علت آتش گرفتن کولر آبی و موتور آن | تعمیرات آی بک امداد

آتش گرفتن موتور کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

آنچه مشهود است با رسیدن فصل گرما تنها استفاده از وسایل سرمایشی باعث می شود که در این گرما طاقت بیاورید که یکی از آنها کولر آبی است که با توجه قیمت ارزان نسبت به کولر گازی و خنکی باد نسبت به پنکه ایستاده و سقفی مورد استفاده قرار می گیرد و نحوه تشکیل باد کولر آبی با استفاده از حرکت پروانه و زدن به پوشال های خیس می باشد که توسط پمپ کولر این کار انجام می شود اما در کنار مزایای کولر آبی این دستگاه از اجزاء و قطعات اصلی موتور، پمپ، پوشال، پروانه، تسمه؛ یاتاق تشکیل شده است که خرابی هر کدام از آنها باعث بروز مشکلاتی اعم از خنک نکردن محیط، ایجاد سر و صدای زیاد از کولر آبی، پخش بوی بد و… می شود که در میان آنها حتی آتش گرفتن کولر آبی ممکن است رخ دهد که به دلیل آتش گرفتن موتور کولر است که در این مقاله دلایل آنرا خواهیم نوشت.

تعمیر موتور کولر آبی توسط آی بک امداد

مهمترین قطعه کولر آبی موتور است که خرابی آن باعث از کار افتادن کولر و روشن نشدن آن و حتی برق داشتن بدنه کولر می شود از این رو خیلی مهم است که زمان خرابی موتور کولر سریعا نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید. به خصوص اینکه با خرابی موتور کولر و حتی اتصالی برق احتمال آتش گرفتن کولر آبی وجود دارد بنابراین با مشاهده علائم و نشانه های خرابی، سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر سریعا نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید که می توانید برای تعمیر کولر آبی در تهران با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

💡 حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر کولر آبی

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

علت آتش گرفتن موتور کولر آبی

در میان تمام مشکلات کولر آبی از جمله برق داشتن بدنه کولر، پریدن فیوز کولر آبی، کار نکردن پمپ آب کولر آبی و… شاید خطرناک ترین آنها که هر کسی را می ترساند آتش گرفتن کولر آبی باشد که به خاطر سوختن و آتش گرفتن موتور کولر این اتفاق رخ می دهد که دلایل مختلفی چون اتصالی سیستم برق، خرابی یاتاق ها و سفت بودن تسمه کولر، کم آبی و خشک بودن کولر آبی و در عین حال استفاده از موتور با قدرت پایین برای کولر با ظرفیت بالا باعث بروز این مشکل می شود که با سرویس کولر آبی در زمان معین و انجام مواردی چون روغن کاری یاتاق ها، موتور، بررسی پمپ کولر، تنظیم تسمه کولر از بروز این مشکل جدی جلوگیری خواهید کرد.

دلایل آتش گرفتن موتور کولر آبی چیست؟

همانطور که اشاره شده زمانی که کولر آبی آتش بگیرید به خاطر آتش گرفتن موتور کولر است که دلیل اصلی آن موارد زیر است که به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت و اینکه تنها با حفظ و نگهداری و استفاده درست از کولر آبی مانع از بروز این مشکل خواهید شد.

  • کم آبی و خشک بودن کولر
  • خرابی یاتاق و سفت بودن تسمه کولر
  • استفاده از موتور با قدرت پایین در کولر با ظرفیت بالا

خشک بودن کولر آبی

باد خنکی که از کولر آبی تشکیل می شود با برق و آب درست می شود از این رو خیلی مهم است که همیشه محفظه کولر از آب پر باشد در غیر اینصورت علاوه بر سوختن پمپ احتمال سوختن موتور کولر را به همراه دارد که با افزایش هزینه تعمیر کولر برای شما همراه خواهد بود.

توجه داشته باشید که در صورت درست پمپاژ نکردن آب ممکن است لابه لای پره های فن پمپ پوشال یا جرم گیر کرده باشد که با از بین بردن رسوبات کولر آبی مشکل رفع خواهد شد.

فراموش نکنید که به هیچ وجه از ریختن آب روی موتور کولر خودداری کنید چونکه احتمال سوختن و حتی برق داشتن بدنه کولر را به همراه دارد.

استفاده از موتور با قدرت پایین بر روی کولر آبی با ظرفیت بالا

اگر قصد خرید کولر آبی دست دوم دارید و تنها موتور آن سوخته است حتما برای تعویض موتور آنرا پیش تعمیرکار حرفه ای ببرید یا اگر در تهران هستید با سایت تعمیرات کولر آبی آی بک امداد تماس بگیرید تا نسبت به تعمیر کولر آبی در منزل اقدام کند و موتور مناسب با قدرت کافی رو کولر بیندازد در غیر اینصورت استفاده از موتور با قدرت پایین احتمال سوختن موتور و آتش گرفتن کولر آبی را در پی دارد.

خراب بودن یاتاقان ها و سفت بودن تسمه پروانه

یکی از مواردی که زمان سرویس کولر آبی باید در نظر بگیرید روغن کاری یاتاق ها است که اگر به موقع انجام نشود و یا نسبت به تنظیم تسمه کولر اقدام نکنید و سفت باشد روی روند موتور کولر تاثیر مستقیم می گذارد و باعث سوختن موتور و در ادامه آتش گرفتن موتور کولر آبی می شود.

بی آب کار کردن کولر آبی و رابطه آن با آتش گرفتن دستگاه

با وجود اینکه کم آبی محفظه کولر عامل اصلی کار نکردن پمپ آب کولر است و باعث سوختن آن می شود اما همین دلیل باعث می شود که به دلیل وجود نداشتن رطوبت دستگاه و علاوه بر تولید باد گرم توسط کولر به مرور زمان باعث داغ کردن موتور و سوختن آن شود.

نحوه پیشگیری از آتش گرفتن موتور کولر آبی

با رعایت یک سری نکات می توانید مانع از بروز مشکل آتش گرفتن کولر آبی شوید که به دلیل سوختن موتور این اتفاق رخ می دهد و با انجام موارد زیر می توانید باعث جلوگیری از بروز این مشکل شوید.

  • عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی
  • روغن کاری موتور (خرید روغن کولر آبی از دیجی کالا)
  • بررسی یاتاقان ها
  • چک کردن تسمه پروانه
  • بازبینی پمپ آب کولر آبی

جمع بندی

دقت داشته باشید که کولر آبی با برق و آب کار می کند بنابراین عدم وجود برق و آب می تواند باعث روشن نشدن کولر و بروز مشکلاتی چون تولید باد گرم، پریدن فیوز و… شود که البته در این میان آتش گرفتن کولر آبی می تواند یک مشکل جدی باشد که به خاطر سوختن موتور این اتفاق می افتد که دلیل خرابی و سوختن موتور به خاطر کم آبی کولر، خرابی یاتاق ها و سفت بودن تسمه و استفاده از موتور با قدرت پایین برای کولر با ظرفیت بزرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *