علت فاسد و خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال | تعمیرات آی بک امداد

فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

مهمترین دلیل برای استفاده از یخچال از زمان اختراع اولین یخچال و ورود آن به ایران به خاطر نگهداری مواد غذایی خام و پخته داخل  آن و البته استفاده از آبسردکن و یخساز است که اگر داخل یخچال سرد و خنک نکند باعث خراب و فاسد شدن مواد غذایی می شود. البته باید به شما بگوییم که مهمترین علت فساد و خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال بخاطر کاهش سرما و افزایش سرما است بلکه موارد دیگر از جمله اشتباه در چیدمان مواد غذایی و استفاده از ظروف غیر استاندارد باعث بروز این مشکل می شود که در این مقاله به بررسی این مشکلات خواهیم پرداخت.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .ز

چرا مواد غذایی داخل یخچال خراب می شود؟

با نگهداری و گذاشتن مواد غذایی داخل یخچال و فریزر می تواند بیش از یک روز و حتی تا چند ماه از آن استفاده کرد که اگر با مشکل فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال مواجه شوید ممکن است به خاطر مشکلات فنی و خرابی اجزا و قطعات یخچال از جمله ترموستات، خرابی سنسور محیطی، زیاد یا کم بودن گاز یخچال و موارد دیگر باشد که در این بخش به صورت خلاصه به بررسی آنها و نحوه رفع مشکل خواهیم پرداخت.

باز و بسته کردن مدام درب یخچال

اگر به صورت مداوم یخچال باز و بسته شود این باعث می شود گرمای محیط وارد یخچال شود و باعث یخ و برفک زدن یخچال شود در واقع با اضافه شدن گرمای محیط به داخل یخچال از آن سمت کمپرسور برای سرد کردن یخچال مجبور است به صورت یکسره کار کند که اگر از سمت شما مدام به طولانی مدت درب یخچال باز شود دمای داخل یخچال گرم می شود و همین باعث از بین رفتن برودت یخچال و خنک نبودن آن می شود که عاملی بر خراب و فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال است بنابراین از باز گذاشتن درب یخچال به صورت طولانی مدت خودداری کنید.

چیدمان اشتباه مواد غذایی   

با اینکه می توانید با توجه به گنجایش و فوت یخچال به اندازه کافی داخل یخچال مواد غذایی بگذارید اما باید به درستی آنها را بچینید که بهترین روش گذاشتن ظروف درپوش دار و قرار دادن میوه و سبزیجات در جای مخصوصی است که برای آنها وجود دارد.

تنظیم اشتباه درجه دمای یخچال       

اگر دمای یخچال نامناسب باشد باعث می شود به اندازه کافی داخل یخچال و فریزر سرد نشود و یکی از دلایل فاسد شدن مواد غذایی باشد از این رو در تابستان و زمستان باید به درستی دمای یخچال را تنظیم کنید که به صورت زیر است.

 • تنظیم درجه یخچال های قدیمی در تابستان روی درجه ۳ الی ۴ و زمستان باید روی ۱ یا ۲ باشد.
 • در فصل تابستان درجه یخچال های الکترونیکی را روی ۴ یا ۵ و در فصل زمستان نیز درجه یخچال باید روی ۵ یا ۶ باشد.

سرمای بیش از حد در یخچال

همانطور که سرد و خنک نکردن یخچال می تواند باعث خراب شدن مواد غذایی شود از آن سمت افزایش دمای یخچال نیز باعث بروز این مشکل می شود از این رو باید توجه کنید که زمان یکسره کار کردن یخچال حتما با تعمیرکار تماس بگیرید تا برای رفع و تعمیر یخچال اقدام کند.

از بین رفتن برودت یخچال

سرد نکردن یخچال می تواند به خاطر خالی شدن و کم شدن گاز یخچال، خرابی ترموستات در مدل های قدیمی و البته در مدل های جدید یخچال به خاطر خرابی سنسور محیطی، برد، سیستم دیفراست و حتی فن و موتور باشد که باید توسط تعمیرکار یخچال بررسی شود که برای تعمیر یخچال در منزل در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

💡 حتما بخوانید: عواقب و علائم زیاد یا کم بودن گاز یخچال

خرابی در ترموستات یا سنسور محیطی

مورد بعدی که باعث خراب و فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال می شود خرابی قطعات آن از جمله ترموستات یا سنسور محیطی است که با تعویض قطعات و تنظیم دما مشکل رفع خواهد شد.

بررسی علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

تا به اینجای متن مقاله به شما گفتیم که چه دلایل باعث خراب و فاسد شدن مواد غذایی می شود که اگر مشکل از باز و بسته شدن درب یخچال باشد که با رعایت کردن مشکل رفع می شود اما اگر بخاطر کم یا زیاد بودن گاز یخچال، خرابی ترموستات، سنسور محیطی، سیستم دیفراست و … باشد باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی و تعمیر یخچال انجام شود.

اگر بعد از چند روز متوجه شدید که مواد غذایی داخل یخچال خراب و فاسد شده است به خاطر موارد زیر است که باید بررسی و عیب یابی شود.

 • به صورت طولانی مدت و مدام درب یخچال باز و بسته می شود.
 • گذاشتن مواد غذایی داخل یخچال در کنار هم
 • بکار بردن ظروف نامناسب برای نگهداری مواد غذایی داخل یخچال
 • افزایش دمای یخچال که با یخ زدن مواد غذایی همراه است.
 • خرابی قطعات ترموستات یا سنسور
 • خراب شدن یا پارگی لاستیک دور درب یخچال
 • کاهش سرما و خنک نکردن یخچال

بغیر از موارد بالا خرابی قطعات و اجزاء یخچال از جمله ترموستات، رله اورلود، نشتی گاز، خرابی کمپرسور و حتی سیستم دیفراست و… می تواند باعث بروز مشکل خراب و فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال شود.

باز و بسته شدن مداوم درب یخچال

یکی از توصیه هایی که تعیمرکاران یخچال می کنند این است که بیش از حد و به مدت طولانی درب یخچال باز نشود چونکه گرمای محیط وارد یخچال و نه تنها باعث یخ زدن و برفک زدن یخچال بلکه باعث می شود سرمای داخل یخچال کم شود و همین علت باعث خراب شدن مواد غذایی می شود. البته کارخانه های تولید یخچال برای اینکه شما را از زمان باز بودن یخچال مطلع شوند هنگام باز گذاشتن طولانی مدت یخچال بوق می زند که به معنای این است درب ربا ببندید.

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال امرسان

تنظیم دمای یخچال

اگر دمای یخچال به درستی تنظیم نشود با مشکل خرابی مواد غذایی همراه خواهد بود از این رو باید بدانید که دمای مناسب یخچال را با توجه به فصل زمستان و تابستان در نظر بگیرید که در دفترچه راهنمای یخچال وجود دارد و در زیر به آن اشاره کرده ایم.

دمای مناسب یخچال های قدیمی یا مکانیکی

 • در فصل تابستان باید روی ۳ یا ۴ باشد.
 • در زمستان درجه روی ۱ یا ۲ باشد.
 • فریزر یخچال قدیمی یا مکانیکی در دو فصل بر روی -۱۵ یا -۱۸ تنظیم شود.

دمای مناسب یخچال های جدید یا الکترونیکی

 • یخچال در فصل تابستان: ۴ یا ۵
 • یخچال در فصل زمستان: ۵ یا ۶
 • فریزر: -۱۸

قرار دادن مواد غذایی در کنار یکدیگر

توجه داشته باشید که با توجه به میزان فوت یخچال می توان به اندازه کافی داخل یخچال مواد غذایی و در فریزر انواع گوشت، سبزیجات بسته بندی شده قرار دهید. اما نباید فراموش کنید که میوه، سبزیجات و گوشت و… نباید در کنار همدیگر باشند چون باعث خراب و فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال می شوند. علت آن به خاطر این است که ماندگاری گوشت با میوه فرق دارد و یا اینکه بهتر است میوه را داخل ظرف یا پلاستیک بگذارید تا مانع از پوسیدگی آن شوید.

💡 حتما بخوانید: تعمیرات یخچال قدیمی در تهران

استفاده از ظروف نامناسب برای نگهداری مواد غذایی

یکی از موارد که باعث خراب شدن مواد غذایی می شود این است که آنها را داخل ظروف نامناسب می گذارید فراموش نکنید که باید داخل ظروف درپوش و با کیفیت بگذارید تا باعث افزایش طول عمر و رفع مشکل بوی بد داخل یخچال شود.

بالا بودن دمای یخچال و یخ زدن مواد غذایی

همانطور که از بین رفتن سرمای داخل یخچال باعث خرابی مواد غذایی می شود از آن سمت افزایش دما و یخ زدگی مواد غذایی از دلایل فاسد و خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال است که باید با تنظیم دما مانع از بروز این مشکل شوید. دقت داشته باشید که از جمله دلایل بالا بودن دمای یخچال به خاطر اتومات نکردن یخچال است که ممکن است به خاطر افزایش گاز یخچال، خرابی ترموستات و سنسور یا … باشد که باید توسط تعمیرکار درست شود.

خراب شدن ترموستات یخچال

ترموستات یکی از اجزاء مهم داخل یخچال است که با دادن به موقع دستور روشن شدن کمپرسور یخچال باعث تنظیم دمای یخچال می شود و از آن سمت مانع از خرابی و فشار آمدن به کمپرسور یخچال می شود بنابراین با خرابی این قطعه دمای یخچال بهم می خورد و باعث فاسد و خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال و مواد دیگر می شود که تنها با تعویض یا تعمیر ترموستات مشکل رفع خواهد شد.

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال پارس

خرابی لاستیک دور درب یخچال

همانطور که اشاره شد با ورود هوای گرم محیط داخل یخچال سرما از بین می رود و کم می شود و همین عاملی بر خرابی مواد غذایی است که البته نه تنها باز و بسته شدن طولانی درب بلکه خرابی لاستیک دور درب یخچال باعث بروز این مشکل می شود که باید سریعا نسبت به رفع مشکل و تعمیر یخچال اقدام کنید.

نشانه های خرای لاستیک دور درب یخچال

 • وجود هر گونه پارگی، خراش لاستیک یا دفرمه شدن لاستیک
 • کم شدن قدرت آهنربای لاستیک
 • چسبندگی به علت کثیف بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *