علت نچرخیدن ماکو در چرخ خیاطی قدیمی | چرا ماکو چرخ خیاطی نمی چرخد؟

علت نچرخیدن ماکو چرخ خیاطی قدیمی
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

چرخ خیاطی متشکل از قطعات و اجزا مختلف است که با خرابی هر کدام باعث بروز انواع مشکلات چون کار نکردن پدال چرخ خیاطی، گیر کردن و شکستن سوزن چرخ خیاطی، روشن نشدن، سر و صدای زیاد، قفل کردن چرخ خیاطی و.. می شود که در این بین نچرخیدن ماکو در چرخ خیاطی به دلیل عدم تنظیم صحیح ماکو، فرسودگی یا تغییر ظاهری ماکو، جایگذاری نادرست ماکو، جمع شدن آلودگی روی ماکو، عدم روغن کاری به موقع و قرار گیری نادرست نخ در ماکو رخ می دهد که برای تعمیر چرخ خیاطی در تهران می توانید شماره آی بک امداد را بگیرید.

ماکو و نقش آن در چرخ خیاطی

ماکو یکی از قطعات مهم چرخ خیاطی است که به آن جاماسوره ای نیز می گویند و قطعه ای دایره ای است که برای تنظیم کشش نخ زیرین استفاده می شود که باعث می شود در زمان دوخت ماکو نخ زیرین یعنی داخل چرخ و زیر سوزن را به نخ بالایی متصل کند تا دوخت خوبی انجام شود و با خراب شدن این قطعه باعث نچرخیدن ماکو در چرخ خیاطی و مشکل در کشش نخ و دوخت می شود.

💡حتما بخوانید: علت پاره شدن نخ در چرخ خیاطی

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

علت نچرخیدن ماکو چرخ خیاطی قدیمی

یکی از مشکلات رایج در چرخ خیاطی زمانی است که ماکو دستگاه نمی چرخد که این مشکل به خاطر موارد زیر رخ می دهد که باید همه موارد زیر بررسی و عیب یابی شود و برای اینکار با تعمیرکار و تکنسین حرفه ای تماس بگیرید.

 • عدم تنظیم صحیح ماکو
 • فرسودگی یا تغییر ظاهری ماکو
 • جایگذاری نادرست ماکو
 • جمع شدن آلودگی روی ماکو
 • عدم روغن کاری به موقع
 • قرار گیری نادرست نخ در ماکو

عدم تنظیم صحیح ماکو

زمانی که ماکو به درستی تنظیم نباشد و شل یا خیلی سفت باشد باعث می شود که نخ چرخ خیاطی به درستی از آن عبور نکند و فشار زیادی به نخ وارد شود که در ادامه چرخش نرمال و مناسبی ندارد.

عدم تنظیم صحیح ماکو چرخ خیاطی

فرسوده بودن یا تغییر ظاهری بر اثر ضربه و فشار

چنانچه به موقع ماکو چرخ خیاطی را عوض نکنید و بر آن ضربه و فشار وارد شود باعث می شود که کشش نخ به درستی انجام نشود و به خوبی ماکو در چرخ خیاطی نچرخد.

جایگذاری نادرست ماکو

زمانی که ماکو در چرخ خیاطی نمی چرخد باید مطمئن شوید که به درستی ماکو در جای خود قرار گرفته است یا نه و این کار بعد از تعویض ماکو باید انجام شود در غیر این صورت بعد از مدت ماکو گیر می کند و حتی منجر به نچرخیدن ماکو در چرخ خیاطی می شود.

جمع شدن آلودگی روی ماکو چرخ خیاطی

هر گونه آلودگی، گرد و غبار و روغن های مانده روی قطعه ماکو چرخ خیاطی باعث می شود که در زمان چرخیدن ماکو به مشکل بخورد و به خوبی چرخش ماکو انجام نشود از این رو باید آنرا تمیز کنید و فراموش نکنید که به موقع اقدام به تمیز کردن و روغن کاری چرخ خیاطی کنید تا خراب نشود.

عدم روغن کاری به موقع چرخ خیاطی

بعد از مدتی که از چرخ خیاطی استفاده می کنید شروع به اصطکاک و فرسوده شدن می کند که همین منجر به سفت شدن ماکو و درست نچرخیدن ماکو در چرخ خیاطی می شود که مهمترین دلیل آن روغن کاری نکردن به موقع چرخ خیاطی است.

قرارگیری نادرست نخ در ماکو

آخرین موردی که باعث می شود ماکو در چرخ خیاطی نچرخد به این دلیل است که به درستی نخ زیرین در ماکو چرخ خیاطی قرار نگرفته است که باید این کار به درستی انجام شود.

نحوه رفع مشکل نچرخیدن ماکو چرخ خیاطی

 • روغن کاری چرخ خایطی با روغن چرخ مناسب و با کیفیت
 • قرار دادن درست ماکو در جای خود
 • قرارگیری درست نخ زیرین در ماکو چرخ خیاطی
 • تعویض به موقع ماکو فرسوده و خم شدن چرخ خیاطی
 • تمیز کردن گرد و غبار و لکه های روغن قدیمی روی ماکو چرخ خیاطی
 • تنظیم فشار پایه بر روی پارچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *