اصول پیش گرمایش جوشکاری

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

با اینکه خرید بهترین تجهیزات و وسایل جوشکاری باعث می شود که بهترین کیفیت جوش و اتصال را در بین فلزات داشته باشید اما برای کاهش نفوذ هیدروژن و انواع ترک هیدروژنی و تاخیری باید به منطقه حرارت قبل از شروع فرآیند جوشکاری حرارت وارد شود که به آن پیش گرمایش جوشکاری می گویند. رطوبت یکی از دلایل بروز انواع عیب جوش چون ترک هیدروژنی است که برای کاهش آنها باید به سطح مرطوب حرارت وارد کنید. به وارد کردن حرارت به منطقه جوش با استفاده از کوره، شعله مشعل، المنت های مقاومتی و المنت های فرکانسی بالا، پیش گرمایش جوشکاری می گویند که در این مقاله به اصول پیش گرمایش جوشکاری و یک سری ملاحضات خواهیم پرداخت.

پیش گرمایش جوشکاری چیست؟

به ایجاد گرما در منطقه جوش قبل از شروع جوشکاری، پیش گرمایش می گویند که حرارت و گرمای لازم توسط کوره، شعله مشعل،  المنت های مقاومتی و المنت های فرکانس بالا وارد می شود و با اجرای درست ییش گرمایش جوشکاری عملا باعث کاهش بروز انواع رخداد ترک خوردگی جوش چون ترک هیدروژنی و ترک تاخیری خواهید شد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

چرا می بایست از پیش گرم استفاده نمود؟

انجام پیش گرمایش در جوشکاری یک سری مزایا به همراه دارد که شامل موارد زیر است.

  • تمام رطوبت سطح فلز پایه را از بین می برد و باعث از بین بردن شکست های ناشی از نفوذ هیدروژن در فلز جوش و همچنین باعث کاهش بروز انواع ترک هیدروژنی، ترک سرد و ترک تاخیری در جوشکاری می شود.
  • نرخ سرد شدن فلز را کاهش می دهد و همین باعث می شود که خواص مکانیکی مناسب تری حاصل گردد.
  • شرایط بهترین را برای ذوب و رسوب فلز ایجاد می کند.
  • کاهش سطح تنش های پسماند جوشکاری را به همراه خواهد داشت.

مشخصات

تمامی اصول پیش گرمایش جوشکرای به روش های مختلف زیر انجام می شود.

  • درجه حرارت پیش گرم براساس میزان درجه حرارت اتصال جوش قبل از شروع فرآیند جوشکاری انجام می شود.
  • میزان درجه حرارت پیش گرم در دستورالعمل جوشکاری درج شده است.
  • دمای پیش گرم باید حداقل درجه حرارت منطقه جوش باشد.

موارد کاربرد پیش گرم کدامند؟

یکی دیگر از مواردی که برای اجرای پیش گرم صورت گیرد فاصله مشخص است که باید تا نزدیک منطقه جوش در نظر گرفته شود که اگر A محدوده مشخصی از لبه اتصال باشد اندازه و فاصله گرما بر منطقه جوش بر ضخامت فلز پایه بستگی دارد.

  • در صورتی که ضخامت فلز پایه کمتر یا برابر با ۵۰ میلی متر باشد حتما باید A فراتر از ۵۰ میلی متر از اتصال نباشد.
  • اگر ضخامت فلز بیشتر از ۵۰ میلی متر باشد فاصله A کمتر از ۷۵ میلی متر نباشد.

تجهیزات اندازه گیری

به منظور تعیین و در عین حال اندازه گیری و کنترل درجه حرارت پیش گرم باید از یک سری تجهیزات چون دماسنج تماسی،گچ رنگی و ترموکوپل استفاده کنید.

دماسنج تماسی

وسیله ای که برای اندازه گیری دقیق دما تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد استفاده می شود و به حسگر دما مجهز است و برای کار کردن نیاز به تنظیمات دوره ای دارد.

گچ رنگی

گچ رنگی از موادی ساخته شده است که بر اثر حرارت معینی ذوب می شود و تغییر رنگ می دهد و قیمت گچ رنگی نیز پایین است البته که میزان دقت اندازه گیری آن خیلی پایین است.

ترموکوپل

وسیله ای که به راحتی اختلاف پتانسیل ترموالکتریکی بین فلز جوش گرم و اتصال مرجع را محاسبه می کند و یک اندازه گیری دقیق از بازه وسیع درجه حرارت به ما می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *