علت برق داشتن ماشین ظرفشویی | چرا بدنه ظرفشویی برق گرفتگی دارد؟

علت برق داشتن ماشین ظرفشویی

   

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

ماشین ظرفشویی متشکل از یک سری قطعات اصلی است که با خرابی هر کدام احتمال بروز انواع مشکلات چون تمیز نشستن ظروف، جلو نرفتن تایمر، باز و بسته نشدن درب ظرفشویی، عدم تخلیه آب ظرفشویی، وارد نشدن آب داخل ظرفشویی و حتی برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی وجود دارد که در این بین علت برق داشتن بدنه ظرفشویی به خاطر عدم وجود سیم ارت، خرابی المنت، خراب شدن هیت پمپ یا موتور، خرابی سیم کشی، ایراد در شیر برقی و دوشاخه یا پریز برق و نشتی آب از ظرفشویی است که باید بررسی و عیب یابی هر کدام از آنها انجام و با تعمیرکار تماس بگیرید و اگر در تهران هستید و نیاز به تعمیرکار دارید کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

چرا بدنه ماشین ظرفشویی برق دارد؟

یکی از مشکلات و ایرادت ماشین ظرفشویی زمانی است که به بدنه دست میزنید و برق دارد که این مشکل به دلایل زیر رخ می دهد و باید بررسی و عیب یابی هر کدام از آنها توسط تعمیرکار و تکنسین حرفه ای انجام شود.

 • عدم وجود سیستم ارت
 • خراب شدن المنت
 • سوختن یا اتصالی در هیت پمپ یا موتور ظرفشویی
 • خراب شدن شیر برقی
 • ایراد در سیمکشی داخلی ظرفشویی
 • ایراد در دوشاخه یا پریز برق
 • نشتی آب در ماشین ظرفشویی

💡حتما بخوانید: دلایل بوق و چشمک زدن چراغ های ماشین ظرفشویی

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل برق داشتن ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ممکن است خراب شود و یکی از مشکلات آن برق داشتن بدنه ظرفشویی است که دلیل اصلی آن نداشتن چاه ارت در ساختمان است که در زمانی که به بدنه ظرفشویی دست می زنید و برق گرفتگی دارد حتما با دمپایی در آشپزخانه تردد کنید و اینکه با انداختن یک تکه فرش جلوی ظرفشویی یا متصل کردن سیم ارت می توانید مشکل را رفع کنید که در واقع کافیه دو سر یک رشته سیم را لخت و یک سر آن را به لوله ورودی آب پشت ظرفشویی و سر دیگر را به یک پیچ پشت ظرفشویی بزنید تا مشکل برطرف گردد و سیم ارت به قطعات موتور، المنت، شیر برقی برسد و با سوختن هر کدام از قطعات یا اتصالی آن ها ظرفشویی برق گرفتگی دارد که به صورت کلی دلایل زیر باعث برق داشتن بدنه ظرفشویی می شود.

 • عدم وجود سیستم ارت
 • خراب شدن المنت
 • سوختن یا اتصالی در هیت پمپ یا موتور ظرفشویی
 • خراب شدن شیر برقی
 • ایراد در سیمکشی داخلی ظرفشویی
 • ایراد در دوشاخه یا پریز برق
 • نشتی آب در ماشین ظرفشویی

متصل نبودن گراند یا سم ارت

در ساختمان های جدید چاه ارت وجود دارد از این رو نیازی به وصل کردن سیم ارت به ظرفشویی نیست اما در خانه قدیمی برای اینکه مانع از ولتاژ برق پایین در ظرفشویی شوید و برق گرفتگی برطرف شود حتما باید سیم ارت به ظرفشویی متصل گردد که باید یک دو سر یک رشته سیم را لخت و یک سر به لوله ورودی آب یعنی قسمت فلزی لوله و سر دیگر سیم به پیچ پشت ظرفشویی متصل گردد تا مانع از برق گرفتگی شود.

خرابی هیتر ظرفشویی

زمانی که مطمئن شدید که چاه ارت در ساختمان وجود دارد و در صورت عدم وجود چاه سیم ارت را به ظرفشویی متصل کردید اگر باز هم با برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی مواجه شدید باید هیتر یا المنت را بررسی کنید تا در صورت خرابی آنرا عوض کنید چونکه یکی از دلایل بروز این مشکل خرابی یا از کار افتادن هیتر یا المنت ظرفشویی است که فرسودگی یا نوسان برق باعث خرابی آن می شود و باید توسط تعمیرکار و تکنسین حرفه ای تعمیر یا تعویض گردد.

نشتی ماشین ظرفشویی

در ادامه برای رفع برق گرفتگی ظرفشویی باید آنرا بررسی و مطمئن شوید که نشتی ندارد و در صورت آب دادن از ظرفشویی کلیه فعالیت دستگاه قطع و نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

خرابی سیم کشی ماشین ظرفشویی

زمانی که سیم کشی داخلی ظرفشویی خراب است یا اینکه روکش سیم ها از بین رفته و پوسیدگی دارد منجر به برق گرفتگی شما در زمان دست زدن به ظرفشویی می شود که باید سیم کشی اصلاح گردد.

خرابی موتور ظرفشویی

نیم سوز شدن موتور ظرفشویی یکی دیگر از دلایل برق داشتن ظرفشویی است که باید تعمیر یا تعویض قطعه توسط تعمیرکار و تکنسین حرفه ای انجام شود.

خرابی پریز برق

بررسی کنید و مطمئن شوید که پریز برق سالم است چونکه خرابی آن منجر به برق داشتن ظرفشویی می شود و در صورت خرابی پریز حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

خرابی دوشاخه

خرابی یا زنگ زدگی دوشاخه ماشین ظرفشویی را جدی بگیرید و در این زمان حتما تعویض گردد چرا که منجر به برق گرفتگی شما در حین دست زدن به ظرفشویی می شود.

اتصالی سیم پیچی داخلی

یکی دیگر از مواردی که زمان برق داشتن ظرفشویی باید بررسی شود سیم کشی داخلی دستگاه، برد یا قطعات الکترونیکی است که اتصالی کرده و باید آنها را بررسی و رفع کنید.

💡حتما بخوانید : تعمیرات ظرفشویی دوو

برطرف کردن مشکل برق در ماشین ظرفشویی

 • از گذاشتن ظرفشویی در نزدیکی حمام، سینک آشپزخانه و مکان های خیس تا حد امکان خودداری کنید.
 • از محافظ برق برای وصل کردن دوشاخه ظرفشویی به برق استفاده کنید.
 • تا زمان تعمیر ظرفشویی از زدن دستگاه به برق خوداری کنید.
 • در صورتی که ساختمان شما قدیمی و چاه ارت ندارد حتما سیم ارت به ظرفشویی متصل کنید که با لخت کردن دو سر سیم و گذاشتن یک سر به بدنه دستگاه و سر دیگر به لوله فلزی این کار انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *