علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپیلت | تعمیرات آی بک امداد

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپیلت

   

📖 زمان مطالعه : ۷ دقیقه ⏲️

یکی از وسایلی که در فصل تابستان و با شروع فصل گرم سال راه اندازی و نصب می شود کولر گازی است که جزو بهترین دستگاههای سرمایشی به حساب می آید و برند و مارک های مختلف ال جی، سامسونگ، گری، اجنرال و…. وجود دارد. با وجود کیفیت بالای کولر گازی اما احتمال خرابی قطعات این دستگاه به مانند تمام لوازم خانگی وجود دارد که باعث بروز انواع مشکلات از جمله خنک نکردن، یکسره کار کردن کمپرسور، گرم شدن و داغ کردن کمپرسور و… وجود دارد که در این بین یکی از مشکلات آن زمان خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپیلت است که به دلیل اتصالات سیمکشی، خرابی برد، نیم سوز شدن کمپرسور، ایراد در سنسور، خرابی رله استارت، اورلود و … انجام می شود که در ادامه متن این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت و البته برای تعمیر کولر گازی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر شود.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی و اسپیلت

مهترین وسیله در فصل گرما کولر گازی است که جزو بهترین دستگاه های سرمایشی می باشد اما با روشن کردن آن ممکن است بعد از چند دقیقه خاموش شود و یا به صورت اتوماتیک و خودکار خاموش و روشن شود از این رو باید به دنبال علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپیلت بگردید که شامل خرابی قطعات برد، کمپرسور، سنسور، رله استارت، اورلود و حتی گرفتگی در مسیر جریان گاز و اتصالات و سیمکشی است که باید توسط تعمیرکار و تکنسین بررسی و عیب یابی شود. البته در متن این مقاله شما را با دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپیلت و حتی خامو شدن فن کولر یا کمپرسور آشنا می کنیم اما به این معنا نیست که خودتان دست به کار شوید بلکه باید توسط تکنسیسن و متخصص حرفه ای تعمیر و عیب یابی شود.

 • اشکال در سیمکشی برق دستگاه
 • برد کولر گازی خراب است.
 • کمپرسور خراب یا نیم سوز شده است.
 • سنسور کولر خراب است.
 • مسیر جریان گاز دستگاه مسدود شده است.
 • رله استارت خراب است.
 • قطعه اورلود کولر خراب است.
 • خازن راه اندازه خراب شده است.

علت خاموش شدن فن کولرگازی

زمان کار نکردن و خاموشی فن کولر این مشکل به خاطر خرابی فن یا خازن فن می باشد که باید رفع گردد.

دلیل خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

کمپرسور مهمترین قطعه کولر گازی است که در زمان خاموش شدن و کار نکردن آن به خاطر خرابی برد، خازن و یا سوختن سیم پیچ این اتفاق رخ داده است.

دلیل خاموش شدن صفحه نمایش اسپیلت

یکی از موارد و مشکلات کولر گازی به خاطر روشن نشدن صفحه نمایشگر است که در این مورد سوختن فیوز برد یا خرابی برد دستگاه باعث بروز این مشکل می شود.

علت خاموشی کولرگازی در حالت گرمایش

چنانچه کولر گازی دو کاره است و زمان روشن کردن کولر در فصل سرد سال به صورت ناگهانی خاموش می شود احتمال خرابی برد و سنسور پایپ وجود دارد.

علت خاموش شدن کولر گازی پنجره ای

کولر گازی در انواع مختلف دو تیکه، اسپیلت، ایستاده و پنجره ای وجود دارد که اگر کولر گازی شما خاموش شده است احتمال خرابی خازن، اتصالات دستگاه، خرابی ترموستات و دیگر قطعات از جمله سنسور، رله اورلود وجود دارد که باید توسط تعمیرکار قطعات معیوب تعویض گردد.

چرا کولر گازی بعد از چند دقیقه خاموش می شود؟

با توجه به شدت باد خنک و عدم نیاز به کانال کشی، سر و صدای کمتر نسبت به سایر دستگاههای از جمله پنکه، کولر آبی تقاضای خرید و نصب کولر گازی روز به روز بیشتر می شود اما این دستگاه نیز ممکن است مشکلات و ایراداتی داشته باشد که یکی از آنها خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی است که در این مورد باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

دلایل  خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپیلت

همانطور که اشاره کردیم با روشن کردن کولر گازی احتمال بروز انواع مشکلات از جمله بوی بد، سر و صدای زیاد، خنک نکردن، پریدن فیوز و… وجود دارد که هر کدام به خاطر خرابی قطعات دستگاه است که باید بررسی و رفع اشکال شود. البته یک مشکل دیگر برای کولر گازی زمانی است که به صورت ناگهاین خاموش می شود که دلایل بروز این مشکل به خاطر موارد زیر است که به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • سیستم برق کشی دستگاه اشکال دارد.
 • برد الکترونیکی کولر گازی خراب شده است.
 • کمپرسور کولر خراب یا نیم سوز شده است.
 • سنسور کولر معیوب است.
 • گرفتگی در قسمت مسیر جریان گاز کولر
 • رله استارت کولر خراب است.
 • قطعه اورلود کولر گازی خراب است.
 • خرابی خازن راه انداز

💡 حتما بخوانید: نمایندگی تعمیرات کولرگازی سامسونگ در تهران

مشکل اتصال در سیستم برق و اتصالات برقی کولر گازی

زمانی که مشاهده می کنید به صورت ناگهانی کولر گازی یا اسپیلت خاموش است باید ابتدا به سراغ سیستم برق کشی آن بروید چونکه اگر مشکل از این قسمت باشد و به موقع تشخیص نشود احتمال خرابی سایر قطعات و افزایش هزینه تعمیرات کولر گازی وجود دارد.

برای راه اندازی کولر گازی باید برق ۲۲۰ ولت باشد در غیر اینصورت کار نمی کند بنابراین در صورت قطع برق، برق دزدی، خرابی خازن و …. کولر گازی خاموش می شود که برای بررسی عیب کار می توانید از مولتی متر و آمپرمتر استفاده کنید که این کار باید توسط تعمیرکار انجام شود.

خراب شدن برد الکترونیکی دستگاه کولر

با بررسی سیستم برق کشی دستگاه کولر اگر مشکل از آن نباشد خاموش شدن کولر گازی به خاطر خرابی برد الکترونیکی دستگاه است که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود و زمانی که از معیوب شدن برد مطمئن شد باید آنرا تعمیر یا تعویض کند.

برد کولر وظیفه فرمان دهی دارد از این رو خرابی و آسیب این قطعه به معنای دادن اطلاعات نادرست است چونکه با دادن اطلاعات نادرست شروع به فعالیت کمپرسور و روشن شدن کولر به صفر می رسد بنابراین باید توسط تعمیرکار بررسی شود..

💡 حتما بخوانید: تعمیر کولر گازی اسپیلت در تهران

خراب شدن کمپرسور علت خاموش شدن اسپیلت

زمانی باد خنک از کولر پخش می شود که کمپرسور روشن شود در غیر اینصورت با خاموش شدن کولر گازی همراه است که البته اگر بعد از روشن شدن کولر گازی با صدایی شدید یا بدون صدا خاموش شود کمپرسور گیرپاژ کرده است و باید توسط تعمیرکار تعمیر گردد.

توجه داشته باشید که بررسی کمپرسور کولر گازی تنها باید توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه ای انجام شود از این رو نباید به سادگی تعویض گردد و زمان گریپاژ کردن باید تعمیر گردد و اگر با سوختن کمپرسور و موتور کولر گازی مواجه شوید تعویض گردد.

نیم سوز شدن موتور کمپرسور و یا موتور فن

مورد دیگری که باعث می شود کولر گازی به صورت ناگهانی خاموش وشد زمانی است که کمپرسور نیم سوز شده باشد که با بررسی مسیر گردش گاز و سلامت رله می توان موتور را تعمیر کرد در غیر این صورت امکان تعمیر وجود ندارد.

خراب بودن سنسور

با توجه به اینکه یکسره کار کردن کولر گازی با خرابی کمپرسور همراه خواهد شد از این رو باید توسط قطعه سنسور کولر دمای محیط بررسی و زمان روشن و خاموش شدن کولر توسط این قطعه به برد داده شود بنابراین اگر این قطعه خراب شود احتمال خاموش شدن ناگهانی کولر گازی وجود دارد که برای تست سالم یا خرابی سنسور باید از آمپرمتر استفاده شود.

گرفتگی مسیر جریان گاز علت خاموش شدن کولر گازی

نحوه سرد کردن محیط توسط کولر گازی با شروع فعالیت کمپرسور و گاز مبرد انجام می شود که گرمای محیط را می گیرد و به سرما تبدیل می کند از این رو هر گونه گرفتگی در مسیر جریان گاز باعث می شود که به صورت ناگهانی دستگاه کولر خاموش شود.

خرابی رله استارت

یکی از قطعات مهم کولر گازی رله استارت نام دارد که در صورت خرابی آن کمپرسور کولر به صورت یکسره کار می کند و  دیگر خاموش نمی شود بنابراین برای تعمیر رله استارت باید سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید.

خراب شدن اورلود

هر گونه خرابی یا حساسیت اورلود باعث می شود که به کمپرسور واکنش نشان دهد و باعث خاموش کردن و از کار افتادن کمپرسور و خاموش شدن کولر گازی شود از این رو باید توسط تعمیرکار این قطعه بررسی و در صورت خرابی عوض شود.

علت خاموش شدن فن کولر گازی

فن کولر اگر خاموش شود خود کولر گازی نیز خاموش می شود که علت خاموشی فن به خاطر خرابی خود قطعه یا اشکال در خازن فن است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

مهمترین قطعه کولر کمپرسور نام دارد که اگر خاموش شود کور گازی روشن نمی شود که اگر بعد از مدت کوتاهی از زمان روشن شدن کولر با صدایی بلند همراه و بعدا کولر خاموش شود به معنای خرابی کمپرسور است که خود کمپرسور به دلایل مختلف چون خرابی برد، خازن، خراب شدن سیم پیچ دستگاه ممکن است خراب شود.

💡 حتما بخوانید: علت گرم و داغ شدن کمپرسور کولر گازی

دلیل خاموش شدن کولر گازی در حالت گرمایش

زمانی که برای گرم شدن محیط و خانه کولر را روشن کردید و ناگهان خاموش شد این مشکل به خاطر خرابی سنسور پایپ و برد کولر گازی است که باید فرد متخصص آنرا بررسی و عیب یابی کند.

علت خاموش شدن کولر گازی پنجره ای

یکی از انواع کولر های گازی از نوع پنجره ای است که اگر با خاموش شدن آن مواجه شدید به خاطر موارد زیر است.

 • خرابی خازن کولر
 • پارگی و قطع شدن اتصالات داخلی یا خارجی کولر
 • تنظیم نبودن ترموستات و خرابی این قعطه
 • خراب شدن سنسور دستگاه کولر
 • خرابی رله اورلود کولر

نحوه رفع مشکل خاموش شدن کولر گازی

سرویس کولر گازی قبل از راه اندازی و نصب کولر باعث می شود که تمام ایرادات و مشکلات کولر تشخیص داده شود و رفع اشکال شود و اگر بعد از چند دقیقه کولر گازی خاموش شد باید موارد زیر انجام دهید که البته خرابی قطعات تنها باید توسط تعمیرکار بررسی و تعمیر شود.

 • مطمئن شوید که سیم ها سالم و برق ساختمان قطع نیست.
 • به بررسی دوشاخه و اتصالات برقی داخل کولر گازی بروید.
 • مطمئن شوید که مسیر جریان گاز کولر مسدود نشده است و رله استارت و اورلود سالم است.
 • در صورت کار نکردن کولر گازی به صورت دستی باید توسط تعمیرکار اقدام به شارژ کولر گازی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *