عوامل ایجاد ناخالصی تنگستن در فرآیند جوشکاری تیگ TIG

چرا لباس جوشکاری آرگون قرمز است
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

یکی از روش های جوشکاری برای اتصال فلزات استفاده از قوس الکتریکی با الکترود تنگستن است که در آن فلز پر کننده در درز اتصال قرار نمی گیرد بلکه با استفاده از آن گرما و حرارت لازم برای جوش خوردن دو قطعه کار پایه انجام می شود. در این روش به خاطر الکترود معیوب، جریان نامناسب جوشکاری و البته تکنیک نادرست جوشکاری ممکن است تنگستن به فلز جوش ورود پیدا کند و باعث بروز یکی از مهمترین عیوب جوش شود. در این مقاله عوامل ایجاد ناخالصی تنگستن در فرآیند تیگ را شرح خواهیم داد و البته با ذکر راهکارهایی برای جلوگیری از رخ دادن آنها به شما خواهیم گفت که چگونه باعث کاهش این عیب جوش شوید.

ناخالص تنگستن چیست و عوامل ایجاد کننده در آن

کاهش مهارت جوشکار و تنظیم نبودن دستگاه جوش باعث رخ دادن یک سری از عیوب جوش می شود که در بین آنها یکی از مهمترین عیوب ناخالصی تنگستن ( Tungsten Inclusion ) است. این عیب جوش در زمان جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود تنگستن ایجاد می شود که باعث می شود تنگستن به فلز جوش نفوذ پیدا کند. دلایل مختلفی در بروز این عیب جوش دخیل است که شامل تنظیم نامناسب جریان جوشکاری، استفاده از ترکیب نامناسب گاز محافظ و البته بکار بردن تکنیک نادرست جوشکاری باعث بروز این عیب جوش می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

دلایل بروز ایجاد ناخالصی تنگستن در فرآیند جوشکاری تیگ و راه های جلوگیری از آن

کاهش فاصله الکترود و قطعه کار

به هنگام جوشکاری تیگ و استفاد از الکترود تنگستن باید فاصله مناسبی بین الکترود و قطعه کار در حین جوشکاری وجود داشته باشد در غیر اینصورت ناخالصی تنگستن وارد فلز جوش می شود و باعث رخ دادن عیب جوش می گردد. دقت داشته باشید که برای کاهش این عیب جوش و رعایت حد فاصله الکترود و قطعه کار باید آموزش جوشکاری  ببینید.

تماس الکترود تنگستن و فلز پرکننده | Filler Metal

در زمان جوشکاری با الکترود تنگستن اگر مراقب نباشید و یک لحظه الکترود با قطعه کار تماس داشته باشد باعث می شود آلیاژ تنگستن با نقطه ذوب پایین وارد حوضچه مذاب شود و همین منجر به ایجاد ناخالصی تنگستن و عیب جوش شود. مهمترین راهکار برای جلوگیری از اتفاق این است که از تماس الکترود و فلز پر کننده با قطعه کار خودداری کنید.

جریان جوشکاری نامناسب

پیش از شروع جوشکاری با توجه به اندازه و جنس الکترود تنگستن باید میزان جریان مناسب و استاندارد جوشکاری را تنظیم کنید در غیر این صورت افزایش جریان جوشکاری باعث بالا رفتن حرارت قوس الکتریکی می شود که در ادامه کار احتمال رخ دادن این عیب جوش را بالا می برد.

انقطاع حفاظ گازی

در صورتی که گاز محافظ از بین برود یا با کاهش ناگهانی آن مواجه شوید عملا باعث رخ دادن ناخالصی تنگستن می شود که با بکار گیری تفنگ های جوشکاری نوین حتی پس از قطع جریان الکتریک و توقف قوس گاز محافظ تامین می گردد و همین مانع از بروز اکسیداسیون الکترود داغ تنگستن پس از جوشکاشری می شود.

ترکیب گاز محافظ

بکارگیری  ترکیب مناسب از گاز محافظ در جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود تنگستن باعث می شود تا کیفیت جوش بالا رود که در این بین گازهای بی اثر آرگون، هلیوم و مخلوط آرگون و هلیوم بهترین ترکیب گاز محافظ هستند. با انتخاب بهترین ترکیب گاز محافظ عملا باعث جلوگیری از رخ دادن ناخالصی تنگستن در فلز جوش خواهید شد.

الکترود معیوب

هر گونه عیب در الکترود تنگستن و حتی قرار گیری نامناسب الکترود در تفنگ جوشکاری باعث می شود که کارایی بالای الکترود از دست برود و باعث رخ دادن این عیب جوش شود.

  • از عدم سوراخ بودن یا شکاف در الکترود تنگستن مطمئن شوید.
  • مطمئن شوید که سنگ زنی مناسبی در الکترود وجود دار.
  • از درست قرار دادن الکترود در تفنگ جوشکاری مطمئن شوید.

بغیر از موارد بالا اگر بیرون زدگی الکترود تنگستن زیاد باشد عملا بر کیفیت جوش تاثیر می گذارد پس باید بر طبق استانداردها و در یک فاصله مشخص از لبه نازل تفنگ جوشکاری الکترود تنگستن قرار گیرد.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم ایجاد ناخالصی در فرآیند جوشکاری تیگ TIG بخاطر رخ دادن یک سری اشتباهات اجرایی به وجود می آید که با رعایت نکات زیر مانع از رخ دادن عیب جوش می شوید.

  • جوشکار باید مهارت کافی در زمینه جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود تنگستن داشته باشد و با تمرین و کسب تجربه باعث بالا بردن مهارت جوشکاری خود می شود.
  • در صورتی که جریان جوشکاری مناسب نیست حتما آنرا تنظیم کنید.
  • از سالم بودن الکترود تنگستن مطمئن شوید و اینکه به درستی آنرا داخل تفنگ جوشکاری قرار می دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *