علائم نشت گاز در کولر گازی با تشخیص نشتی و رفع آن | آی بک امداد

علائم نشت گاز در کولر گازی

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

افزایش میزان باد سردی که از کولر گازی نسبت به سایر دستگاههای سرمایشی از جمله کولر آبی و پنکه  منتشر می شود باعث روند رو به رشد خرید کولر گازی شده است که در انواع برندهای مختلف گری، اجنرال، سامسونگ، ال جی، بوش و… وجود دارد. نحوه سرد کردن کولر گازی به مانند یخچال است که با گاز مبرد انجام می شود که البته برخلاف یخچال گاز مبرد کولر خطرناک است بنابراین در صورت مشاهده نشتی گاز کولر باید سریعا اقدام به تعمیر کولر کنید که علائم و نشانه های نشت گاز در کولر گازی شامل گرم شدن باد کولر، افزایش مصرف برق، یخ زدن کویل های اواپراتور، مسمومیت و… می باشد که در این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

دلایل نشت گاز در کولر گازی

کولر گازی از اجزاء و قطعات مختلف چون کمپرسور، کندانسور، لوله های اواپراتور، فیلترهای هوا و فن و… تشکیل شده است که در صورت خرابی هر قطعه با بروز مشکلاتی چون سرد نکردن کولر،  بوی بد کولر، یکسره کار کردن، پریدن فیوز و… مواجه می شود. اما در این بین یکی از مشکلات کولر گازی نشتی گاز است که نه تنها  باعث یکسره کار کردن کولر گازی و فشار زیاد به کمپرسور می شود و احتمال سوختن کمپرسور کولر گازی را بالا می برد بلکه به خاطر خطرناک بودن گاز کولر احتمال مسمومیت و… وجود دارد. بنابراین شما را در ادامه متن این مقاله با دلایل نشت گاز کولر، علائم نشت گاز و نحوه تشخیص نشتی گاز کولر آشنا می کنیم.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

 

 1. نصب ناصحیح کولر گازی

زمانی که قصد خرید کولر گازی دارید باید بدانید که تنها خرید بهترین برند کافی نیست بلکه باید در نصب و راه اندازی آن از یک متخصص و کارشناس خبره استفاده کنید در غیر اینصورت اگر به خاطر کاهش هزینه نصب و… نصب و راه اندازی توسط افراد بدون مهارت انجام شود با نشتی گاز کولر یا موارد دیگر همراه خواهد بود.

 1. فرسودگی کولر گازی

هر کدام از لوازم خانگی طول عمر مفیدی دارند که در مورد کولر گازی نیز صدق می کند بنابراین با گذشت زمان و این طول عمر احتمال خرابی قطعات و بروز انواع مشکلات در آن وجود دارد که در مورد کولر گازی طول عمر آن ۱۰ سال ذکر شده است که البته قبل از آن نیز احتمال خرابی دستگاه وجود دارد.

با اینکه نشتی گاز یخچال باعث یکسره کار کردن کمپرسور و در طولانی مدت باعث سوختن موتور می شود و این مورد برای کولر گازی نیز صدق می کند اما تفاوت این دو در این است که گاز کولر گازی خطرناک است و نشتی گاز کولر گازی نه تنها عاملی بر خرابی کمپرسور است بلکه باعث مسمومیت افراد و حیوانات در محیط و حتی آسیب جدی به لایه اوزون می شود از این رو نشتی گاز کولر خیلی مهم است و باید سریعا تشخیص و رفع شود.

💡 حتما بخوانید: تعمیر کولر گازی سامسونگ

 
 1. خوردگی کویل‌های اواپراتور

گاز کولر از قسمت کویل های اواپراتور حرکت می کند از این رور هر گونه خوردگی و ضربه به کویل ها باعث نشتی گاز مبرد در دستگاه می شود که درباره خوردگی کویل های اواپراتور دو مورد دیگر چون فلوراید و نمک نیز باعث بروز این مشکل می شود.

 1. مشکل مکانیکی در لوله‌های مبرد

جنس لوله های کولر گازی بیشتر از نوع مسی است از این رو در زمان بروز هر گونه مشکل مکانیکی در این لوله هاب باید سریعا آنرا رفع کنید در غیر اینصورت با نشتی گاز کولر همراه خواهد بود.

مشکل مکانیکی در لوله‌های مبرد کولر گازی

 1. خرابی اتصالات و دریچه‌ها ( Valves )

گاز مبرد کولر از زمان روشن شدن دستگاه بین چند بخش حرکت می کند و اگر این اتصالات و دریچه ها خراب شود احتمال نشت گاز در آن وجود دارد.

 1. نگهداری و سرویس ناصحیح

قبل از نصب و راه اندازی کولر گازی در شروع فصل گرم سال باید نسبت به سرویس آن اقدام کنید تا سرویسکار دستگاه را عیب یابی کند و در صورت بروز هر گونه مشکل آنرا رفع کند که این اتفاق باید هر ۶ ماه یکبار انجام شود.

💡 حتما بخوانید: قیمت و هزینه سرویس کولر گازی و اسپلیت در منزل

علائم نشت گاز در کولر گازی

تا به اینجای مقاله به شما دلایل نشتی گاز از کولر گازی را گفتیم حال نوبت آن است که علائم و نشانه های نشت گاز در این دستگاه را بدانید تا در زمان مشاهده آنها سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا نشتی گاز را تشخیص و نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام کند.

💡 حتما بخوانید: عیب یابی و تعمیر کولر گازی ال جی LG در تهران

از جمله علائم و نشانه های نشت گاز در کولر گاز به شرح زیر است که به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • گرم شدن جریان هوا
 • افزایش میزان مصرف برق دستگاه
 • تشکیل یخ روی کویل های اواپراتور و لوله های مسی دستگاه کولر
 • طولانی شدن روند تنظیم دما کولر
 • مسمومیت بر اثر مجاورت با گاز مبرد
 1. گرم شدن جریان هوا

چنانچه زمان روشن کردن کولر متوجه شدید که به مانند گذشته باد خنک و سرد پخش نمی کند و همراه با باد گرم است باید سریعا نسبت به رفع مشکل اقدام کنید چونکه پخش باد گرم به خاطر نشتی گاز از دستگاه است که باید رفع گردد.

 1. افزایش مصرف برق از علائم نشت گاز در کولر گازی

با نشتی گاز کولر کمپرسور به صورت یکسره کار می کند تا بتواند باعث سرد شدن محیط شود و همین به معنای افزایش هزینه برق دستگاه است که کاملا غیرمنتظره خواهد بود.

 1. تشکیل یخ بر روی کویل‌های اواپراتور و لوله‌های مسی

زمان بررسی دستگاه کولر اگر متوجه شدید که لوله های اواپراتور یخ زده است به معنای نشتی گاز از دستگاه کولر است که باید رفع گردد.

تشکیل یخ بر روی کویل‌های اواپراتور و لوله‌های مسی کولر گازی

 1. طولانی‌تر شدن روند تنظیم دما

در زمان نشتی گاز کولر به مانند گذشته تنظیم دما به سرعت انجام نمی شود و همین باعث کاهش راندمان دستگاه کولر می شود.

 1. مسمومیت بر اثر مجاورت با مبرد

گاز مبرد داخل کولر گازی خطرناک است و البته به مانند گاز فریون یخچال بدون بو و رنگ است بنابراین اگر در زمان روشن شدن کولر گازی متوجه علائمی چون سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس و البته تشکیل مایع در ریه خود یا دیگر اعضا شدید این از علائم نشت گاز در کولر گازی است که باید سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا مشکل را رفع کند.

همان‌طور که اشاره کردیم اکثر مبردها برای سلامتی ما خطرناک محسوب می‌شوند. به دلیل این که مبردهایی مثل فریون

چگونه نشت گاز در کولر گازی را تشخیص دهیم؟

زمانی که متوجه نشتی گاز دستگاه کولر شدید حالا باید به دنبال پیدا کردن محل نشتی گاز باشید که این کار باید توسط تعمیرکار حرفه ای و خبره انجام شوید که برای تعمیر کولر گازی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید و یا اینکه از طریق روش های زیر نشتی گاز در کولر را پیدا کنید.

 • بو کردن محیط اطراف کولر گازی و پیدا کردن بوی عیجب است دستگاه
 • وجود لکه های ناشی از وجود روغن روی دستگاه کولر
 • وجود سر و صدایی شبیه به زوزه یا شبیه سوت کشیدن در اطراف مجاری ترموستات کولر
 • استفاده از محلول آب و صابون و پیدا کردن محل نشتی گاز کولر
 • استفاده از رنگ فلورسنت

تشخیص نشتی گاز کولر گازی با رنگ فلورسنت

نتیجه‌گیری

توجه داشته باشید که نشتی گاز در کولر گازی به مانند یخچال باعث فشار زیاد به کمپرسور دستگاه می شود و همین یکسره کار کردن کولر گازی در طولانی مدت باعث سوختن کمپرسور می شود از این رو نه تنها پیدا کردن نشتی گاز از جهت کاهش هزینه تعمیر کولر گازی مهم است بلکه گاز مبرد در کولر برخلاف گاز فریون یخچال خطرناک است و علاوه بر مسمومیت فرد و حیوانات در محیط باعث آسیب جدی بر محیط زیست می شود از این رو باید با مشاهده علائم نشت گاز در کولر گازی از جمله گرم شدن جریان هوا، یخ زدن اطراف لوله های کویل اواپراتور، افزایش مصرف برق، مسمومیت باید به دنبال پیدا کردن محل نشتی گاز کولر باشید که برای اینکار اگر در تهران هستید  کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *