علت بوی سوختگی کولر آبی و نحوه رفع آن با تعمیرات آی بک امداد

بوی سوختگی کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

با رسیدن روزهای گرم سال تنها با روشن کردن دستگاههای سرمایشی از جمله کولر آبی می توان این گرما را تحمل کرد اما اگر با خرابی کولر آبی همراه شود قطعا ضد حال خواهید خورد به خصوص اینکه بوی سوختگی کولر آبی شما را به فکر فرو برد و به خاطر سوختن موتور یا پمپ کولر باشد. زمانی که بوی سوختگی از کولر به مشام شما می رسد دلایل مختلفی وجود دارد که حتی شامل شل یا سفت شدن تسمه کولر، اتصالی و ایراد در سیمکشی، نرسیدن آب به پمپ کولر و البته سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر است که باید نسبت به تعمیر کولر آبی اقدام کنید که اگر در تهران هستید می توانید با تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر شود.

علت بوی سوختگی کولر آبی چیست؟

یکی از مشکلات و ایرادات کولر آبی زمانی رخ می دهد که همراه با بوی بد کولر باشد که البته بوی بد به دلایل مختلف از جمله عدم تعویض پوشال کولر، نزدیک بودن به هواکش پشت بام و… است. اما بوی سوختگی کولر آبی می تواند به احتمال زیاد به خاطر نیم سوز یا سوختن موتور و حتی پمپ کولر باشد که با نرسیدن آب به آن احتمال سوختن پمپ وجود دارد. اما در این بین حتی ممکن است بوی سوختگی کولر به خاطر سوختن تسمه کولر یا شل بودن این قطعه باشد که با تعویض تسمه کولر به راحتی مشکل حل می شود.

در صورتی که نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی در تهران دارید می توانید با شماره تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا بعد از استعلام هزینه تعمیر کولر با دادن آدرس تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر و نسبت به تعمیر کولر اقدام کند.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

وجود بوی سوختگی در محیط اطراف کولر

برخی اوقات ممکن است بوی سوختگی گذرا باشد و حتی به خاطر دود در هوا یا اینکه کشیدن سیگار باشد که از راه کانال کولر وارد خانه شما شود و به شما ثابت می شود که به خاطر خرابی قطعات کولر نیست و به راحتی قابل حل است.

بررسی دلایل بوی سوختگی کولر آبی و نحوه رفع آن

همانطور که در متن به آن اشاره شد تنها سوختن موتور نمی تواند دلیل بوی بد سوختگی از کولر باشد بلکه سوختن پمپ، تسمه، اتصالی و ایراد در سیمکشی برق کولر و… می تواند باعث بروز این مشکل باشد که باید سریعا نسبت به رفع و تعمیر کولر آبی اقدام کنید و اگر در تهران هستید برای تعمیر کولر آبی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تمام بگیرید.

 • سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر
 • خرابی پمپ کولر
 • خشک بودن پوشال کولر
 • اتصالات معیوب و ایراد در سیمکشی برق کولر
 • استفاده از روغن نامطلوب
 • ولتاژ زیاد کولر
 • بیش از حد شل یا سفت بودن تسمه کولر آبی

سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر

در زمانی که بوی سوختگی از سمت کولر به مشام شما می رسد شایع ترین دلیل برای آن سوختن موتور است که البته به مانند هر وسیله برقی این احتمال وجود دارد.

از کجا بفهمیم موتور کولر آبی سوخته؟

اگر بعد از اینکه بو به مشام شما رسید سریعا کولر کار نکند به معنای سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر است که باید با تعمیرکار تماس بگیرید تا نسبت به تعمیر موتور کولر اقدام کند.

خرابی پمپ علت بوی سوختگی کولر آبی

یکی از اجزا و قطعات اصلی کولر پمپ آب است که در صورت نبودن آب کافی داخل کولر احتمال سوختن آن وجود دارد. در واقع با کار نکردن پمپ آب کولر امکان خیس شدن پوشال وجود ندارد با ادامه این روند باعث داغ شدن موتور کولر و در ادامه ایجاد بوی سوختگی می شود.

فراموش نکنید که در زمان سرویس کولر آبی نه تنها باید پوشال ها عوض شود بلکه باید توسط سرویسکار موتور و پمپ برررسی شود و در صورت خرابی آن تعویض یا تعمیر گردد.

💡 حتما بخوانید: علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی

خشک بودن پوشال‌های کولر

یکی از دلایل خنک کردن محیط با کولر زمانی است که پوشال های کولر خیس باشد از این رو اگر هوا زیاد گرم باشد خشک شدن پوشال ها باعث می شود که کولر به مانند کوره شود و در عین حال بوی سوختگی به همراه داشته باشد در شهرهای گرمسیری به دلیل افزایش دمای هوا حتی اقدام به نصب دو پمپ روی کولر می کنند.

اتصالات معیوب و بوی سوختگی کولر آبی

کولر آبی به مانند تمام لوازم برقی از جمله یخچال، لباسشویی، ظرفشویی و… ممکن است دچار اتصالی برق شوند که البته برای ایمنی دستگاه داخل آن فیوز وجود دارد که با استفاده طولانی از کولر آبی یا گرم شدن زیاد هوا سریعا کولر را خاموش می کند اما در این بین اتصالات برقی و سیمکشی برق دستگاه کولر یکی از دلایل بوی سوختگی از کولر آبی است که باید توسط تعمیرکار رفع گردد.

💡 حتما بخوانید: علت پریدن فیوز کولر آبی

وجود ایراد در موتور فن کولر

اگر فنی کار نیستید در صورت خرابی موتور فن کولر به هیچ وجه خودتان دست به کار نشوید چونکه نصب اشتباهی یا مشکلات دیگر در این قطعه باعث انتشار بوی سوختگی از کولر می شود بنابراین زمان سرویس کولر آبی به غیر از تعویض پوشال باید تمام قطعات آن از جمله پمپ، موتور فن، موتور کولر بررسی و در صورت نیاز تعویض گردد.

💡 بیشتر بخوانید: هزینه تعمیر موتور کولر آبی

روغن موتور نامرغوب دلیل بوی سوختگی کولر آبی

یکی از مواردی که در نگهداری از کولر باید رعایت شود روغن کاری موتور کور است اما اگر از روغن بی کیفیت استفاده شود احتمال سوختن روغن و پخش بو در محیط وجود دارد.

بیش از حد بودن ولتاژ

هر کولر آبی ولتاژ خاص خود دارد از این رو اگر بیش از حد استاندارد عبور کند احتمال داغ کردن کولر و ایجاد بوی سوختگی وجود دارد که در صورت ادامه این مشکل با آسیب جدی به موتور و حتی اتصالات برق کولر همراه خواهد بود.

بیش از حد شل یا سفت بودن تسمه

یکی از مشکلات کولر آبی زمان پاره شدن تسمه کولر است که با سر و صدای زیاد کولر آبی همراه است که با تعویض و تنظیم تسمه مشکل حل می شود حال اینکه اگر به درستی آنرا تنظیم نکنید و بیش از حد شل یا سفت باشد باعث انتشار بوی سوختگی از کولر آبی می شود بنابراین باید تسمه را بررسی و آنرا تنظیم کنید.

رفع علت بوی سوختگی کولر آبی

در زمان بوی سوختگی کولر آبی باید سریعا آنرا از برق بکشید و موارد زیر انجام دهید.

 • مطمئن شوید که تسمه خیلی شل یا سفت نیست.
 • احتمال ایراد در سیمکشی یا اتصالات الکتریکی وجود دارد.
 • باید میزان ولتاژ کولر استاندارد باشد.
 • از سالم بودن یاتاق بلبرینگ کولر مطمئ شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *