علت و علائم سوختن پنل تلویزیون ال ای دی و نحوه رفع آن

📖 زمان مطالعه : ۷ دقیقه ⏲️

اگر نگاهی به تاریخچه تلویزیون بیندازید متوجه پیشرفت تکنولوژی در ساخت آن می شویم که از تلویزیون های قدیمی و CRT امروزه انواع تلویزیون های ال ای دی ساخته می شود که البته با وجود حجم کمتر و نازک بودن تلویزون، ابعاد بزرگ و کیفیت تصویر بالا اما در تلویزیون LED ممکن است قطعات خراب شود و باعث بروز انواع مشکلات از جمله سیاه شدن صفحه تلویزیون، آبی شدن یا پرش تصویر، خطوط افقی وعمودی و… شود که در بین آنها خرابی پنل تلویزیون ال ای دی مهمترین مورد است که با افزایش هزینه تعمیر تلویزیون همراه است که در این مقاله شما را با علت و علائم سوختن پنل تلویزیون ال ای دی آشنا می کنیم و البته برای تعمیر تلویزیون در منزل اگر در تهران باشید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی در تهران با آی بک امداد

قطعات تلویزیون شامل بک لایت، برد، پنل، فیوز و.. است که در صورت خرابی هر کدام باعث بروز انواع مشکلات می شود که در این بین خرابی پنل مهمترین مشکل به شمار می آید که به دلیل افزایش قیمت هزینه پنل تلویزیون دانستن علت و علائم سوختن پنل تلویزیون ال ای دی به شما کمک می کند که در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید اما این را نیز بدانید که یکی از دلایل سوختن پنل تلویزیون به خاطر افزایش سن دستگاه می باشد از این رو شناخت علائم پنل می تواند به شما کمک کند که سریعا تلویزیون ال ای دی را تعمیر کنید و از آسیب به سایر قطعات و افزایش هزینه تعمیر تلویزیون جلوگیری کنید.

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

سوختن پنل تلویزیون ال ای دی به چه معناست؟

پنل تلویزیون همان صفحه نمایش تلویزیون می باشد که هر گونه ضربه و فشار، آب رفتن، سوختگی پیکسل باعث خرابی و سوختن آن می شود از این رو باید بدانید که زمان سوختن پنل تلویزیون هیچ گونه تصویری روی تلویزیون نمایش داده نمی شود و تا تعویض پنل تلویزیون مشکل رفع نمی شود.

علت سوختن پنل تلویزیون LED

پنل یکی از قطعات مهم تلویزیون است که با خرابی و سوختن آن هیچ تصویری روی آن نمایش داده نمی شود از این رو باید خیلی مواظب باشید که به پنل آسیب وارد نشود و البته در این بین ممکن است آب خوردگی و حتی افزایش سن تلویزیون باعث سوختن پنل شود که در این مقاله دلایل سوختن پنل تلویزیون ال ای دی را خواهیم نوشت.

 • وارد شدن ضربه به پنل دستگاه
 • وارد شدن فشار بیش از اندازه به پنل دستگاه یا شکستگی پنل
 • افزایش سن دستگاه
 • ماندگاری تصویر یا ثابت ماندن تصویر
 • سوختن پیکسل
 • آبخوردگی پنل دستگاه

وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون

هر گونه آسیب جدی از جمله وارد آمدن ضربه یا خوردن جسم تیز به صفحه نمایش تلویزن باعث آسیب جدی پنل و حتی سوختن آن می شود در عین حال خطوطی روی تصویر نمایش یا با تیره شدن تصویر تلویزیون همراه خواهد بود که در این مورد تنها راه حل تعمیر تلویزیون تنها تعویض قطعه پنل می باشد.

وارد شدن فشار بیش از اندازه به پنل دستگاه یا شکستگی پنل

یکی از موارد که زمان اسباب کشی باید دقت داشته باشید این است که به تلویزیون فشار وارد نکنید چون که هر گونه فشار به پنل باعث آسیب دیدن پنل و در ادامه کار سوختن پنل تلویزیون می شود و بد نیست بدانید که هزینه تعویض پنل تلویزیون برابر با ۸۰ درصد قیمت کل دستگاه می باشد از این رو زمان نصب تلویزیون به دیوار، جابجایی آن مواظب باشید که به پنل آسیب وارد نشود.

افزایش سن تلویزیون

هر وسیله ای برقی طول عمری دارد که در مورد تلویزیون نیز صدق می کند و هر چقدر سن تلویزیون بیشتر شود با گشت زمان تصاویر به درستی نمایش داده نمی شود که این یکی از دلایل سوختن پنل تلویزیون است.

ماندگاری تصویر یا ثابت ماندن تصویر

چنانچه تصویر تلویزیون به مدت زمان زیادی ثابت بماند به عنوان آرم کانال یا بخشی از تصویر که ثابت است باعث سوختن پنل تلویزیون می شود.

سوختن پیکسل

داخل پنل تلویزیون انواع پیکسل ها وجود دارد که این پیکسل ها باعث ایجاد رنگ تلویزیون می شود از این رو هر گونه خرابی و سوختن پیکسل ها باعث می شود در آن منطقه تصویر نمایش داده نوشد و به مرور زمان باعث سوختن پنل می شود.

آبخوردگی پنل تلویزیون

اگر کودک کوچک دارید بهتر است اقدام به نصب تلویزیون روی دیوار کنید یا اینکه در زمان عصبانیت مواظب باشید چونکه هر گونه آب خوردگی تلویزیون باعث سوختن پنل و در ادامه عدم نمایش تصاویر تلویزیون می شود و البته مورد که زمان تمیز کردن تلویزیون ممکن است رخ دهد این است که مایعات وارد پنل شود که همین دلیلی است که باعث سوختن پنل تلویزیون می شود.

نشانه ها و علائم سوختن پنل تلویزیون ال ای دی

تا به اینجای کار متوجه شدید که سوختن پنل تلویزیون چه هزینه سنگینی برای شما در بر خواهد داشت  و در واقع با سوختن پنل تلویزیون به صرفه است که تلویزیون را عوض کنید چون هزینه تعویض پنل تلویزیون حدود ۸۰ درصد قیمت کل دستگاه است. اگر می خواهید بفهمید که پنل تلویزیون ال ای دی سوخته است یا خیر کافیست به علائم زیر توجه کنید.

 • مات و کدر شدن بخشی از تصویر یا کل تصویر
 • عدم شفافیت تصویر در صفحه نمایش
 • بهم ریختگی رنگ ها یا تفاوت رنگ ها با تصویر اصلی
 • وجود نور بک لایت ولی عدم نمایش کامل تصویر
 • اضافه شدن یک رنگ غیر عادی به تمام صفحه
 • وجود یک نقطه ی سفید در تصویر
 • دو تایی شدن تصویر تلویزیون
 • وجود خطوط عمودی در صفحه نمایش تلویزیون

مات و کدر شدن بخشی از تصویر یا کل تصویر

زمانی که متوجه شدید که تصویر تلویزیون تیره، کدر و مات شده است به معنای این است که احتمال سوختن پنل وجود دارد که البته برخی اوقات خرابی بک لایت تلویزیون تنها دلیل بروز این مشکل است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود و اگر در تهران هستید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

عدم شفافیت تصویر در صفحه نمایش

زمانی که تنظیمات تلویزیون بدون مشکل است اما باز هم تصویر به صورت شفاف شبیه شبح است به معنای سوختن پنل است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

بهم ریختگی رنگ ها یا تفاوت رنگ ها با تصویر اصلی

یکی از مهمترین نشانه ها برای سوختن پنل تلویزیون زمانی است که انواع بهم ریختگی روی صفحه تلویزیون مشاهده می کنید و بعنوان مثال اگر فردی لباس آبی دارد این رنگ در تلویزیون به رنگ بفش نمایش داده می شود.

وجود نور بک لایت ولی عدم نمایش کامل تصویر

وجود نور بک لایت و دیده نشدن تمام تصویر روی تلویزیون از دیگر موارد و نشانه های سوختن پنل است که باید بررسی شود.

💡حتما بخوانید: بک لایت تلویزیون چیست و نحوه تعمیر آن

اضافه شدن یک رنگ غیر عادی به تمام صفحه

چنانچه زمان نگاه کردن به تلویزیون متوجه اضافه شدن یک رنگ غیر عادی به تصویر شدید این مورد به خاطر سوختن پنل است که تنها راه رفع مشکل تعویض پنل است.

اضافه شدن یک رنگ غیر عادی به تمام صفحه تلویزیون

وجود یک نقطه ی سفید یا نقطه ی نورانی در تصویر

نمایش هر گونه نقطه سفید یا نورانی روی تصویر به معنای سوختن پیکسل تلویزیون است که همانطور که گفتیم یکی از دلایل سوختن پنل تلویزیون سوختن پیکسل می باشد.

دو تایی شدن تصویر تلویزیون

چنانچه تلویزیون شما خراب و با مشکل دوتایی شدن تصویر همراه است یکی از دلایل بروز این مشکل خرابی پنل تلویزیون است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

وجود خطوط عمودی در صفحه نمایش تلویزیون

یکی از مشکلاتی که توسط کاربران گزارش می شود نمایش خطوط عمودی روی صفحه است که این ممکن است به خاطر آب رفتن پنل یا خرابی آن و حتی سوختن پنل باشد که باید تعمیرکار آنرا بررسی کند.

💡حتما بخوانید: علت خط افتادن روی صفحه تلویزیون

روش های جلوگیری از سوختن پنل تلویزیون ال ای دی

با وجود افزایش هزینه تعویض پنل تلویزیون خب قطعا خیلی خوب است که با انجام یک سری موارد مانع از بروز خرابی و سوختن پنل شوید که به شرح زیر است.

 • از نگه داشتن مداوم و ساعت های زیاد تلویزیون روی یک کانال خودداری کنید.
 • به قسمت تنظیمات کنتراست تلویزیون بروید و آنرا روی کمترین حالت بگذارید تا فشار کمی به پنل بیاید.
 • کاهش نور صفحه تلویزیون که بهترین حال استفاده از میزان روشنایی از پیش تعیین شده است.
 • به منظور بیدار شدن به هیچ وجه از تایمر خواب تلویزیون استفاده نکنید چون این به پنل تلویزیون آسیب می زند.
 • هر ۱۲ الی ۲۴ ساعت یک تصویر سفید روی صفحه تلویزیون انتخاب و سپس آنرا به کانالی بزنید که تصاویر متحرک آن زیاد باشد.
 • روشن کردن گزینه ی PIXEL SHIFT تلویزیون که باعث جلوگیری از ثابت ماندن تصاویر تلویزیون می شود.
 • جلوگیری از نفوذ مایعات به داخل پنل

راه حل و روش بر طرف کردن مشکل سوختن پنل تلویزیون LED

زمانی که با نشانه های سوختن پنل تلویزیون مواجه هستید و دیدید که سوختگی پیکسل تلویزیون شدید است ابتدا چندین ساعت تلویزیون را خاموش کنید و یا اینکه پیکسل ها عوض کنید و اگر باز هم مشکل پابرجا بود تنها راه حل تعویض پنل تلویزیون می باشد.

💡حتما بخوانید: قیمت تعمیر تلویزیون در منزل

آیا سوختن پنل تلویزیون ال ای دی شامل گارانتی می شود؟

خیر. گارانتی تلویزیون شامل نقص قطعه تولید شده می باشد در صورتی که سوختن پنل تلویزیون به خاطر استفاده و نگهداری نامناسب و حتی استفاده طولانی مدت از دستگاه رخ می دهد.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد تلویزیون یک وسیله برقی است که به مانند تمام لوازم خانگی ممکن است قطعات آن خراب شود که البته سوختن پنل تلویزیون ال ای دی با افزایش هزینه تعمیر برای شما همراه است اما دقت داشته باشید که یکی از دلایل سوختن پنل تلویزیون افزایش سن دستگاه است که کاری نمی توان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *