نحوه جلوگیری از ترک تاخیری در اتصالات جوشکاری

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

جوش دادن فلزات تنها کار ممکن توسط جوشکاران نیست بلکه باید اطلاعات دقیقی در مورد بهترین فلزات برای جوشکاری، وسایل و تجهیزات جوشکاری و نحوه جوشکاری فلزات داشته باشند در غیر اینصورت با انواع ترک جوشکاری مواجه می شوند. به منظور جوش دادن فلزات و ایجاد قوس الکتریک نیاز به گرما است و در جوشکاری آرگون بدون مصرف الکترود انجام می شود اما این تمام ماجرا نیست بلکه شما باید به درستی شرایط  جوشکاری را فراهم کنید و با توجه به نوع و ضخامت فلز بهترین الکترود و سیم جوش را انتخاب کنید در غیر این صورت امکان بروز انواع ترک جوش وجود دارد. یکی از مهمترین ترک های جوشکاری به نام ترک تاخیری است که به خاطر تنش بالا، سختی زیاد و نفوذ هیدروژن ایجاد می شود و شما با جلوگیری از هر سه عامل مانع از بروز ترک تاخیری خواهید شد.

دلایل بروز ترک تاخیری در اتصالات جوشکاری

ترک تاخیری را به نام های دیگر یعنی ترک هیدروژنی و ترک سرد جوشکاری نیز می شناسند که همانطور که گفتیم استحکام بالا، تنش بالا و نفوذ هیدروژن سه عامل اصلی برای بروز این ترک جوش است.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

۱-استحکام فولاد

بیشترین ترک تاخیری مربوط به فلزاتی با استحکام بالا هستند که نمونه این فلزات را می توان به فولادهای رسوب سخت، فولادهای زنگ نزن سری ۴۰۰ اشاره کرد که بر اثر ترد شدن این فلزات امکان نفوذ هیدروژن به داخل فلز و ایجاد ترک هیدروژنی وجود دارد.

۲-سطح تنش

هر چقدر تنش فلزات پس از جوشکاری بالا باشد احتمال بروز ترک خوردگی تاخیری وجود دارد که یک جوشکاری حرفه ای به منظور کاهش این نوع ترک جوش از هر گونه گوشه و شیار در جوشکاری باید بپرهیزد چرا که این گونه گوشه ها و شیارها باعث افزایش تنش جوشکاری و بروز ترک خوردگی تاخیری می شود.

۳-جذب هیدروژن

جوشکاری در هوای مرطوب به خصوص جوشکاری زیر آب امکان بروز ترک هیدروژنی را دارد چرا که با نفوذ رطوبت به داخل فلزات پایه استحکام فلز کاهش پیدا می کند. بنابراین در حین جوشکاری خیلی مهم است که حتما سطح فلز پایه را تمیز کنید تا باعث کاهش نفوذ هیدروژن به داخل فلز پایه شوید و با این اوصاف مانع از بروز ترک تاخیری شوید.

شما با استفاده از پیش گرم فلز باعث جلوگیری از وقوع ترک سرد جوشکاری می شوید که در صورتی که از فرآیند جوشکاری با الکترود دستی استفاده می کنید باید پس از جوشکاری حتما به مدت دو ساعت دمای محل فلز را به دمای ۲۶۰ درجه سانتی گراد برسانید.

روش های پیشگیری از ترک خوردگی تاخیری

  • خیلی مهم است که قبل از شروع جوشکاری سطح فلز پایه و درز اتصال را تمیز کنید تا از هر گونه زنگ زدگی، روغن، گریس، پوشش و … به دور باشد.
  • به منظور کاهش تنش های حرارتی حتما تا یک سوم طول جوش را بدون وقفه جوش بزنید چرا که با این کار شما دمای فلز کمتر از دمای پیش گرم نخواهد بود.
  • از بهترین الکترود جوشکاری استفاده کنید و دقت داشته باشید که حتما از بسته بندی الکترود ضد رطوبت استفاده کنید. از الکترودهایی که به مدت ۷ الی ۸ ساعت در معرض هوا بوده اند یا اینکه پوشش روی آنها شکستگی دارد نباید در جوشکاری استفاده کنید.
  • بهترین فلزات را برای جوشکاری انتخاب کنید و دقت داشته باشید که با انتخاب فولادهایی با استحکام کم عملا باعث افزایش کیفیت جوش و جلوگیری از ترک خوردگی تاخیری می شوید.

فراموش نکنید که در جوشکاری پاس ریشه از الکترود AWS 5.1 EXX10 استفاده نکنید و بهترین الکترود جوش جوشکاری ریشه الکتردهای EXX10 و برای پاس داغ  الکترود EXX18 است چرا که در  این نوع از الکترود هیدروژن کمتری وجود دارد که باعث جلوگیری از وقوع ترک سرد می شود.

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *