جوشکاری میگ جهت اتصال ورق های ضخیم سازه ای

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

جهت اتصال سازه های فلزی ضخیم استفاده از جوشکاری میگ و قوس الکتریکی بهترین روش های جوشکاری به شمار می آیند که در این بین برای بالا بردن کیفیت جوش علاوه بر اجرای پیش گرم جوشکاری باید نسبت به تمیزکاری سطح قبل از شروع فرآیند جوشکاری اقدام کرد. جوشکاری MIG و GMAW دو تا از بهترین روش های جوشکاری هستند که برای اتصال ورق های ضخیم باید توسط جوشکاران ماهر انجام شود. به منظور جوشکاری ورق های ضخیم نگرانی هایی وجود دارد که با جوشکاری میگ می توان اتصالی محکم داشت که البته بر چهار حالت: انتقال اسپری، انتقال کوتاه، انتقال قطره ای و انتقال پالس این فرآیند انجام می شود.

اتصال کوتاه

یکی از روش های معمول در فرآیند جوشکاری که بهترین حالت می باشد به صورت اتصال کوتاه است که در آن انتقال فلز پر کننده از طریق اتصالی کوتاه میان آن و فلزپایه انجام می گردد که دلیل اصلی مرسوم بودن این حالت این است که به راحتی امکان جوشکاری در همه موقعیت ها وجود دارد در صورتی که با سایر روش ها تنها در موقعیت تخت می توان جوشکاری را انجام داد و در کنار آن به راحتی باعث کاهش نفوذ پایین می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

نمودار و جداول جوشکاری میگ

با نگاه کردن به نمودار و جدول جوشکاری میگ به راحتی می توانید ولتاژ و آمپر را با توجه به ضخامت ورق فلزی انتخاب کنید و به جوشکاری تک پاس بپردازید.

شیار جوش

برای جوشکاری سر به سر در بین ورق های فلزی ضخیم باید از شیار جوش استفاده کنید که جزو تکنیک های مهم است که در صنایع ساخت ظروف تحت فشار انجام می شود. بغیر از شیار جوش شما باید از پخ جوش در زمان جوش و برش زدن ورق های فلزی ضخیم استفاده کنید تا اتصالی محکم صورت گیرد.

پیش گرم جوشکاری

یکی از نکات مهم که قبل از شروع جوشکاری صفحات ضخیم انجام دهید پیش گرم کردن آنها است تا باعث شود مانع از ایجاد تغییرات دمایی گردد و به راحتی قوس الکتریکی را ایجاد کند.

پاکسازی قبل از جوشکاری

یکی از دلایل بروز انواع عیوب جوش کثیف بودن سطح فلز پایه است که به همین منظور خیلی مهم است که حتما فلز پایه را از انواع مواد آلاینده و زنگ زدگی دور کنید.

گاز محافظ

به کار گرفتن بهترین گاز محافظ می تواند یکی از دلایل اصلی باشد که باعث شود جوشی مطلوب روی فلزات ایجاد گردد. در این بین بهترین ترکیب گاز محافظ ۷۵ درصد آرگون و ۲۵ درصد دی اکسید کربن است که البته می توانید از ترکیب های دیگر گازهای جوشکاری استفاده کنید که در این بین برای جوش زدن فولادهای ساده کربنی گاز محافظ دی اکسید کربن نقش مهمی دارد.

آموزش صحیح جوشکار

جوشکاران و کمک جوشکاران باید به خوبی تمام الزامات مهم برای بالا بردن کیفیت جوش را انجام دهند و حداقل ویژگی های زیر را انجام دهند.

  • توانایی تنظیم دستگاه جوش و برطرف کردن مشکلات را داشته باشند.
  • از تجربه کافی در زمینه جوشکاری میگ بهره مند باشند.
  • آگاهی کامل از تمام عیوب جوش داشته باشد.

جوشکاری چند پاسی ورق ها

به منظور جوش زدن ور ق ها باید براساس و از انتهای ریشه شروع به جوش زدن ورق ها کنید و آنها را از یک سطح به سطح دیگر حرکت دهید تا باعث یجاد ذوب و نفوذ کامل روی هر پاس جوش شود و در این بین توجه داشته باشید که هر چقدر بیرون زدگی سیم جوش کمتر باشد باعث برخورد نازل به ورق و ایجاد مزاحمت برای جوشکار می شود.

دو تا از مهمترین عوامل که باعث افزایش کیفیت جوش می شود انجام پیش گرم و پاکسازی روی سطح فلز پایه است.

نتیجه گیری

  • بهترین حالت برای جوشکاری میگ روی ورق های سازه ای ضخیم استفاده از انتقال اتصال کوتاه است.
  • با جوشکاری میگ چند پاسی روی ورق های داری پخ عملا نتیجه و کیفیت جوش بهترین خواهید دید.
  • یکی از عواملی که باعث می شود کیفیت جوش روی ورق های ضخیم بالا برود پیشگرم و همچنین پاک سازی قبل از جوشکاری است.
  • به کار بردن ترکیب مناسب در گازهای محافظ یکی دیگر از عوامل مهم در جوشکاری میگ چند پاس است که باید روی ورق های ضخیم سازه ای انجام شود.
  • جوشکار علاوه بر داشتن مهارت و تخصص لازم در جوشکاری باید به راحتی توانایی تنظیم دستگاه جوش داشته باشد و انواع عیوب جوش را بشناسد تا باعث کاهش عیب جوش به خصوص ذوب ناقص گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *