سرویس این قطعه بررسی شود و در صور خرابی باید تعویض گردد.

سرویس برد فرمان ماشین ظرفشویی

انجام مراحل آبگیری، دستور فرمان روشن و قطع شدن المنت همگی از طریق برد الکترونیکی ظرفشویی داده می شود بنابراین خیلی مهم است که زمان سرویس این قطعه بررسی شود و در صورتی که سیاه یا تغییر شکل داده باید برد را عوض کنید و برای بررسی برد باید از اهم متر استفاده کنید.

💡 حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر انواع برندهای ماشین ظرفشویی

سرویس میکرو سوئیچ درب ماشین ظرفشویی

زمانی شستشوی ظروف شروع می شود که درب ظرفشویی به صورت کامل بسته شود در غیر اینصورت کار نمی کند از این رو هر گونه خرابی میکروسوئیچ و قفل درب باعث عدم کار کردن صحیح ظرفشویی می شود بنابراین یکی از قطعات مهم ظرفشویی که باید سرویس شود قطعه میکروسوئیچ است.

11 دیدگاه برای “آموزش و راهنمای سرویس قطعات ماشین ظرفشویی | تعمیرات آی بک امداد

 1. امیر محمد کمیجانی گفته:

  سلام.بنده ماشین ظرفشویی مدل شارپ رو خریداری کردم بعد از استفاده علی رغم اینکه ظرفها کامل و تمیز شسته میشن و خشک شدنشم مشکلی نداره ولی شاهد کف در قسمت کف ماشین ظرفشویی هستم .علتش چیه؟

 2. عباسی گفته:

  سلام.بنده ماشین ظرفشویی کنوود دارم که مدلش قدیمیه و ابتدا که روشنش میکنم صدا میده و بعد که شروع به کارکردن میکنه صدا قطع میشه راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام با تعمیرکار تماس بگیرید تا موتور ظرفشویی را بررسی کند فیلتر دستگاه را نیز تمیز کنید.

 3. کاکاوندی کرمانشاه گفته:

  سلام .علت کامل نکردن برنامه ی شستشو توسط ماشین ظرفشویی کنوود چیه؟ صدای ماشین میاد اما عملکرد شستشو متوقف شده .علتش رو توضیح بفرمایید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام،علت کامل نشدن برنامه ی شستشو در ظرفشویی کنوود مربوط به تایمر دستگاه میباشد.

 4. ثقفی گفته:

  سلام.بعد از آبگیری ماشین ظرفشویی زیمنس آب داغ رو خالی میکنه و تایمربجای شروع کردن مرحله ی شستشو تو مرحله ی تخلیه آب شستشو میمونه.به کیپ بودن پمپ فاضلاب شک کردم که بعد از بررسی دیدم مشکلی نیست.دلیلش چیه؟

 5. احمدی گفته:

  سلام.بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی دوو ارور E9 نمایش داده میشه.دفترچه رو خوندم همچین گزینه ایی وجود نداشت.نیاز به تعمیر است یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *