انواع تورچ جوشکاری

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

یکی از مهمترین وسایل و لوازم جوشکاری آرگون را تورچ جوشکاری می نامند که با اعمال حرارت لازم به محل درز و اتصال فلزات باعث جوش دادن دقیق آنها خواهد شد. این وسیله پر کاربرد در جوشکاری آرگون دارای دو دهانه است که یکی از آنها محل ورود سوخت و دیگری محل ورود انواع گاز است. تورچ جوشکاری اجزای مختلفی هم چون نازل، شعله پخش کن، فنر، انتقال قدرت و لود لاینر و سایر قطعات دارد که در جوشکاری CO2  نیز مورد استفاده قرار می گیرد. گرمای زیادی که به محل درز اتصال وارد می شود باعث ذوب فلزات می شود تا پس از استفاده از مواد پر کننده چون الکترود به هم متصل شوند. بنابراین با توجه به اهمیت استفاده از تورچ جوشکاری شما باید با انواع آن آشنا شوید چرا که بسته به نوع جوشکاری، گاز محافظ و همچنین نحوه خنک کردن انواع مختلفی از تورچ جوشکاری در بازار موجود است که به آن اشاره خواهیم کرد.

تورچ جوشکاری چیست؟

به منظور اتصال محکم درز جوش و محل جوشکاری و ایجاد یک لایه جوش تمیز باید از یک وسیله کاربردی به نام تورچ جوشکاری استفاده کنید. البته این وسیله تنها برای جوشکاری انواع گازها هم چون جوشکاری آرگون، جوشکاری CO2 استفاده  می شود که دو دهانه دارد که یکی از آنها محل ورود سوخت و دیگری محل ورود اکسیژن یا گازهای دیگر است

با استفاده از این وسیله کاربردی جوشکاری به صورت دقیق دمای لازم برای ذوب شدن فلزات ایجاد می شود و همین منجر به اتصال محکم دو فلز میشود از این رو خیلی مهم است که در هنگام خرید تورچ جوشکاری دقت لازم را داشته باشید.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

انواع تورچ جوشکاری

انواع تورچ جوشکاری با توجه به شیوه خنک کردن

۱-تورچ هواخنک

این نوع وسیله بیشتر برای جوشکاری انواع گازهایی مختلف هم چون اکسیژن، نیتروژن ، CO2 و آرگون استفاده می شود. به منظور جوشکاری با گازهای فوق ممکن است دمای شعله آنقدر زیاد است که باید ذوق فلز و جوش خوردن آنها می شود از این رو با استفاده از تورچ هوا خنک باید باعث خنک شدن آنها شود تا باعث آسیب کمتری شود. از تورچ هوا خنک به منظور جوشکاری با شدت جریان زیر ۲۰۰ آمپر و همچنین فرآیند جوشکاری سریع استفاده می شود.

بیشترین استفاده از این مدل از تورچ برای جوشکاری قوس تنگستن است چرا که از گاز آرگون برای جوشکاری استفاده می شود.

۲-تورچ آب خنک

افزایش شدت جریان جوشکاری و همچنین زمان زیاد جوشکاری باعث باعث می شود که دیگر نتوانید از هوا برای خنک کردن جوش استفاده کنید از این رو بهترین وسیله استفاده از تورچ آب خنک است.

انواع تورچ ازنظر گاز محافظ

در زمان استفاده از تورچ جوشکاری از انواع گازها استفاده می شود که البته در این بین از گاز ارگون یا CO2 بعنوان گاز محافظ استفاده میشود که بسته به نوع گاز محافظ دو نوع تورچ وجود وجود دارد.

۱-تورچ آرگون

در حین جوشکاری آرگون با دستگاه تیگ و همچنین برای اینکه شما بتوانید تنگستن را خوب نگه دارید باید از تورچ آرگون استفاده کنید. با استفاده از این وسیله عملا فرآیند جوش بهتر انجام می شود که البته باید به قطر تورچ دقت کنید چرا که یکسان نبودن قطر تنگستن با قطر تورچ عملا باعث می شود به درستی جوشکاری انجام نشود و حتی به دستگاه های جوشکاری آسیب جدی وارد شود.

۲-تورچ CO2

نام دیگر این دستگاه را تورچ جوش میگ است که در جوشکاری میگ از آن استفاده می شود و گاز مورد استفاده از آن CO2 است.

انواع تورچ ازنظر نحوه استفاده و فلز متناسب برای جوش

۱-تورچ پوش پول (push pull)

با افزایش فاصله محل جوش از دستگاه جوشکاری باید از تورچ پوش پول استفاده کنید که حداقل کابل برای این تورچ ۱۵ متر است حال اینکه حال استاندارد تورچ بین ۴ ای ۱۰ متر است. شما برای جوشکاری انواع آلیاژهای استیل نازک، سیم برنج سیلیکونی، آلومینیوم می توانید از تورچ پوش پول استفاده کنید که به دلیل وجود یک موتور فشار روی فیدر و همچنین موتور کشش روی تورچ عملا حرکت سیم جوش روان تر خواهد شد و همین منجر به کاهش مقاومت آن می شود

۲-تورچ قرقره دار (spool)

به منظور جوشکاری های کوچک و فلز آلومینیوم از این تورچ قرقره دار استفاده می شود که باعث می شود به خوبی شما تمام اشکالات ناشی از فیدر سیم را تشخیص دهید.

۳-تورچ سیم پودری (Flux-Cored)

افزایش حرارت سیم پودری باعث می شود که یک جوشکار نتواند از این سیم جوش با استفاده از دستگاههای جوش معمولی استفاده کند و بخاطر مقاومت و سختی بالای آن از یک تورچ مخصوص به نام تورچ سیم پودری باید استفاده کند.

۴-تورچ دودگیر (Fume Extraction Gun)

در حین جوشکاری از آن دود بلند می شود که این امر کاملا طبیعی است به خصوص اینکه شما در فضای بسته به جوش زدن فلزات مشغول باشید از این رو باید برای جمع آوری دود جوشکاری از تورچ دودگیر استفاده کنید.

لوازم جوشکاری CO2

کسانی که به جوشکاری CO2 مشغول هستند به خوبی می دانند که مهمترین وسیله برای این نوع فرآیند جوشکاری استفاده از تورچ جوشکاری است که بخش های اصلی آن شامل کابل انتقال قدرت، روکش، سوییچ، فنر، سرامیک، آداپتور، گردنه، نازل، شعله‌پخش‌کن و لود لاینر است که در صورت اینکه در جای مناسب قطعات قرار گیرد باعث می شود که جوشکاری CO2 به خوبی انجام شود.

لوازم جوشکاری آرگون

همانند CO2 در جوشکاری آرگون نیز شما باید از انواع لوازم و تجهیزات استفاده کنید تا بهترین جوش انجام شود که با ترکیب گاز بی اثر آرگون با اکسیژن باعث می شود جوشکاری به خوبی انجام شود از این رو باید کپسول اکسیژن با درصد خلوص متفاوت استفاده کنید و همچنین از تورچ جوشکاری آگرون استفاده کنید که از قطعاتی چون گردنه، سرامیک، کولت، دنباله، سوئیچ، کابل و مهره فیکس نری تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *