علت ترکیدن زودپز زمان پخت و پز و نحوه جلوگیری از آن | آی بک امداد

ترکیدن زودپز
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

با وجود دستگاه زودپز نه تنها غذا به اصطلاح جا می افتد بلکه باعث کاهش زمان پخت و پز می شود اما مهمترین دلیل عدم استفاده از آن ترس از ترکیدن زودپز است که اگر در زمان  استفاده از آن یک سری نکات را رعایت کنید هیچ مشکلی پیش نمی آید و اینکه زمان ترکیدن زودپز باید علت آن را پیدا کنید که دلایل مختلفی چون پارگی واشر درب، خرابی سوپاپ و حتی افزایش میزان آن داخل دستگاه باعث بروز این مشکل می شود که برای تعمیر آن باید اقدام کنید و البته برای تعمیر زودپز در تهران می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در آدرس شما حاضر و تعمیر زودپز در منزل انجام شود.

نحوه کارکرد زودپز چگونه است؟

نحوه درست کردن غذا با زودپز به این صورت است که با گذاشتن ماده غذایی و مقدار آب داخل آن و بستن درب با استفاده از گرمای داخل دیگ زودپز آب به بالاترین نقطه جوش می رسد و غذا با استفاده از فشار هوای لازم درست می شود که همین باعث کوتاه شدن مدت زمان پخت و پز غذا با زودپز می شود.

در مدل های قدیمی برای اینکه فرد از زمان پایان پخت غذا با زودپز آگاه شود یک سوت وجود داشته که در مدل های جدید این کار و تنظیم فشار با استفاده از سوپاپ انجام می شود که با شنیدن سوت در پایان کار و اتمام زمان پخت فرد مطلع می شود که البته سوت نزدن زودپز نیز یک مشکل جدی است که در صورت رفع نکردن آن حتی باعث بروز مشکل ترکیدن زودپز می شود.

زمان استفاده از زودپز باید بدانید که تا زمان خالی نشدن کل فشار داخل دیگ نباید درب آنرا باز کنید و مهمترین نکته اینکه برای خوردن یک غذای لذیذ باید مدت زمان پخت آنرا بدانید که با کمک کتاب های آشپزی این کای میسر می شود.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل  ترکیدن زودپز چیست؟

همانطور که اشاره شد پخت غذا داخل زودپز با فشار و دما انجام می شود بنابراین تا زمان خالی شدن فشار کامل داخل دیگ باید صبر کنید و البته مهمترین ترسی که همه زمان استفاده از زودپز دارند ترکیدن آن حین کار است که در علت ترکیدن زودپز موارد زیر است.

 • پاره شدن واشر و لاستیک دور درب زودپز که باعث می شود به صورت انفجاری تمام فشار خارج شود.
 • سوپاپ قطعه ای مهم در زودپز است که در زمان افزایش فشار داخل زودپز با سوت زدن شما را مطلع می کند و باید شعله گاز را کم کنید بنابراین خرابی سوپاپ باعث می شود که صدای سوت شنیده نشود و شعله گاز کم نشود و در ادامه با ترکیدن زودپز همراه شود.
 • زمان پخت غذا با زودپز باید دقت کنید که آب به اندازه کافی داخل دیگ بریزید در غیر اینصورت افزایش آب می تواند یکی از دلایل مهم ترکیدن زودپز باشد.

💡 حتما بخوانید: علت زرد سوختن شعله اجاق گاز

راهکارهایی برای جلوگیری از ترکیدن زودپز

اگر به خاطر ترس از ترکیدن زودپز هیچ وقت از آن استفاده نمی کنید کافیه یک سری موارد و نکات زیر را رعایت کنید تا مانع از بروز این مشکل شود.

 • مطمئن شوید که تمام اجزای زودپز سالم است.
 • داخل زودپز آب به اندازه کافی بریزید و بیشتر از دو سوم زودپز نباید آب بریزید چون احتمال ترکیدن آن وجود دارد.
 • برای تخلیه بخار باید از سوپاپ استفاده کنید.
 • زمان شنیدن سوت زودپز به معنای افزایش فشار داخل دیگ است که باید در این موقع شعله گاز کم شود در غیر این صورت می ترکد و البته برخی اوقات سوت نزدن زودپز به خاطر خرابی سوپاپ، گیر کردن ماده غذایی داخل آن و خرابی واشر است.
 • قبل از اینکه تمام بخار زودپز خارج شود از باز کردن درب آن خودداری کنید.
 • خرید زودپز مجهز به قفل ایمنی پیشنهاد می شود.

آسیب هایی جدی زمان ترکیدن زودپز

دقت داشته باشید که با افزایش فشار بخار و خرابی سوپاپ، واشر درب در صورتی که زودپز بترکد باعث برخورد به درب و دیوار و حتی ضربه زدن به فرد می شود که شکستگی و کبودی را به همراه خواهد داشت بنابراین زمان استفاده از آن نکات ایمنی را رعایت کنید.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از زودپز برای جلوگیری از ترکیدن زودپز

با انجام یک سری نکات ایمنی مانع از ترکیدن زودپز شوید که به شرح زیر است.

 • از دست زدن به زودپزی که داغ است خودداری کنید
 • از گذاشتن زودپز داخل فر خودداری کنید چون احتمال انفجار در زودپز وجود دارد.
 • از ریختن بیش از حد آب داخل زودپز خودداری کنید.

💡 حتما بخوانید: دلیل سوت نزدن زودپز

نتیجه گیری

با ساخت زودپزها همانطور که می توانید با زمان کوتاهی غذا درست کنید و به اصطلاح باعث جا افتادن غذا می شود اما باید همیشه قبل از گذاشتن روی اجاق گاز مطمئن شوید که تمام اجزا و قطعات آن سالم است در غیر اینصورت با مشکلاتی چون سر و صدای زیاد، سوت نزدن زودپز و البته مشکل حادتر ترکیدن زودپز مواجه می شوید که علت آن خرابی سوپاپ و واشر دور درب و زیاد ریختن آب داخل آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *