مزایای آزمون غیر مخرب ذرات مغناطیس

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

همانطور که می دانید جوشکاری در صنایع مختلف ساخت و ساز، کشتیرانی، انتقال نفت و گاز، اسکله، هوا فضا، صنعت خودرو و حتی ساخت انواع وسایل وتجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. با این اوصاف کوچکترین عیب جوش می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد از این رو توسط بازرس جوش باید عیوب جوش در زمان جوشکاری و حتی پس از اتمام آن با روش های مختلف شناسایی شود تا با برطرف کردن آنها باعث افزایش کیفیت جوش و اتصال فلزات شد. برای شناسایی عیوب جوش از آزمون های مخرب و غیر مخرب استفاده می شود که یکی از کم هزینه ترین و بهترین روش های غیر مخرب با استفاده از ذرات مغناطیس است. سهولت کاربر، دقت بالا، کاهش حساسیت، پیدا کردن سریع عیوب جوش تنها بخشی از مزایای آزمون غیر مخرب ذرات مغناطیس است.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

بازرسی جوش چیست؟

یکی از مشاغل مرتبط با جوشکاری به نام مهندسی بازرسی جوش است که در آن فرد باید با مهارت و تخصص بالا بتواند با استفاده از انواع آزمون های مخرب و غیر مخرب عیوب جوش را شناسایی کند. با شناسایی عیوب جوش توسط بازرس جوش باید به جوشکار تذکر داده شود تا عیوب را برطرف کند و با دقت بیشتری به جوشکاری بپردازد. اهمیت بازرسی جوش بالا است از این رو حتی انواع آزمون های مخرب جوشکاری وجود دارد که باید قطعه کار و محل اتصال جوش را بررسی کند تا عیوب را پیدا کند اما در این بین مسلما آزمون های غیر مخرب باعث کاهش هزینه های جوشکاری می شود و در این بین بهترین روش که کم هزینه بر است روش آزمون غیر مخرب ذرات مغناطیس است.

آزمون ذرات مغناطیس چیست؟

آزمونی غیر مخرب است که در آن عیوب سطح یا خیلی نزدیک به سطح با استفاده از خاصیت مغناطیسی پیدا می شود. در واقع برای اینکار تنها کافیست روی سطح مورد نظر پودری فلزی قرار گیرد و سپس میدان مغناطیسی به آن اعمال شود و چنانچه ذرات پودر در راستای خطوط میدان باشد محل عیب دچار اغتشاش شده و همین باعث نمایان شدن عیب جوش می شود. با اختلاف رنگ در این روش به راحتی عیوب جوش شناسایی می شوند.

بازرسی ذرات مغناطیس | MPI چیست؟

یکی از آزمون های غیر مخرب است که به راحتی امکان پیدا کردن عیوب سطح و حتی نزدیک به سطح مواد با استفاده از خواص مغناطیسی قابل شناسایی هستند و به دو شکل خشک و مرطوب انجام می گیرد. این روش مزایای زیادی به همراه دارد که شامل کم هزینه بودن، سهولت کار با آن، بازرسی سریع و… است که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

۱-سهولت کاربرد

برخلاف برخی از روش های  مخرب و غیر مخرب این روش نیاز به مهارت بالایی ندارد و یک بازرس جوش به راحتی می تواند در یک دوره آموزشی کوتاه این روش را فرا گیرد و برای پیدا کردن عیوب جوش از آن استفاده کند.

۲-اثربخشی هزینه

تجهیزات و وسایلی که در این آزمون استفاده می شود خیلی کم هزینه هستند و در عین حال دقت بالایی در نتایج نسبت به سایر روش های آزمون غیر مخرب نشان می دهند.

۳-بازرسی سریع

با استفاده از آزمون ذرات مغناطیس در سریعترین زمان ممکن با دقت بالا می توانید عیوب جوش را شناسایی کنید در واقع به واسطه اختلاف رنگی که در ترک های جوشکاری مشاهده می شود به راحتی عیوب جوش شناسایی می شوند.

۴-حساسیت

حساسیت این روش خیلی بالاست و به راحتی قابلیت پیدا کردن و شناسایی انواع ترک های ریز سطحی و حتی نزدیک به قطعه کار به اندازه حدود ۳ میلی متر وجود دارد.

۵-آماده سازی سطحی کم

در این روش نیازی به تمیز کردن آلودگی های سطحی روی قطعه کار قبل از شروع آزمون نیست و حتی پس از انجام ازمون و بازرسی نیازی به پاکسازی نیست و همین کار را برای بازرسان جوش راحت می کند.

۶-قابل حمل

تمامی وسایل و تجهیزاتی که برای این روش استفاده می شود به راحتی قابل حمل هستند و می توان آنها را از بازار خرید و در طول فرآیند ساخت و تعمیر جابجا کرد.

۷-ایمنی

در آزمون ذرات مغناطیس هیچ گونه ماده سمی یا قابل احتراق وجود ندارد از این رو یک روش آزمون مخرب کاملا ایمن و با دقت بالا است که در سریعترین زمان ممکن می تواند عیوب و ترکهای جوشکاری را نشان دهد.

۸-مشاهده مستقیم

قابلیت مشاهده  مستقیم عیوب سطحی در این روش وجود دارد و تنها با مشاهده اختلاف رنگ به راحتی این عیوب شناسایی می شوند و نیاز به پردازش داده ها و تسلط به کامپیوتر نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *