علت خنک و سرد نکردن یخچال فریزر و ساید بای ساید | آی بک امداد

سرد نکردن یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۷ دقیقه ⏲️

قطعا وجود هوای سرد و خنک داخل یخچال و فریزر است که باعث می شود با گذاشتن مواد غذایی پخته و خام تا مدت زمانی معین خراب و فاسد نشوند بنابراین با خنک و سرد نکردن یخچال باید سریعا به دنبال پیدا کردن مشکل و تعمیر یخچال بپردازید در غیر اینصورت خراب شدن و فاسد شدن مواد غذایی را برای شما به همراه دارد و این برای انواع یخچال فریزر، ساید بای ساید، دوقلو، یخچال های صنعتی، مغازه، رستوران، فروشگاه صدق می کند. علت خنک و سرد نکردن یخچال می تواند بخاطر سهل انگاری شما از جمله افزایش حجم مواد غذایی داخل یخچال، تنظیم اشتباه دما و یا مشکلات فنی چون خرابی کمپرسور، ترموستات، رله اورلود، کاهش گاز یخچال و یا وجود نشتی گاز و پارگی لاستیک دور درب یخچال و… باشد که در این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

چرا یخچال سرد نمی کند؟

اگر به مانند قبل داخل یخچال و فریزر سرد و خنک نمی کند به خاطر افزایش حجم مواد غذایی داخل یخچال، کاهش فاصله یخچال با دیوار و مشکلات فنی از جمله خرابی کمپرسور، ترموستات، پارگی لاستیک دور درب یخچال، کاهش گاز یخچال و… است که در این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که مشکلاتی که توسط شما انجام شده و باعث خنک و سرد نکردن یخچال می شود شامل پر کردن مواد غذایی بیش از حد استاندارد، عدم رعایت فاصله یخچال با دیوار و تنظیم نبودن درجه دمای یخچال است که توسط خودتان قابل حل است اما برای مشکلات فنی باید تنها توسط تکنسین و متخصص عیب یابی شود که برای تعمیر یخچال در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید و برای شهرهای دیگر با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید.

در ادامه به صورت کوتاه و خلاصه برای شما دلایل سرد نکردن یخچال فریزر و ساید باید ساید و دوقلو و یخچال های صنعتی و راه حل آنرا خواهیم نوشت.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

تنظیم اشتباه درجه دمای یخچال

 • تنظیم درجه یخچال روی ۴ الی ۵
 • تنظیم درجه یخچال مکانیکی روی عدد ۲ یا ۳
 • تنظیم دمای فریزر یخچال روی عدد ۱۸-

استفاده بیش از حد از مواد غذایی     

زمانی که بیش از حد مواد غذایی داخل یخچال می گذارید باعث فشار زیاد به کمپرسور می شود و در عین حال داخل یخچال هوا گردش ندارد وهمین باعث خنک نکردن یخچال می شود.

نصب یخچال در جای نامناسب        

 • رعایت فاصله یخچال با دیوار
 • آزاد گذاشتن کناره های یخچال
 • از قرار دادن یخچال در کنار وسایل گرمازا خودداری کنید.

پارگی، پوسیدگی، دفرمه شدن لاستیک درب یا خرابی لولا         

 • تعویض لاستیک درب یخچال
 • روغن کاری لولای درب یخچال

مشکل در کمپرسور یا رله اورلود    

یکی از دلایل سرد نشدن یخچال به خاطر خرابی کمپرسور یا رله اورلود است که باید هر دو توسط تکنسین و تعمیرکار تست و عیب یابی شود.

کمبود یا نشتی گاز            

به هر دلیل اگر گاز یخچال کم شود و یا با نشتی گاز یخچال مواجه شوید باعث خنک و سرد نکردن یخچال می شود که در این مواقع باید نسبت به نشت یابی، وکیوم و شارژ گاز یخچال بپردازید.

کیپ بودن لوله های کندانسور         

لوله های کندانسور گرمای گرفته شده داخل یخچال را میگیرند و به بیرون انتقال می دهند از این رو هر گونه گرفتگی لوله ها باعث سرد نشدن یخچال می شود که با شستشوی لوله های کندانسور هنگام شارژ گاز مشکل رفع خواهد شد.

مشکل در فن کندانسور (فن کنار کمپرسور)   

 • نباید پروانه فن به بدنه یخچال برخورد کند.
 • اقدام به تمیز کردن پشت یخچال کنید.
 • تمیز کردن کندانسور یخچال با گرفتن گرد و خاک فن کنار کمپرسور با دستمال فراموش نشود.
 • روی میل شفت فن مقدار کمی روغن بریزید.
 • در زمان خرابی موتور فن یخچال باید آنرا عوض کنید.

ایراد در فن اواپراتور (فن فریزر یا یخچال)   

 • زمان برخورد پروانه فن با بدنه یا توده یخ باید باعث سرد نکردن یخچال می شود که باید مشکل رفع شود.
 • روی میل شفت فن مقدار کمی روغن بریزید.

اشکال در دمپر یخچال      

 • به هیچ وجه مواد غذایی جلوی دریچه دمپر نگذارید.
 • نسبت به تنظیم دریچه مکانیکی با دست اقدام کنید.
 • در صورت خرابی دمپر باید تعویض گردد.

خرابی ترموستات یا سنسور محیطی

در صورتی که ترموستات یخچال خراب است با تعویض آن مشکل رفع خواهد شد.

عدم دیفراست (یخزدایی)

 • بررسی قطعات سنسور دیفراست، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و برد الکترونیکی توسط تعمیرکار
 • بررسی برد تایمر توسط تکنسین

گرفتگی مسیر فاضلاب (درین)

یکی از دلایل خنک و سرد نکردن یخچال گرفتگی فاضلاب یخچال است که با یک لوله نازک می توانید سوراخ تخله را باز کنید و در آخر برای باز شدن مسیر آب جوش بریزید.

۳ دلیل خنک و سرد نکردن یخچال به دلیل اشتباه شما

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد برخی از دلایل برای سرد نکردن یخچال به خاطر اشتباهات شما در زمان استفاده از یخچال است که شامل پر کردن زیاد مواد غذایی، تنظیم اشتباه درجه دما یخچال، وجود مانع گردش هوا در یخچال است که باید رفع شود.

۱: عدم تنظیم درست درجه دما؛

اگر درجه دمای یخچال به درستی تنظیم نشود باعث می شود که داخل یخچال سرد و خنک نشود از این رو باید آنرا به درستی تنظیم کنید و بدانید که درجه دما در تابستان با زماستان متفاوت است که دمای یخچال در زمستان روی ۳ الی ۴ و در تابستان باید روی ۱ الی ۲ تنظیم شود و اگر دمای یخچال روی ۶ الی ۷ باشد مسلما یخچال خنک نمی کند.

۲: مواد غذایی بیش از حد داخل یخچال

وجود مواد غذایی زیاد علاوه بر اینکه هوای کمتری را تولید می کند باعث می شود که با مشکل باز و بسته نشدن درب مواجه شوید و همین بسته های بزرگ داخل یخچال مانع گردش هوا و مسدود کردن سرماسازهای یخچال شود.

۳: وجود مانع گردش هوا

موتور یا کمپرسور در پشت یخچال قرار دارد و زمانی که یخچال هر چند دقیقه یکبار اتومات می کند باعث می شود که بدنه موتور داغ کند از این رو برای خنک شدن موتور باید فاصله استاندارد از دیوار داشته باشد و در عین حال از قرار دادن یخچال در کنار وسایل گرمازا خودداری کنید.

دلایل فنی برای خنک و سرد نکردن یخچال

یکسره کار کردن یخچال پارگی لاستیک، خرابی قطعات آن از جمله ترموستات، رله اورلود و.. از جمله مشکلات فنی یخچال است که باعث می شود سرد نکند و در این زمان تنها مشکل توسط تعمیرکار و تکنسین حرفه ای باید رفع گردد و شما نباید به قطعات یخچال دست بزنید که برای تعمیر یخچال های قدیمی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر و تعمیرات را انجام دهد.

 • پارگی یا پوسیدگی در قسمت لاستیک دور درب یخچال
 • خراب شدن کمپرسور یا رله استارت موتور
 • کاهش یا خالی شدن گاز یخچال
 • گرفتگی لوله های کندانسور
 • خرابی در قسمت فن کندانسور که کنار کمپرسور قرار دارد.
 • خرابی فن اواپراتور
 • خرابی دریچه دمپر هوا
 • خرابی قطعات ترموستات یا سنسور محیطی
 • عدم دیفراست یا همان یخزدایی
 • گرفتگی در مسیر تخلیه ( فاضلاب ) یخچال

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال صنعتی، مغازه، رستوران، فروشگاه

۱ – خرابی لاستیک یا لولای درب

زمانی که درب یخچال به درستی بسته نشود این باعث می شود که برودت یخچال از بین برود بنابراین اگر لاستیک فرسوده یا پاره است باید انرا عویض کنید در غیر اینصورت باید روی لولای درب مقدار کمی روغن بریزید و اگر مشکل رفع نشد در صورت خرابی لولای درب یخچال باید آنرا عوض کنید.

حتما بخوانید: نمایندگی تعمیر یخچال امرسان در تهران

۲ – معیوب بودن کمپرسور و رله اورلود

نحوه سرد و خنک کردن داخل یخچال به این صورت است که کمپرسور گاز را به مایع و آنرا به سمت لوله های اواپراتور پمپاژ می کند که همین باعث می شو گرمای داخ یخچال گرفته شود و به قسمت لوله های کندانسور کنار موتور منتقل و از آنجا به سمت بیرون خارج شود.

با این اوصاف خرابی هر کدام از قطعات از جمله کمپرسور یا رله اورلود باعث می شود که فرآیند خنک کردن یخچال به درستی انجام نشود و تنها با تعمیر یا تعویض قطعات این مشکل رفع می گردد.

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال پارس در تهران

۳ – کمبود یا نشتی گاز یخچال

زمانی که به هر دلیل از جمله پارگی لاستیک درب یخچال یا خرابی لولای درب هوای گرم وارد یخچال شود یا گاز یخچال نشتی داشته باشد همین باعث می شود که سرمای داخل یخچال کم شود و برای سرد و خنک کردن یخچال به صورت یکسره کار کند که اتومات نکردن یخچال در ادامه با سوختن موتور یخچال و افزایش هزینه تعمیرات یخچال همراه خواهد شد. از این رو در زمان یکسره کار کردن و اتومات نکردن یخچال باید تکنسین و تعمیرکار بررسی کند و نشتی گاز یخچال را پیدا و آنرا رفع کند و مجددا نسبت به شارژ گاز یخچال اقدام کند تا به مانند گذشته داخل یخچال و فریزر سرد شود.

💡 حتما بخوانید: آموزش و نحوه شارژ گاز یخچال

۴ – مشکل در لوله های کندانسور

لوله های کندانسور باعث می شود که هوای گرم داخل یخچال را بگیرد و به بیرون بفرستد از این رو زمان کار کردن کمپرسور اگر کندانسور گرم نباشد به معنای خرابی یخچال و سرد نکردن آن است که مهمترین علت آن کیپ شدن مدار کندانسور است که باید توسط تعمیرکار عیب یابی  و تعمیر شود.

۵ – خراب بودن فن کمپرسور

یکی دیگر از قطعات یخچال که در زمان خرابی آن با مشکل خنک نکردن یخچال مواجه می شوید فن کمپرسور است که در قسمت پشت یخچال و کنار موتور وجود دارد و زمان خرابی فن کمپرسور داغ و باعث از دست رفتن سرمای داخل یخچال می شود.

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال جنرال الکتریک

۶ – خراب بودن فن اواپراتور

فن اواپراتور قطعه ای در فریزر یخچال است که وظیفه انتقال سرما از فریزر به داخل یخچال دارد از این رو دلیل خنک و سرد نکردن یخچال می تواند بخاطر خرابی فن اواپراتور باشد.

۷ – خرابی دمپر هوای یخچال

مورد بعدی برای سرد نکردن یخچال بخاطر خرابی دمپر هوای یخچال است که این قطعه به مانند شبکه کولر کار می کند و در زمانی که مواد غذایی خوب داخل یخچال نگذارید باعث می شود که جلوی آن گرفته شود و همین مانع از تولید سرمای لازم و خنک شدن یخچال می شود.

۸ – خرابی ترموستات یا سنسور محیطی

تنظیم دمای یخچال داخل یخچال های قدیمی داخل آن و با ترموستات انجام می شد در صورتی که برای یخچال های هوشمند و جدید این مورد به صورت لمسی روی نمایشگر دیده می شود از این رو خرابی هر کدام از آنها از جمله ترموستات یا سنسور محیطی می تواند باعث خنک و سرد نکردن یخچال شود که در ادامه خرابی ترموستات باعث یکسره کار کردن کمپرسور یخچال و سوختن آن می شود.

6 دیدگاه برای “علت خنک و سرد نکردن یخچال فریزر و ساید بای ساید | آی بک امداد

 1. محمد گفته:

  سلام، یخچال الکترواستیل دارم که الان فریزرش خوب کار میکنه اما قسمت یخچال گرمه لطفا راهنمایی کنید.

 2. الی گفته:

  سلام، یخچال ما ساید بای ساید برند سامسونگ مدل rs23oklsh است که الان دمای قسمت یخچال مدام از ۳ درجه به ۱۹ درجه میره و تمام وسایل داخل گرمه و البته خنکی فریزر خوبه لطفا راهنمایی کنید.

 3. سپیده گفته:

  سلام، یخچال فریزر ما خراب شده و الان خوب خنک نمیکنه و مدام درجه دمای یخچال کم و زیاد میشه راهنمایی کنید.

 4. علی گفته:

  سلام، یخچال فریزر ما برند آلاسکا است که الان فریزرش خوب کار میکنه و سرد میشه اما قسمت یخچال سرماش کم شده راهنمایی کنید.

 5. میلاد گفته:

  سلام، یخچال ما برند سوزان که الان فریزرش خنک نیز در ضمن با یک روز خاموش کردن یخچال کار میکنه اما با خنک نکردن فریزر مجبورم سنسور یخچال رو عوض کنم لطفا راهنمایی کنید.

 6. Zahra گفته:

  سلام، یخچال ساید بای ساید ما سامسونگ هست که الان فریزرش از صبح خراب شده و کار نمیکه و تمام یخ مواد غذایی آب شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *