روشهای تشخیص سایز میلگرد

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

میلگرد جزو مهمترین مقاطع صنعت ساختمان سازی به خصوص در سازه های بتنی است. به دلیل مقاومت بالا و همچنین کاهش قیمت و هزینه ساخت و ساز ساختمان نسبت به تیرآهن امروزه از میلگرد به مقادیر زیادی استفاده می شود خیلی از مهندسین معتقدند ستون های بتنی از تیرآهن در برابر زلزله مقاومت بالاتری دارد از این رو به آرماتور بندی ساختمان می پردازند. البته در بتن ریزی ساختمان نیز میلگرد نقش بسزایی دارد از این رو مهم است که مهندسین بتوانند سایز میلگرد را به درستی تشخیص دهند. در واقع سایز میلگرد در قیمت آن تاثیر دارد از این رو در این مقاله روش های تشخیص سایز میلگرد اعم از استفاده از شابلون، کولیس، ترازو و حتی با آچار فرانسه را شرح خواهیم داد.

روشهای تشخیص سایز میلگرد

با وجود اینکه تشخیص سایز میلگرد توسط مهندسین و پیمانکاران کار سختی نیست اما برخی اوقات به خاطر چسبیده بودن میلگردها برخی اوقات اشتباهاتی در این زمینه رخ می دهد از این رو خیلی مهم است که با استفاده از بهترین ابزار سایز میلگرد را به درستی تشخیص دهید که شامل وسایلی چون شابلون، گیج، کولیس و یا با استفاده از ترازو و آچار فرانسه می توان سایز دقیق میلگرد را تشخیص داد. قطعا کسانی که در کارخانه تولید میلگرد هستند برای بار زدن آن باید به درستی سایز میلگرد را تشخیص دهند و البته مهندسین و پیمانکاران برای اینکه فریب نخورند باید سایز میلگرد را به درستی بدانند تا با توجه به سایز میلگرد قیمت روز آنرا بررسی کنند.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

۱-تشخیص سایز میلگرد با کنترل چشمی

کنترل چشمی میلگرد جزو رایج ترین روش های تشخیص سایز میلگرد است اما در آئین نامه ها به مهندسین این اجازه داده نمی شود که از این روش برای تشخیص سایز میلگرد استفاده کنند. حتی کسانی هم که از این روش استفاده می کنند با تجربه هستند و افراد مبتدی به هیچ وجه نباید این کار را انجام دهند چرا که روشی دقیق به شمار نمی آید.

۲-تشخیص سایز میلگرد با انگستان دست

یکی دیگر از روش هایی که رایج است استفاده از بند انگشت است که مهندسین ناظر از قبل بند انگشت خود را اندازه گیری می کنند و برای تشخیص سایز میلگرد از آن استفاده می کنند هر چند که این روش برای تشخیص سایز میلگرد ۱۸ از ۲۰ روش مناسبی نیست چرا که تفاوت سایز این دو میلگرد تنها ۲ میلی متر است و تشخیص دقیق آنها با بند انگشت کار خیلی سختی به شمار می آید.

۳-شابلون اندازه گیری میلگرد

شابلون یکی از روش های به اصطلاح ابتکاری است که مهندسین ناظر و البته معماران از آن استفاده می کنند. قطعا این روش نسبت به دو روش قبل خیلی دقیق تر است و جالب است بدانید که حتی مهندسین از فیلم های رادیولوژی، ورق های نازک کانال کولر و حتی روبان برای درست کردن شابلون استفاده می کنند.

۴-گیج اندازه گیری سایز میلگرد

گیج اندازه گیری یکی از حالت های خاص شابلون به حساب می آید که به راحتی قابلیت تشخیص میلگردهای آجدار با قطر ۱۲ الی ۲۸ میلی متر را دارد و به مرور زمان دقت آن نسبت به کنترل چشمی بالاتر است.

۵-تعیین سایز میلگرد با وزن کردن میلگرد با استفاده از ترازو

وزن کردن یکی دیگر از روشهای تشخیص سایز میلگرد است که با وزن کردن میلگرد و فرمول محاسباتی زیر، قطر میلگرد به دست می آید. با وجود دقت بالای این روش نسبت به کنترل چشمی اما این روش برای زمانی کاربرد دارد که آرماتورها بسته نشده اند.

۱۰۰۰/ ۳.۱۴  *(وزن مخصوص) ۷.۸ *  (mm)طول * (mm) شعاع۲ = وزن میلگرد

۶-تشخیص سایز میلگرد با کولیس calipers

یکی از ابزارهایی که مهندسین ناظر و معماران به همراه دارند کولیس است که با اعداد روی خط کش آن می توان به اندازه گیری میلگرد آجدار پرداخت.

۷-تشخیص سایز با استفاده از ریسمان

شاید جالب باشد که بدانید حتی با ریسمان بنایی نیز سایز میلگرد را می توان محاسبه کرد. تنها کافیست که ریسمان به دور میلگرد پیچانده و سپس اندازه بدست آورده را با محیط میلگرد محاسبه کنید.

۸-آچار فرانسه

آچار فرانسه تنها ابزار قابل استفاده برای باز و بستن انواع شیرآلات و لوله نیست بلکه با استفاده از آچار فرانسه مدرج می توان سایز میلگرد را اندازه گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *