دلایل نشتی و آب دادن زیر یخچال و نحوه رفع مشکل | تعمیرات آی بک امداد

دلایل نشتی و آب دادن زیر یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

یخچال از اجزا و قطعات زیادی تشکیل شده است که در صورت خرابی هر کدام باید توسط تعمیرکار تعویض گردد در غیر این صورت حتی امکان از کار افتادن و روشن نشدن آن وجود دارد. یکی از مشکلات یخچال شامل نشتی و آب دادن زیر یخچال است که دلایل مختلفی از جمله نشتی شیر ورودی آب، مسدود شدن لوله تخلیه، مشکل در لاستیک درب یخچال، خرابی فیلتر و… باعث بروز این مشکل می شود که در این مقاله علاوه بر نوشتن دلایل آن نحوه رفع مشکل را خواهیم نوشت. در صورتی که با خواندن این مقاله قادر به رفع مشکل نشتی آب زیر یخچال نیستید این مشکل را جدی بگیری و با شماره تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید تا تعمیر یخچال در محل و منزل شما انجام شود.

آی بک امداد سایت تعمیر یخچال در منزل

با وجود خرید بهترین برند ایرانی و خارجی یخچال فریزر، ساید بای ساید و دوقلو باز هم احتمال خرابی هر قطعه و بروز انواع مشکلا از جمله نشتی آب، نشتی گاز، بوی بد، چشمک زدن نمایشگر، داغ کردن موتور، اتومات نکردن، بسته نشدن درب یخچال و… وجود دارد. به دلیل افزایش وزن  یخچال و برای صرفه جویی در زمان خود و کاهش هزینه تعمیرات یخچال از جمله حمل و نقل آن و بردن پیش تعمیرگاه کافیه با شماره تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید.

آی بک امداد سایت تعمیرات لوازم خانگی از جمله یخچال است که با داشتن انواع کارشناسان و تعمیرکاران زبده آماده تعمیر یخچال در محل و منزل شما از انواع برندهای ایرانی و خارجی از جمله دونار، هیمالیا، اسنوا، سامسونگ، دوو، ال جی، بوش، دیپوینت و…. است.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل نشتی و آب دادن زیر یخچال و نحوه رفع مشکل

در زیر یخچال سینی تخلیه آب قرار دارد که با برفک زدایی و آب شدن یخ و برفک داخل آن آب جمع می شود اما برخی اوقات احتمال افزایش آب و تخلیه آن از زیر یخچال وجود دارد که این نشتی و آب دادن زیر یخچال دلایل مختلفی دارد که به بررسی و نحوه رفع هر کدام خواهیم پرداخت.

 • افزایش رطوبت داخل یخچال به خاطر پارگی لاستیک درب یخچال
 • گرفتگی لوله تخلیه
 • اواپراتور پر از یخ و برفک است.
 • شکستگی سینی تخلیه آب زیر یخچال
 • فرسودگی و ترک خوردگی اتصالات آبسردکن
 • جمع شدن آب زیر جا میوه ای
 • نشتی شیر ورودی آب
 • ایراد در فیلتر آب
 • خرابی مخزن آب

۱- مشکل لاستیک درب یخچال

در صورت مشاهده هر گونه درز و پارگی لاستیک دور درب یخچال سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنید چونکه باعث ورود هوای محیط داخل یخچال و ایجاد یخ و برفک می شود. با ایجاد رطوبت بیش از حد داخل یخچال فریزر به مرور زمان سینی تخلیه زیر یخچال پر از آب می شود و احتمال سر ریز کردن آن وجود دارد.

راه حل : با تراز بودن و تعویض لاستیک مشکل رفع خواهد شد.

۲- مسدود شدن لوله تخلیه یخچال

یخچال های فریزر بدون برفک شامل یک چرخه یخ زدایی می باشند که توسط تایمر فرمان ذوب آن داده می شود و همین باعث می شود یخ و برفک داخل سینی زیر یخچال تخلیه شود و تخلیه یخ و برفک از طریق لوله تخلیه به داخل سینی می رود که اگر نگاهی به پشت یخچال بیندازید قابل مشاهده است. در صورتی که این لوله بخاطر ذرات غذا، یخ و کیسه های پلاستیکی مسدود شده باشد باعث آب دادن یخچال می شود.

راه حل: در صورت سوراخ بودن لوله تخلیه آب یخچال در قسمت پشت کشوهای داخلی شاهد آب دادن یخچال خواهد شد. با نگاه کردن به دفترچه راهنمای یخچال به راحتی می توانید لوله تخلیه را پیدا کنید و در صورت گرفتگی و مسدود بودن لوله تخلیه آنرا با آب گرم باز کنید و یا اینکه از مخلوط آب و جوش شیرین برای باز کردن و از بین بردن گرفتگی لوله تخلیه استفاده کنید.

در صورتی که قادر به برطرف کردن مشکل مربوط به لوله تخلیه نیستید با تعمیرکار یخچال در سایت آی بک امداد تماس بگیرید.

۳- پوشیده شدن اواپراتور (تبخیرکننده) از یخ یا برفک

شنیدن سر و صدای زیاد یخچال همچون وزوز اگر با سرد نکردن یخچال همراه باشد احتمال جمع شدن یخ زیاد داخل آن وجود دارد که به معنای پوشیده شدن اواپراتور از یخ و برفک است که همین باعث می شود به خوبی یخ زدایی انجام نشود و عملا فن توانایی لازم برای عبور هوا به داخل یخچال از سمت فریزز به قسمت بالا نداشته باشد و همین باعث خنک نشدن آن شود.

راه حل: در این مورد ابتدا باید مطمئن شوید که کمپرسور یا همان موتور یخچال به درستی کار می کند و حتما پوشش روی اواپراتور را بردارید در صورت وجود هر گونه یخ روی آن بدانید که یخ زدایی یخچال مشکل دارد و برای تعمیر یخچال در تهران و سایر شهرها کافیه با آی بک امداد تماس بگیرید.

۴- سینی تخلیه یخچال (آب دادن زیر یخچال)

همانطور که اشاره شد زیر یخچال یک سینی وجود دارد که آب از لوله تخلیه داخل آن بریزد اما ممکمن است بر اثر یخ زدایی و بخاطر داغ بودن موتور یخچال آب تبخیر شود و همین دلیلی بر شکستگی سینی شود. با شکستگی سینی تخلیه آب احتمال نشتی آب از زیر یخچال وجود دارد چون محلی برای تجمع آب وجود ندارد.

راه حل: تعویض سینی تخلیه آب زیر یخچال در صورت شکستگی آن

۵- اشکال در  اتصالات یخساز یا آبسردکن یخچال

با وجود مزایای آبسردکن و یخساز یخچال ممکن است برخی اوقات اتصالات لوله های آب دستگاه شل شده باشد و یا به مرور زمان پیچ و مهره های آن فرسوده و یا ترک بخورد در این زمان احتمال نشتی آب زیر یخچال و فریزر وجود دارد. شلنگ های پلاستیکی لوله آب یخچال به مرور زمان ممکن است دچار ترک خوردگی یا سوراخ شدن شود و حتی پیچ بخورد از این رو عاملی بر نشتی آب زیر یخچال باشد.

راه حل: تعویض شلنگ یخساز و بررسی اتصالات لوله های آب و در صورت شل بودن اتصالات باید آنها را محکم و در صورت قدیمی بودن شلنگ باید آنرا با نوع جدید عوض کنید که همه اینکار توسط سرویسکار یخچال انجام میشود.

۶- جمع شدن آب زیر جامیوه ای

در صورتی که با باز کردن جا میوه ای یا کف یخچال آب زیر آن مشاهده کردید احتمال خرابی سیستم دیفراست وجود دارد و حتی خرابی سنسور دیفراست، خرابی المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز و گرفتگی لوله آب یخچال از دلایل بروز این مشکل است که باید سریعتر رفع گردد.

راه حل: پس از باز کردن کاور یخچال باید قطعات دیفراست از جمله سنسور، المنت، ترموفیوز، اواپراتور و ترمودیسک توسط تعمیرکار یخچال بررسی و در صورت بروز مشکل تعمیر یا تعویض شود.

۷- نشتی شیر ورودی آب یخچال

برخی اوقات نشتی و آب دادن زیر یخچال می واند به دلیل نشتی شیر آب یا لوله آب آن باشد از این رو باید پس از برق کشیدن نگاهی به پشت یخچال بیندازید و نگاهی به شیر آب بیندازید که چکه نکند و حتی در این بین لوله های جریان آب را بررسی کنید و در صورت سوراخ بودن آنرا برطرف کنید.

راه حل: عوض کردن لوله های آب یخچال در صورت نشتی آب از آن

۸- فیلتر آب یخچال

یکی از دلایل آب دادن داخل یخچال می تواند به خاطر خرابی فیلتر آب یخچال ساید بای ساید باشد که در صورتی که تعویض فیلتر دیر به دیر انجام شود و یا اینکه رسوب داشته باشد باعث بروز این مشکل می شود.

راه حل: بررسی شلنگ آب و در صورتی که نشتی اب از فیلتر آب باشد باید تعویض گردد.

فراموش نکنید که هر شش ماه یکبار باید فیلتر های داخلی و خارجی یخچال باید تعویض شود در غیر این صورت احتمال بروز انواع مشکلات وجود دارد.

۹- نشتی از مخزن آب یا tank water

یکی دیگر ازدلایل نشتی و آب دادن زیر یخچال به خاطر مخزن اب یخچال است که باید بررسی شود و در صورت سوراخ بودن باید تعمیر یا تعویض شود.

۱۰- نشت آب از فریزر

بغیر از موارد بالا احتمال نشتی آب از فریزر یخچال وجود دارد که به دلایل زیر رخ می دهد.

 • اشتباه نصب کردن شلنگ به تصفیه آب یخچال
 • خوب کار نکردن هیتر یا همان گرمکن یخچال
 • افزایش رطوبت زیاد محیط

جمع بندی:

در صورت نشتی آب زیر یخچال ممکن است سریعا نگران شوید در صورتی که مشکل حاد نباشد اما از آن سمت احتمال گرفتگی و سوراخ بودن لوله تخلیه، شکستگی سینی تخلیه، و مشکل از اواپراتور وجود دارد که برای رفع مشکل کافیه با شماره تعمیرات یخچال آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا تعمیرکار در محل و منزل شما اعزام و تعمیر یخچال را انجام دهد.

3 دیدگاه برای “دلایل نشتی و آب دادن زیر یخچال و نحوه رفع مشکل | تعمیرات آی بک امداد

 1. علی جمشیدی گفته:

  وقت بخیر یخچال فریزر بنده اسنوا مدل ۸۱۰هستش ک چند وقتیه روی در کشوی فریزر برفک داره و چند روزیه که از قسمت سمت راست پایین فریزر اب میریزه علت چیه

 2. سجاد گفته:

  سلام وقت بخیر.یخچال فریزر دوو دارم که مدتیه آب به صورت قطره ایی از فریزر دستگاه به قسمت یخچال وارد میشه میخواستم بدونم علتش چیه و چطور میشه مشکل را رفع کرد ممنون از پاسختون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *