علت روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه رفع آن | آی بک امداد

روشن نشدن لامپ یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

مهمترین وسیله خانگی را یخچال می نامند که اگر نگاهی به تاریخچه یخچال بیندازید متوجه پیشرفت در تکنولوژی ساخت این وسیله خواهید شد که از ساخت یخچال های نفتی، گاز امروزه به ساخت انواع یخچال برقی از نوع خانگی و صنعتی رسیده است که قطعات آن شامل کمپرسور، کندانسور، لوله مویی، اواپراتور، فن، لامپ، لاستیک درب، ترموستات، ترموفیوز و… است که در صورت خرابی هر کدام از قطعات باعث بروز انواع مشکلات از جمله نشتی گاز یخچال، سرد نکردن یخچال، یخ و برفک زدن یخچال و… می شود که در این مقاله به بررسی دلایل روشن نشدن لامپ یخچال می پردازیم که برای تعمیر یخچال در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

چرا لامپ یخچال روشن نمی شود؟

یکی از قطعات مهم یخچال لامپ است که در صورت سوختن یا خرابی سوکت و… باعث روشن نشدن لامپ یخچال می شود از این رو باید نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه اقدام کنید که در این مقاله شما را بالا دلایل روشن نشدن لامپ یخچال آشنا خواهیم کرد و در آخر برای تعمیر یخچال در منزل اگر در تهران هستید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

خلاصه عیب یابی روشن نشدن لامپ یخچال

همانطور که اشاره شد یکی از قطعات یخچال که خیلی مهم است لامپ است که در صورت روشن نشدن لامپ یخچال باید مطمئن شوید که لامپ نسوخته و یا سوئیچ درب هیچ گونه مشکلی ندارد و البته خرابی سرپیچ یا سوکت لامپ و در آخر خرابی برد یخچال جزو دلایل روشن نشدن لامپ یخچال است که به صورت خلاصه به شرح زیر است و در ادامه متن این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 • سوختن لامپ
 • خراب شدن سوئیچ درب
 • خرابی سرپیچ یا سوکت لامپ
 • خرابی برد یخچال

سوختن لامپ یخچال

لامپ یخچال در دو نوع رشته ای یا ال ای دی می باشد که لامپ های ال ای دی میزان مصرف برق کمتری نسبت به رشته ای دارند و در عین حال احتمال سوختن آنها کمتر است.

مشکل در سوئیچ درب یخچال

یکی از قطعاتی که داخل درب یخچال وجود دارد میکروسوئیچ است که دارای یک فنر است از این رو زمان باز کردن درب باعث می شود لامپ روشن و با بستن درب یخچال لامپ خاموش شود از این رو روشن نشدن لامپ یخچال ممکن است از خرابی سوئیچ درب باشد که تنها با تعویض سوئیچ درب مشکل حل خواهد.

خرابی سرپیچ یا سوکت لامپ یخچال

در ادامه دلایل روشن نشدن لامپ یخچال ممکن است که لامپ سالم و سوئیچ درب بدون مشکل باشد اما سرپیچ یا سوکت لامپ خراب شده باشد که در این بین سرپیچ زنگ زده باشد و دلیل آن وجود رطوبت داخل آن است که باعث می شود لامپ روشن نشود.

مشکل در برد الکترونیکی یخچال

بغیر از سوختن لامپ، خرابی سرپیچ لامپ یا سوئیچ درب ممکن است برد سوخته باشد که به خاطر سوختگی خازن در مدار برد برق به لامپ نرسد و لامپ روشن نشود.

علت روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه رفع آن

تا به اینجای متن به شما گفتیم که مهمترین دلایل برای روشن نشدن لامپ یخچال چیست و ممکن است خود لامپ یخچال سوخته باشد یا اینکه سوئیچ درب، سرپیچ و سوکت یا برد خراب شده باشد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت و البته برای تعمیر یخچال در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

 • سوختن لامپ
 • مشکل در سوئیچ درب
 • خرابی سوکت یا سرپیچ لامپ یا اتصالی در سیم های لامپ
 • خراب برد الکترونیکی

💡حتما بخوانید: تعمیر یخچال ویترینی در تهران

سوختن لامپ یخچال

مهمترین دلیل برای اینکه لامپ یخچال روشن نمی شود به خاطر سوختن لامپ است که این قطعه طول عمر مفیدی دارد و در زمان رسیدن به اتمام عمر باید تعویض گردد که در دو نوع رشته ای و ال ای دی وجود دارد که لامپ های رشته ای در یخچال های قدیمی و در نوع جدید لامپ های ال ای دی استفاده می شود که البته نه تنها میزان مصرف برق لامپ ال ای دی کمتر از رشته ای بلکه احتمال سوختن آن نیز کمتر است.

💡حتما بخوانید: نمایندگی تعمیر و تعمیرات یخچال هیتاچی در تهران

بررسی خرابی سوکت و یا سرپیچ یخچال

در مورد بعدی اگر مطمئن شدید که لامپ یخچال سالم است باید سوکت یا سرپیچ  لامپ را بررسی کنید چونکه رطوبت داخل آن باعث زنگ زدگی سوکت یا سرپیچ و در ادامه قطعی برق و روش نشدن لامپ یخچال می شود حتی در این بین نیز افتادگی پلاتین سرپیچ یکی دیگر از  مواردی است که باید بررسی شود.

توجه داشته باشید که برخی اوقات ممکن است بیرون آمدن سوکت تنها دلیل خاموش شدن لامپ یخچال زمان باز کردن درب آن باشد.

💡حتما بخوانید: علت چشمک زدن چراغ یخچال فریزر

خرابی و معیوب شدن میکروسوییچ درب یخچال

همانطور که دیده اید زمان باز کردن درب یخچال لامپ روشن و با بستن درب لامپ خاموش می شود که این بخاطر قطعه میکروسوئیچ داخل درب یخچال است که خرابی این نیز یکی از دلایل روشن نشدن لامپ یخچال است که باید آسیب دیدن فنر آن این مشکل اینجا می شود از این رو باید توسط تعمیرکار این مورد بررسی و عیب یابی شود.

💡حتما بخوانید: نمایندگی تعمیرات یخچال امرسان در تهران

خرابی برد الکترونیکی و ارتباط آن با روشن نشدن لامپ یخچال

در مورد آخر بعد از بررسی لامپ، سر پیچ و سوکت و میکروسوئیچ درب یخچال احتمال خرابی برد الکترونیکی یخچال باعث می شود که برق به لامپ نرسد و لامپ خاموش بماند که مسلما بررسی برد یخچال یک کار تخصصی است و باید توسط تعمیرکار حرفه ای و تکنسین انجام شود.

آموزش نحوه تعویض لامپ یخچال به صورت گام به گام

در صورتی که مطمئن شدید که سوختن لامپ یخچال باعث روشن نشدن آن شده است برای تعویض لامپ یخچال کافیه مراحل زیر انجام دهید.

 • کشیدن یخچال از برق
 • پیدا کردن محل قرارگیری لامپ یخچال
 • در مدل های یخچال قدیمی لامپ کنار ترموستات قرار دارد.
 • با خواندن دفترچه راهنمای یخچال می توانید محل قرار گیری یخچال را پیدا کنید.
 • در ادامه حباب یا محفظه روی آنرا بردارید که ممکن است با پیچ به بدنه یخچال وصل شده باشد.
 • لامپ جدید یخچال در جای خود قرار دهید و محفظه و درپوش را بگذارید.
 • یخچال به برق وصل و در ادامه بررسی کنید که لامپ یخچال روشن می شود یا خیر

💡حتما بخوانید: تعمیر یخچال پارس در تهران

نتیجه گیری

هر گونه خرابی قطعات یخچال باعث بروز انواع مشکلات می شود که یکی از آنها خرابی لامپ یخچال است که در صورت سوختن باعث می شود لامپ یخچال روشن نشود اما دلایل دیگر از جمله خرابی سوئیچ درب، خرابی سرپیچ یا سوکت و حتی برد الکترونیکی یخچال باعث روشن نشدن لامپ یخچال می شود که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

4 دیدگاه برای “علت روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه رفع آن | آی بک امداد

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام،بایستی به بررسی سرپیچ لامپ بپردازید که دچار اتصالی نشده باشد همچنین سوئیچ درب یخچال را چک کنید.

 1. حمید گفته:

  سلام،یه سوالی دارم اونم اینکه کلید یخزدایی فریزر وقتی فریزر روشنه باید فعال باشه؟ و اینکه فریزر بنده مدل باکنشت هستش تو کارکرد مشکلی نداره اما چراغ سبزش که قبلا روشن میشد دیگه روشن نمیشه چرا این اتفاق افتاده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *