علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی | کدر شدن، سفیدک زدن و خش افتادن ظروف

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

عدم نیاز به شستشوی ظروف و نداشتن هیچ ترس و دلهره ای بابت شکستن ظروف چینی با استفاده از ماشین ظرفشویی باعث شده است که خیلی از مردم روی به خرید این وسیله خانگی بیاورند که در برندهای مختلف سامسونگ، ال جی، بوش، مجیک، مدیا و… در بازار وجود دارد. البته ماشین ظرفشویی نیز به مانند هر وسیله دیگری ممکن است خراب شود و با خرابی قطعات آن با بروز مشکلاتی چون بوی بد ظرفشویی، عدم تخلیه آب دستگاه و… مواجه شوید که در این مقاله قصد داریم علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت کدر، سفیدک و خش افتادن ظروف را بعد از اتمام فرآیند شستشو بنویسم که در صورت مشکل فنی و خرابی قطعات داخلی آن از جمله آبپاش، المنت، برد یا جاپودری باید با تعمیرکار تماس بگیرید که برای تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی چیست؟

چنانچه بعد از جمع شدن ظروف و ریختن باقی مانده غذا در ظروف و چیدن در دستگاه بعد از اتمام فرآیند شستشو متوجه شدید به خوبی ظروف تمیز نشده و حتی روی آنها لکه، سفیدک و خش افتاده است به دلایل مختلف از جمله استفاده نامناسب از مواد شوینده ظروفشویی، چیدمان نادرست ظروف داخل ماشین، گرفتگی بازوی شستشو، خرابی شیر ورودی آب و… این اتفاقات رخ می دهد که به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

توجه داشته باشید که در صورتی که علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی به خاطر عدم استفاده از ژل، پودر و قرص ظرفشویی نامناسب، چیدمان نامناسب ظروف و حتی تنظیمات اشتباه باشد می توانید این مشکل را خودتان بدون پرداخت هزینه تعمیر ظرفشویی درست کنید اما اگر ایراد کار به خاطر خرابی قطعات از جمله شیر آب ورودی، المنت، بازوی آبپاش، برد الکتریکی ماشین و… باشد تنها توسط تکنسین و تعمیرکار ظرفشویی مشکل رفع خواهد شد که برای اگر در تهران هستید برای تعمیر ظرفشویی می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در محل و منزل شما حاضر شود.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

همانطور که گفتیم موارد مختلفی از جمله خرابی قطعات داخل دستگاه و بکار بردن مواد شوینده نامناسب، چیدمان نامناسب ظروف و … باعث می شود که ظروف به خوبی شسته نشود و بعد از اتمام کار شاهد وجود لکه های کدر، سفیدک، خش افتادن روی ظروف باشید که به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

۱- شوینده نامناسب ماشین ظرفشویی

در زمان نگهداری و استفاده از ماشین ظرفشویی خیلی مهم است که از مواد شوینده مناسب خوب استفاده کنید که در انواع پودر، ژل، مایع کمک شستشو، مایع جلا دهنده، مایع براق کننده و قرص وجود ارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد.

توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده نامناسب از دلایل خرابی دستگاه ماشین و تمیز نشستن ظروف در دستگاه است که در این بین خیلی مهم است از بهترین برندهای مواد شوینده ظرفشویی چون فیری (fairy)، فینیش (finish)، پریل (prill)، کالیون (kalyon)، کلارو (claro)، کسکید (cascade) و کالگونایت (calgonit) در ماشین ظرفشویی بریزید.

انواع شوینده های ماشین ظرفشویی

 • پودر شوینده ماشین ظرفشویی: جزو رایج ترین شوینده ها می باشد که زمان استفاده از آن باید حتما از جلا دهنده و نمک نیز در ظرفشویی بریزید در غیر اینصورت احتمال سفیدک زدن ظروف وجود دارد.
 • ژل ماشین ظرفشویی : این ماده شوینده بهتر از پودر ظرفشویی است و زمان استفاده از آن در ماشین دیگر مشکل رسوب در آب سرد ندارد.
 • مایع جلا دهنده یا براق کننده ظرفشویی : جزو موادی است که در اتمام سیکل شستشو و زمان آبکشی ظروف باید از آنها استفاده شود تا باعث درخشندگی بیشتر ظروف شود.
 • نمک ماشین ظرفشویی : برای بهتر شستن ظروف باید از نمک مخصوص استفاده شود تا سختی آب را بگیرد و مانع از سفیدک زدن ظروف در پایان کار شود.
 • قرص ماشین ظرفشویی : نسبت به سایر مواد شوینده عالی است و نوع چند کاره یا ژله آن حتی جلا دهنده و مقداری نمک دارد.

💡 مطلب پیشنهادی: آموزش و راهنمای استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

۲- تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

زمانی که قصد روشن کردن ظرفشویی دارید با توجه به میزان سختی آب محل زندگی شما باید دستگاه را تنظیم کنید در غیر این صورت ظروف به خوبی شسته نمی شود و در عین حال نباید فراموش کنید که تنظیم درست باعث از بین بردن چربی ها و لکه های روی ظروف می شود.

۳- چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

اگر زمان قرار دادن ظروف داخل ماشین به درستی آنرا نچینید و به موقع به ظروف آب و ماده شوینده نرسد قطعه به درستی تمیز نمی شود.

۴- گرفتگی سوراخ های بازوی شستشوی ظرفشویی

هر گونه گرفتگی در قسمت سوراخ های بازوی آبپاش باعث تمیز نشستن ظروف در اتمام کار می شود که دلایل مختلف از جمله رسوبات آب، خرده ریزهای مواد غذایی و .. باعث بروز این مشکل می شود که با مشاهده کاهش پاشش آب مشخص می شود که سوراخ های بازوهای آبپاش مسدود شده است و باید با سوزن، جاروبرقی آنها را تمیز کنید.

۵- کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

یکی از مراحل فرآیند شستشوی ظروف داخل ماشین زمانی است که باید آبهای کثیف خارج شود که اگر فیلتر تخلیه مسدود شود باعث تمیز نشستن ظروف می شود که به دلایل مختلف چون تکه های مواد غذایی ریز و درشت این مشکل پیش می آید.

۶- ایراد شیر ورودی آب ظرفشویی

علاوه بر موارد بالا اگر به خوبی آبگیری داخل ظرفشویی به درستی انجام نشود و با مقدار کم آب ظرفشویی کار کند در این زمان به درستی ظروف شسته نمی شود و خرابی شیر ورودی آب علت بروز این مشکل است که باید توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه ای انجام شود.

۷- ایراد در سیستم پمپ آب ماشین ظرفشویی

یکی از قطعات ظرفشویی پمپ آب یا واتر پمپ نام دارد که از موتور، پروانه، تسمه و… تشکیل شده است و هر گونه اختلال در سیستم پمپ باعث تمیز نشستن ظروف در ماشین ظروفشویی و همپچنین کدر شستن ظروف می شود.

۸- خرابی بازوهای آبپاش

یکی از موارد و مشکلات فنی که باعث تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود به خاطر خرابی و ایراد در قسمت بازوهای آبپاش یا بازوهای شستشو است که در صورت بررسی و معیوب بودن این قطعه باید توسط تعمیرکار تعویض گردد.

۹- ایراد ترموستات یا المنت حرارتی ظرفشویی

با اتمام فرآیند شستشو اگر لکه های سفید روی ظروف مشاهده می شود علت اصلی آن گرم نبودن آب به اندازه کافی است که در این مواقع باید قطعات داخلی دستگاه از جمله ترموستاتف المنت حرارتی بررسی و در صورت خرابی و سوخته شدن باید توسط تعمیرکار تعویض گردد.

۱۰- خرابی برد کنترل الکترونیکی ظرفشویی

برد کنترل ماشین ظرفشویی مهمترین قطعه دستگاه است که خرابی آن می توانید از دلایل تمیز نشستن ظروف در دستگاه باشد که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

💡 حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر انواع برندهای ماشین ظرفشویی

۱۱- ایراد جاپودری ماشین ظرفشویی

در ادامه بررسی دلایل تمیز نشستن ظروف به خرابی جاپودری دستگاه می رسیم که اگر به درستی بسته نشود و عایق نشده باشد با این مشکل مواجه خواهید شد که تنها راه حل تعویض جاپودری ظرفشویی است.

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت لک شدن ظروف

اگر از وجود لکه روی ظروف شاکی هستید باید بگوییم که ربطی به استفاده نکردن از مایع جلادهنده ندارد و به خاطر دلایل زیر این اتفاق رخ می دهد.

 • نبود نمک داخل محفظه مخصوص خود
 • تنظیم نکردن درجه سختی آب دستگاه ظرفشویی
 • ماده شوینده انتخاب شده با میزان کثیفی ظروف مطابقت ندارد.
 • مواد شوینده نامناسب استفاده شده است.
 • محفظه نمک ظرفشویی خراب است و نشتی آب نمک باعث بروز این مشکل می شود.

علت کدر شدن و مات شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت خش افتادن روی ظروف

ترکیب شدن شوینده های قلیایی با آب نرم و دمای بالا و استفاده از ظروف نامناسب  که احتمال شکستگی آنها وجود دارد از دلایل کدر شدن و مات شدن ظروف است که با روش های زی می توان مانع از خش افتادن ظروف شد.

 • استفاده از مایع جلادهنده مرغوب
 • باید میزان سختی آب دستگاه با توجه به سختی آب محل زندگی شما تنظیم شود
 • استفاده از ماده شوینده مناسب از جمله قرض ظرفشویی و استفاده از نمک مخصوص
 • چیدمان درست ظروف داخل ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *