درمان سوختگی ناشی از جوشکاری

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

درآمد جوشکاری با اینکه بالا است و جزو مشاغل فنی مهم در ایران و دنیا است که بهترین حقوق و دستمزد را با حداقل ۴۰ هزار دلار در سال به همراه دارد اما مشکلات و سختی های خود را نیز به همراه دارد. از جمله خطرات شغل جوشکاری می توان به پرش براده ها در چشم، افتادن از ارتفاع، برق زدگی چشم، سوختگی پوست و سایر موارد اشاره کرد. در واقع افزایش دما و حرارت به فلزات پایه بخش مهم از فرآیند جوشکاری است که باعث می شود شما در معرض دمای بالا و شعله جوشکاری باشید  و همین می تواند باعث سوختگی پوست، چشم و حتی لباسهای شما شود و از آن طرف به خاطر وجود نور جوشکاری که حاوی اشعه ماورای بنفش است امکان برق زدگی چشم وجود دارد بنابراین با رعایت نکاتی ایمنی می توانید باعث کاهش این خطرات شوید و با استفاده از قطره چشمی، مسکن قوی یا گذاشتن پارچه روی چشم باعث درمان سوختگی چشم از جوشکاری شوید.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

رعایت نکات ایمنی در جوشکاری

در شغل جوشکاری بسته به نوع فرآیند و روش جوشکاری افراد زیادی به کار کردن مشغول هستند که در هرکدام از مشاغل مرتبط با جوشکاری و حتی بازرسی جوش خطرات خاص خود را به همراه دارد از این رو خیلی مهم است که با رعایت  نکات ایمنی باعث کاهش مشکلات و خطرات جوشکاری شوید.

 1. در مورد اول خیلی مهم است که حتما از بهترین وسایل و تجهیزات جوشکاری استفاده کنید چرا که برخی اوقات خطرات و مشکلات به خاطر استفاده از وسایل بد است. به عنوان مثال استفاده از الکترود نا مناسب باعث افزایش پاشش و جرقه جوشکاری و آسیب به جوشکار می شود.
 2. از وسایل ایمنی چون عینک و کلاه ماسک جوشکاری استفاده کنید و به منظور کاهش خطرات ناشی از سوختگی پوست از دستکش چرمی و لباس مخصوص جوشکاری استفاده کنید.
 3. یکی از بخش های جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان و حتی کارهای جزئی جوش دادن فلزات در ارتفاع است از این رو باید از کفش مناسب استفاده کنید که بهترین نوع آن چکمه های پلاستیکی است که سر خوردن در حین جوشکاری را کاهش دهد.
 4. در صورتی که لباس مناسب جوشکاری ندارید از پوشیدن لباس های ورزشی، پلاستیکی در حین جوشکاری خودداری کنید چرا که باعث شعله ور شدن لباس ها می شود.
 5. با توجه به اینکه در جوشکاری انواع گازها و بخاری ناشی از جوشکاری وجود دارد و باعث به خطر افتادن سلام جوشکار می شود خیلی مهم است که حتما سیستم تهویه مناسبی داشته باشید.
 6. از جوشکاری در محیط هایی که قابلیت اشتعال زایی وجود دارد خودداری کنید.
 7. فراموش نکنید که به منظور روشن شدن دستگاه جوش حتما از جریان برق مناسب استفاده کنید.
 8. دقت داشته باشید که حتما در حین جوشکاری جای پای شما خشک باشد.

درمان سوختگی چشم‌ها در جوشکاری

یکی از عوارض جوشکاری آسیب به چشم است چرا که اگر از عینک و کلاه ماسک جوشکاری مناسب استفاده نکنید و به نور مستقیم در حین جوشکاری نگاه کنید باعث آسیب به چشم و برق زدگی چشم می شود. در واقع در ابتدا هیچ گونه درد و مشکلی در چشم جوشکار وجود نخواهد داشت اما پس از چند ساعت با افزایش درد، التهاب چشم و قرمزی  چشم مواجه می شوید که با رعایت یک سری نکات می توانید باعث درمان سوختگی چشم ها در جوشکاری شوید.

راه های بهبود سوختگی چشم ها

 1. شستشوی هر دو چشم با آب و خشک کردن و بستن با پارچه تمیز اولین مرحله برای کاهش سوختگی و درد چشم است. برخی با حبس کردن در اتاق تاریک این کار انجام میدهند که کافی نیست.
 2. برای خواب راحت حتما از مسکن قوی چون استامینوفن کدئین استفاده کنید.
 3. بانداژ چشم ها را هر شش ساعت یک بار باز کنید و سپس ترشحات آنرا با آب به خوب تمیز کنید و مجددا بانداژهای چشم را ببندید.
 4. می توانید برای کاهش درد چشم از قطره های چشمی بی حسی استفاده کنید اما فراموش نکنید که استفاده از آنها برای چشم ضرر دارد و باعث ایجاد زخم قرینه می شود.

بهترین راه پیشگیری از آسیب چشم در حین جوشکاری استفاده از بهترین کلاه و عینک جوشکاری است در غیر این صورت حتی در صورت درمان برق زدگی چشم در جوشکاری هر بار یک لایه از قرینه چشم تخریب می شود و در طولانی مدت باعث کاهش بینایی و بروز بیماری آب مروارید می شود.

توصیه های ایمنی به جوشکاران

به منظور اتصال دو فلز و ذوب آنها شما می توانید از روش های مختلف استفاده کنید که البته با رعایت یک سری توصیه های ایمنی در  جوشکاری باعث کاهش خطرات و مشکلات جوشکاری خواهید شد.

 1. برای جوشکاری برق از حرات زیادی استفاده می شود از این رو برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی باید دقت کنید که کابل جوشکاری و انبر اتصال هیچ گونه پارگی و فرسودگی نداشته باشد و کاملا عایق و ایزوله باشد.
 2. نگاه کردن مستقیم به نور جوشکاری باعث آسیب به چشم می شود از این رو خیلی مهم است که در حین جوشکاری از عینک و ماسک محافظ با شیشه های تیره استفاده کنید.
 3. دمای زیاد در جوشکاری امکان آسیب به پوست را به همراه دارد از این رو از لباس آستین کوتاه استفاده نکنید.
 4. امکان پاشش و جرقه جوشکاری وجود دارد که دلایل مختلفی برای آنها وجود دارد از این رو خیلی مهم است از لباس جوشکاری مناسب استفاده کنید تا از این ذرات بسیار داغ در امان باشید.
 5. در شغل جوشکاری سر و صدای زیاد وجود دارد از این رو می توانید از گوشی حفاظتی استفاده کنید.
 6. انواع گازها، بخارها و دود و غبار در جوشکاری وجود دارد که استشمام آن برای سلامت بدن مضر است به خصوص اینکه سطح فلز آغشته به رنگ و روغن باشد بنابراین خیلی مهم است که در حین جوشکاری تهویه مناسبی وجود داشته باشد تا دچار مشکل تنفسی نشوید.
 7. از کار کردن طولانی مدت خودداری کنید چرا که به شما آسیب جدی وارد می کند. البته باید به درستی در ارتفاع حرکت کنید چرا که هر گونه اشتباه از سمت شما حتی امکان تلف شدن شما را دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *