روش هایی برای از بین بردن رسوبات کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

از بین بردن رسوبات کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

همانطور که نشستن جلوی باد کولر لذت بخش است و شما را از دست گرمای طاقت فرسا نجات می دهد اما خیلی مهم است که به موقع نسبت به سرویس کولر آبی و در صورت خرابی قطعات آن و بروز انواع مشکلات از جمله سر و صدای زیاد، خنک نکردن، کاهش پرتاب کولر، پارگی تسمه نسبت به تعمیر کولر آبی اقدام کنید. البته در این بین نباید فراموش کرد که تمیز کردن کولر آبی می تواند باعث جلوگیری از خرابی قطعات آن شود که یکی از دلایل آن سختی آب و تشکیل رسوب و جرم است که باعق خرابی یاتاق ها، گرفتگی شلنگ ها، خرابی موتور و از کار افتادن پمپ آب می شود بنابراین باید کولر آبی تمیز شود که برای از بین بردن رسوبات کولر آبی می توانید از جوهر نمک، سرکه، سختی گیر آب یا رسوب گیر استفاده کنید که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

علت تشکیل رسوب و جرم داخل کولر آبی چیست؟

باد خنکی که توسط کولر آبی تولید می شود با برق و آب انجام می شود که که با پمپاژ آب و ریختن روی پوشال های کولر و در ادامه روشن شدن پروانه و زدن به پوشال های خیس باد خنک ایجاد می شود که با قطعی برق یا نبود آب این کار انجام نمی شود و حتی کم آب بودن باعث کار نکردن پمپ و حتی در ادامه سوختن موتور کولر می شود اما آنچه مشخص است که سختی آب باعث تشکیل جرم و رسوبات می شود که اگر به موقع کولر آبی تمیز نشود نه تنها احتمال خرابی قطعات آن از جمله یاتاق ها، موتور، پمپ و شناور دارد بلکه باعث ایجاد بوی بد کولر آبی می شود.

💡حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر کولر آبی

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

آموزش و نحوه از بین بردن رسوبات کولر آبی

همانطور که گفتیم رسوب و جرم کولر به خاطر سختی آب ایجاد می شود و اگر به موقع کفی کولر تمیز نشود نه تنها باعث تولید بوی بد می شود بلکه باعث خرابی قطعات داخلی آن می شود که برای این کار و از بین بردن رسوبات کولر آبی کافیست موارد زیر انجام دهید.

 • از پد سلولزی در کولر
 • نصب سختی گیر آب خانگی روی کولر
 • تمیز کردن با جوهر نمک یا مواد سفید کننده
 • استفاده از محلول سرکه
 • بکار گیری از از رسوب گیر کولر

خرید کولر آبی سلولزی

یکی از موادی که باعث می شود رسوبات داخل کولر تشکیل شود به خاطر پوشال های آن است که با استفاده و خرید کولر سلولزی از شر این موارد خلاص می شوید استفاده از پد سلولزی است که البته این نیز باعث تولید بوی بد کولر سلولزی در طولانی مدت می شود.

وجود پدهای سلولزی در کولر نه تنها باعث افزایش سرما و تولید باد خنک می شود بلکه مانع از تشکیل رسوب می شود اما در این بین رطوبت کامل پدها محلی برای رشد باکتری ها و آب داخل محفظه محلی برای رشد جلبک و کپک و پخش شدن بوی بد کولر سلولزی می شود.

استفاده از آب سختی‌گیر آب خانگی

یکی از مشکلات کولر آبی تشکیل رسوبات آن است که به خاطر سختی آب می باشد که با خرید سختی گیرهای مغناطیسی و نصب آن روی کولر به راحتی این مشکل رفع خواهد شد و دیگر شوره روی کولر آبی تشکیل نمی شود.

استفاده از جوهر نمک یا مواد سفید کننده

با خرید جوهر نمک یا ماده شوینده که موادی خطرناک و اسیدی هستند شما می توانید تمام رسوبات داخل کولر از بین ببرید که البته باید از دستکش استفاده کنید و بعد از باز کردن دریچه تخلیه و خالی کردن تمام آب داخل کفی سینی جوهر نمک یا مواد شوینده بریزید و آنرا تمیز کنید.

استفاده از محلول سرکه برای از بین بردن رسوبات کولر

سرکه خاصیت رسوب زدایی دارد و شما با خرید آن و تشکیل محلول آب و سرکه می توانید برای تمیز کردن کولر و از بین بردن رسوبات اقدام کنید که این کار باید در زمان سرویس کولر آبی انجام شود.

💡حتما بخوانید: علت بوی سوختگی کولر آبی

استفاده از جرم‌گیر کولر آبی

جرم گیر وسیله ای برای تمیز کردن کولر است که به دلیل خاصیت خنثتی آن نسبت به جوهر نمک ماده ای مفید است.

بهترین راه از بین بردن شوره کولر

شوره کولر به خاطر سختی آب روی پوشال ها و بدنه کولر ایجاد می شود که شما با خرید شوره گیر و استفاده آن می توانید از تشکیل رسوب داخل کولر آبی جلوگیری کنید.

بهترین راه از بین بردن شوره کولر

نحوه پیشگیری از رسوب کولر آبی

همانطور که می دانید بهترین روش برای کاهش هزینه تعمیر کولر و دیگر وسایل انجام یک سری نکات و روش ها می باشد که در مورد کولر آبی نیز موارد زیر باعث جلوگیری از تشکیل رسوب می شود که دیگر از شر خرابی قطعات آن خلاص خواهد شد.

با نصب سایبان روی کولر آبی می توانید مانع از گرم شدن کولر و پریدن فیوز کولر شوید و در عین حال یکی از روش های جلوگیری از تشکیل رسوب و نفوذ گرد و غبار به داخل کولر می باشد که البته این مورد نسبی است و شما هر سال با سرویس کولر آبی باید نسبت به تمیز کردن کولر اقدام کنید.

14 دیدگاه برای “روش هایی برای از بین بردن رسوبات کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

 1. محسن گفته:

  سلام.میخواستم کف کولر رو تمیز کنم اما رسوباش جدا نمیشن.جوهر نمک فلز رو میشه برای تمیز کردنش استفاده کرد؟

 2. داود گفته:

  سلام.برای رسوب زدایی دریچه ی کولر اونو تو سرکه گذاشتم میخواستم بپرسم چند ساعت باید تو سرکه بمونه؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام از مایع رسوب زدا استفاده کنید چنانچه میزان رسوب زیاد است از جوهر نمک استفاده نمایید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام.پوشال کولر را تعویض نمایید.قبل از شروع به کار کولر حلزونی کولر را با آب بشویید و وقتی کولر را روشن کردید یک پارچه ی خیس را جلوی دریچه ی کولر قرار دهید بدین منظور از دور تند کولر به مدت ۱۵ دقیقه استفاده کنید.

 3. حسین گفته:

  سلام راه حلی برای باز شدن درهای کولر دارید؟ بخاطر رسوب زیادش هرکاری کردم باز نشد اینم بگم که کولر تو بالکن هستش و سه طرفش دیوار قرار داره فقط یه قسمتش بازه.ممنون

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام.برای نصب کولرچه گازی و چه آبی بایستی فاصله را از اطراف رعایت کرد،زیرا چسبیدن کولر به دیوار باعث فشار روی دینام میشود و در هواکشی مشکل ایجاد میکند.شما ابتدا از طرف کولر برزنت را خارج کنید و کولر را ۴۰ سانت از دیوار فاصله بدهید سپس برای سرویس اقدام کنید.شما همچنین میتوانید با بکار بردن کانال نیم متری فاصله مناسب را ایجاد کنید

 4. امیر گفته:

  سلام.وقت بخیر.میخواستم پوشال های کولر رو عوض کنم ولی دریچه هاش پر از نمک و شوره شده و اصلا قابل باز کردن نیست .چیکار کنم؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام .شما میتوانید از رسوبگیر کولر استفاده کنید و اگر جرم سختی دارند مقدار کمی از جوهر نمک روی آن بریزید .پس از شستن درب را باز کنید و پوشال را تعویض نمایید.

 5. مریم گفته:

  سلام.میخواستم بدونم راه حلی برای درست کردن سوراخ سینی کولر هست؟ چندتا سوراخ داشت که بیشترشو چسب زدیم .بنظرتون این سوراخا بیشتر میشن؟

 6. رفیع گفته:

  سلام. خونه ی ما تو منطقه ی کویری کشور هستش بخاطر همین آبی که داریم یه مقدار زیادی حاوی املاح هستش سر این موضوع روی درب کولرمون جرم و رسوب ایجاد شده هرکاری ام کردم از بین نرفته .چیکار کنم؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام .برای رفع رسوب بایستی در وهله ی اول پوشال ها را خارج نمایید.سپس با کوبیدن دریچه ها به زمین مقداری از رسوب کنده میشود و در آخر توسط یک فرچه ی سیمی رسوبات را تمیز کنید.برای جلوگیری از رسوب مجدد هم میتوان درآب کف کولر رسوب گیراستفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *