آشنایی با انواع فلزات نسوز

آشنایی با انواع فلزات نسوز
📖 زمان مطالعه : ۲ دقیقه ⏲️

انواع فلزات در جهان وجود دارد که در این بین یک سری از آنها را فلزات نسوز می نامند که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و هافنیم، کروم، رنیوم، مولبیدن، تانتالوم، نیوبیوم، تنگستن جزو آن دسته از فلزات نسوز هستند. آشنایی با فلزات نسوز و اطلاع از ویژگی های هر کدام از آنها می تواند به جوشکار کمک کند از این رو در این مقاله به معرفی فلزات نسوز تنگستن، نیوبیوم، تانتالوم، مولبیدن خواهیم پرداخت. البته در این بین اطلاع و دانستن بهترین فلزات جوشکاری نیز می تواند باعث کاهش عیوب جوش و افزایش کیفیت جوش شود.

فلزات نسوز به چه معنا هستند؟

به دسته فلزاتی که مقاومت بالایی در برابر حرارت و نقطه ذوب دارند فلزات نسوز می گویند که در این بین شما را با چهار عنصر مولبیدن، تنگستن، تانتالوم، نیوبیوم آشنا می کنیم که همه آنها دمای ذوب بالای ۲۲۰۰ درجه سلسیوس دارند و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و همه آنها دارای چگالی زیاد با استحکام  مکانیکی بالا در برابر دمای زیاد هستند.

کاربردهای فلزات نسوز

بخاطر ویژگی هایی که در فلزات نسوز وجود دارد از آنها برای ساخت قطعات کوره و بوته و همچنین ساخت الکترودهای ذوب شیشه و اهداف پاشش (Sputtering Targets) و هیت سینک ها (Heat Sink) استفاده می شود.

آشنایی با انواع فلزات نسوز و کاربردهای آنها

۱-تنگستن (Tungsten)

یکی از بیشترین فلزات نسوز روی کره زمین فلز تنگستن نام دارد که بیشترین استفاده از آن در لامپ های رشته ای است. در واقع این فلز دارای رسانایی گرمایی بالا، بالاترین نقطه ذوب با ۳۴۱۰ درجه سلسیوس و بعنوان چگالی ترین فلز شناخته می شود. از فلز نسوز تنگستن در ساخت بوته ها، کوره ها و همچنین محفظه های زینترینگ استفاده می شود.

۲-مولیبدن (Molybdenum)

انبساط حرارتی کم، هدایت گرمایی بالا و همچنین خواص مکانیکی عالی با دماهای بالا جزو ویژگی های برجسته این فلز نسوز است ک به خاطر مقاوم بالایی که دارد از آن برای ساخت قطعات یاتاق،لنت های ترمز آسانسور و همچنین ساخت قطعات کوره استفاده می شود. میزان حرارت بالای فلز مولبیدن باعث شده است که از آن در هیت سینک ها نیز استفاده شود.

بیشترین رسانایی الکتریکی در بین تمام فلزات نسوز را فلز مولبیدن دارد که همین خاصیت باعث شده است که از آن در ساخت انواع الکترودهای ذوب شیشه استفاده شود.

۳-تانتالوم (Tantalum)

فلز تانتالوم را به خاطر مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارد به عنوان یکی از بهترین فلزات نسوز می شناسند که به دلیل مقاومت بالا در برابر اسیدکلریدریک ، نیتریک و سولفوریک از آن برای ساخت تجیزات شیمیایی چون مبدل های حرارتی، مخازن واکنش و لوله های تانتالومی استفاده می شود.

۴-نیوبیوم (Niobium)

بیشترین شکل پذیری در بین فلزات نسوز را فلز نیوبیوم دارد و به غیر مقاومت بالا در برابر حرارت بالا از آن در دماهای پایین استفاده می شود و از این فلز به خاطر چگالی کم و وزن پایینی که دارد در موتورهای موشکی و کاربردهای هوافضا استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *