چگونه کلاه ماسک جوشکاری مناسب انتخاب کنیم؟

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

گرمای شدید روی فلزات و همچنین پر کردن درز اتصال با مواد پر کننده چون الکترود و سیم جوش باعث بروز انواع پاشش و جرقه جوشکاری می شود که در صورت رعایت نکردن ایمنی جوشکاری امکان آسیب به پوست و چشم وجود دارد. نور جوشکاری از اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز است که در اثر برخورد به چشم باعث آسیب دیدگی و برق زدگی چشم می شود که یکی از مهمترین علائم آن درد در ناحیه چشم و بی خوابی است بنابراین برای جلوگیری از هر گونه آسیب جدی به جوشکار باید علاوه بر پوشیدن لباس مناسب جوشکار، دستکش جوشکار یک کلاه ماسک جوشکاری مناسب انتخاب کند تا بتواند در حین جوشکاری آزادانه بدون نیاز به گرفتن کلاه ماسک به جوش زدن فلزات بپردازد.

کلاه ماسک جوشکاری چیست؟

یکی از لوازم ایمنی جوشکاری را کلاه ماسک جوشکاری می نامند که به آن حتی شیلد جوشکاری نیز می گویند در واقع با استفاده از این وسیله چشم و پوست صورت جوشکار در برابر نور و اشعه جوشکاری و پاشش و جرقه جوش در امان است. این کلاه ماسک دارای یک فیلتر است که باعث می شود به راحتی در زمان جوش زدن اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز به چشم شما آسیب نزند البته در این بین ساده ترین نوع کلاه ماسک جوشکاری به این صورت است که باید با یک دست آنرا بگیرید در صورتی که امروزه انواع کلاه ماسک جوشکاری اتوماتیک در بازار موجود است که شما بدون نیاز به گرفتن با دست می توانید روی سر خود بگذارید و در زمان جوش زدن فلزات فیلتر آن فعال شود تا چشما شما اذیت نشود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

نکات مهم در هنگام خرید کلاه ماسک جوشکاری

این کلاه محافظ علاوه بر نگه داشتن چشم جوشکار در برابر تابش و اشعه باید به قدری سبک باشد که بتواند در حین جوشکاری بدون مشکلی آنرا روی سر خود بگذارد و حتی جنس آن خوب باشد تا در برابر هر گونه پاشیدگی و جرقه در امان باشد.

در جوشکاری آرگون شما باید با دقت کافی به جوش دادن فلزات بپردازید از این رو نیاز به داشتن یک تکیه گاه برای دست دارید و حتما از کلاه ماسکی استفاده کنید که اذیت نشوید و طوری روی سر شما قرار گیرد که نیاز به گرفتن با دست نباشد تا هر دو دست شما برای جوش زدن آزاد باشد.

انتخاب بهترین کلاه ماسک جوشکاری چگونه است؟

کیفیت، کنترل و همچنین سبک وزن بودن و ایمنی بالای کلاه ماسک جوشکاری جزو فاکتورهای مهمی است که شما باید هنگام خرید به آن توجه کنید در غیر این صورت در حین  جوشکاری دچار آسیب می شوید.

چه نوع محافظ چشم و صورت برای کار جوشکاری مناسب است؟

به منظور محافظت از چشم در برابر نور جوشکاری باید اقدام به خرید کلاه ماسک جوشکاری استاندارد کنید  که البته در کلاس CSA دارای مدل های مختلف زیر است.

  • کلاس ۲C – عینک های مستقیم / غیر تهویه با محافظت در برابر اشعه غیر یونیزه
  • کلاسهای ۳ و ۴ – کلاه ایمنی و سپر دستی
  • کلاس ۶B – محافظ های صورت برای محافظت در برابر اشعه غیر یونیزه
  • کلاس ۷B – نمای تنفسی برای محافظت در برابر اشعه غیر یونیزه

دقت داشته باشید که به منظور جوشکاری قوس الکتریکی، برش، برش با قوس کربن هوا، جوشکاری قوس پلاسما نیاز به کلاه ایمنی جوشکاری است.

در مورد محافظت از چشم چه چیز دیگری باید بدانید؟

پس از خرید بهترین کلاه ماسک جوشکاری باید یک سری نکات و موارد را رعایت کنید تا با پوشیدن کلاه ماسک جوشکاری از چشمان خود در برابر نور و اشعه ماورای بنفش، مادون قرمز و جرقه و  پاشش جوشکاری در امان باشید.

  • دقت داشته باشید که یک کلاه ایمنی محکم برای جوشکاری انتخاب کنید.
  • تنها خرید کافی نیست بلکه باید به درستی کلاه ایمنی جوشکاری را روی سر بگذارید و همچنین دقت داشته باشید به هیچ وجه کلاه محافظ دستی نخرید چرا که یک دست شما باید به گرفتن آن مشغول باشد و همین جوشکاری با یک دست را سخت می کند.
  • در نگهدای از کلاه ماسک جوشکاری دقت کنید و حتما از لنز سایه آن در برابر هر گونه ضربه و تغییرات ناگهانی دمایی مراقبت کنید چرا که باعث ترک خوردن و خراب شدن لنز میش ود.
  • بهترین روش برای محافظت از لنز سایه فیلتر استفاده از یک لنز کاور است که مانع از خراش لنز می شود.
  • فراموش نکنید که به صورت دوره ای لنز کلاه ماسک جوشکاری را تمیز کنید.
  • در صورت آسیب یا ترک خوردگی لنز کلاه ماسک یا وجود حفره آنرا دور بیندازید.

برای  شیلد جوشکاری از چه لنز سایه ای استفاده کنم؟

شاید یکی از نکاتی که یک جوشکار به هنگام خرید کلاه ماسک جوشکاری باید به آن توجه کند نوع لنز سایه است که البته در صورت خرید کلاه ماسک استاندارد لنز آن کاملا استاندارد است و صد درصد آنرا در برابر طول موج های مضر ماورا بنفش و مادون قرمز فیلتر می کند.

خیلی مهم است که پوسته شیلد جوشکاری مات باشد و اجازه ندهد هیچ گونه نوری رد شود و در عین حال در برابر حرارت ، ضربه، خراش و پاشش جوش مقاوم باشد.

چگونه کلاه ماسک جوشکاری مناسب انتخاب کنیم؟

دقت داشته باشید که سایه لنز جوش حتما طوری باشد که به راحتی بتوانید واضح ترین گودال جوش را ببینید و مشکل در حین جوشکاری برای شما نداشته باشد.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *