نحوه تمیز کردن کندانسور پشت یخچال فریزر | تعمیرات آی بک امداد

تمیز کردن کندانسور یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

اگر نگاهی به تاریخچه ساخت یخچال بیندازید متوجه خواهید شد که انسان ها برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی ابتدا به غارهای زیر زمینی، چشمه ها و در ادامه به ساخت آب انبار، یخدان آوردند و از آن به بعد به ساخت انواع یخچال های نفتی، گازی و در ادامه به ساخت یخچال های برقی در انواع فریزر، دوقلو، ساید بای ساید و صنعتی روی آورند. اجزاء و قطعات اصلی یخچال شامل کمپرسور ( موتور)، اواپراتور، گاز یا مایع مبرد، کندانسور، ترموستات، ترموفیوز و… است که در این بین کندانسور به مانند رادیاتور خنک کننده است که در پشت یخچال وجود دارد و به مرور زمان روی آنرا گرد و غبار می گیرد از این رو خیلی مهم است که نسبت به تمیز کردن کندانسور اقدام کنید در غیر اینصورت احتمال داغ شدن موتور، اختلال در عملکرد و جریان گاز یخچال وجود دارد.

تعمیر یخچال در منزل با آی بک امداد

اینکه در عصر جدید با خیال راحتی می توانید به خرید انواع یخچال های فریزر، دوقلو، ساید، صنعتی، ویترینی در برندهای مختلف هیمالیا، امرسان، سامسونگ، اسنوا، ال جی، الکترواستیل، دیپوینت، دونار و.. روی بیاورید به معنای باز بودن حق انتخاب شماست اما حتی بهترین برند و مارک یخچال ایرانی و خارجی نیز تضمینی به شما نمی دهد که هیچ وقت یخچال خراب نشود. بنابراین احتمال بروز انواع مشکلات اعم از یخ و برفک زدن یخچال، پارگی لاستیک، یخ زدن لوله های پشت یخچال، نشتی گاز، سرد و خنک نکردن، سر و صدای زیاد یخچال و… وجود دارد که به دلیل خرابی قطعات یخچال این اتفاق رخ می دهد که در این مواقع کافیه با شماره تعمیرات آی بک امداد در تهران تماس بگیرید تا با دادن آدرس محل و منزل خود سریعا تعمیرکار در آنجا حاضر و تعمیر یخچال در جلوی دیدگان شما انجام شود.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

اجزاء و قطعات اصلی یخچال

از زمان ساخت اولین یخچال تا به امروز تغییراتی در ساخت آن انجام شده است اما به صورت کلی امروزه بهترین یخچال ها وجود دارد که متشکل از اجزاء و قطعاتی زیر هستند که در این بین مهمترین قطعه کمپرسور یخچال وجود دارد که در صورت خرابی آن متحمل بیشترین هزینه تعمیر خواهید شد.

 • کندانسور
 • اواپراتور
 • ترموفیوز
 • ترمودیسک
 • رله استارت یخچال
 • گاز یا ماده مبرد
 • ترموستات

کندانسور یخچال چیست؟

یکی از قطعات و اجزاء مهم یخچال کندانسور نام دارد که به نوعی آنرا رادیاتور خنک کننده گاز یخچال می دانند که در قسمت پشت یخچال قرار دارد که البته پشت یخچال دقیقا قابل مشاهده است و با میله های اواپراتور سمت داخلی پشت یخچال فرق دارد. در واقع این قطعه از یخچال وظیفه خنک کردن گاز یخچال را برعهده دارد و به دلیل اینکه در پشت یخچال قرار دارد و به خاطر فاصله با دیوار ممکن است به مرور زمان محل تجمع گرد و غبار باشد از این رو اگر نسبت به تمیز کردن کندانسور یخچال اقدام نکنید نه تنها موتور داغ می کند بلکه روی عملکرد یخچال تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بررسی انواع کندانسورهای یخچال قبل از تمیز کردن آن

بسته به مدل یخچال کندانسور در مدل های مختلف وجود دارد که به عنوان مثال پشت یخچال ساید بای ساید قابل مشاهده نیست و به صورت استوانه ای می باشد که در کنار موتور یخچال وجود دارد و باید آنرا تمیز کنید. از این رو بهتر است با انواع کندانسور یخچال آشنا شوید تا در زمان تمیز کردن آن کار سختی نداشته باشید.

 • در یخچال های قدیمی به صورت شبکه های توری در پشت یخچال قابل مشاهده است که نام دیگر آنها کندانسورهای بیرونی بود.
 • در نوع دیگر کندانسور به شکل میله ای است که نسبت به مدل قبلی کمترین آلودگی به خود می گیرد.
 • البته به غیر از دو نوع قبلی برخی از کندانسور های یخچال به صورت استوانه ای و در مجاورت کمپرسور یخچال قرار دارند که به یک فن خنک کننده مجهز هستند.

چگونه پشت یخچال را تمیز کنیم؟

یکی از مواردی که برای حفظ و نگهداری یخچال و برای کاهش هزینه تعمیرات یخچال باید در نظر بگیرید این است که بدانید روی موتور یا کمپرسور یخچال فشاری وارد نشود و مشکل در اتومات کردن یخچال پیش نیاید. علاوه بر اتومات نکردن یخچال در عین حال خرابی کندانسور وآلودگی روی آن باعث داغ شدن موتور و خرابی آن به مرور زمان می شود که همین منجر به افزایش هزینه تعمیرات یخچال می شود از این رو خیلی مهم است که به صورت دوره ای نسبت به تمیز کردن پشت یخچال استفاده کنید تا تمام گرد و غبار آن پاک شود که برای اینکار می توانید از دستمال یا جاروبرقی استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال

تا به اینجای کار با انواع کندانسور یخچال متوجه شدید و فهمیدید که این توری های پشت یخچال فریزر چه کاربردی دارد و اینکه کثیفی آن می تواند روی عملکرد یخچال تاثیر منفی بگذارد و باعث داغ کردن موتور یخچال شود بنابراین هر چند وقت یکبار نسبت به تمیز کردن کندانسور یخچال اقدام کنید که آموزش آنرا برای دو نوع نوشته ایم که به شرح زیر است.

 • اگر کندانسور پشت یخچال شما از نوع میله های سیاه باشد تقریبا هر شش ماه یکبار با دستمال می توانید گرد و غبار آنرا تمیز کنید.
 • چنانچه کندانسور یخچال از نوع استوانه ای باشد باید ابتدا یخچال از برق بکشید و در ادامه کار میله نگهدارنده را بیرون و با سری باریک جاروبرقی تمام گرد و غبار روی پره های سرد کننده کندانسور را پاک کنید.
 • زمانی که با جاروبرقی گرد و غبار کندانسور را گرفتید باید روی آنرا با دستمال تمیز کنید و میله نگهدارنده را در جای قبلی خود بگذارید و یخچال را روشن کنید.

مشکلاتی که در زمان تمیز نکردن کندانسور یخچال رخ می دهد

چنانچه به موقع کندانسور یخچال را تمیز نکنید احتمال خرابی موتور یخچال وجود دارد که تعمیر موتور یخچال با افزایش هزینه آن همراه است که البته بغیر از این عدم تمیز نکردن کندانسور مشکلات زیر را نیز به همراه دارد.

 • در نحوه جریان گاز یخچال مشکل پیش می آید.
 • یکی از عوامل داغ کردن موتور یخچال است.
 • با داغ شدن موتور احتمال آسیب به سایر قطعات اصلی یخچال وجود دارد.
 • با تمیز نکردن و عملکرد ناصحیح کندانسور احتمال سرد نکردن یخچال و به موجب آن خرابی و فاسد شدن مواد غذایی وجود دارد.

عکس-گردوخاک-نشسته-روی-کندانسور

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم در زمان خرابی یخچال باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کنید و در این بین هر چند وقت یکبار نسبت به تمیز کردن یخچال و البته پشت یخچال یعنی کندانسور باید اقدام کنید چرا که کثیفی و گرد و غبار روی کندانسور ممکن است روی نحوه جریان گاز یخچال اختلال ایجاد کند و حتی باعث داغ شدن موتور شود که در این مورد مجبور هستید هزینه زیاید بابت تعمیر موتور یخچال بپردازید.

6 دیدگاه برای “نحوه تمیز کردن کندانسور پشت یخچال فریزر | تعمیرات آی بک امداد

 1. ماهان گفته:

  سلام، یخچال فریزر برند سامسونگ دارم که فریزرش پایین هست و الان چند وقتی هست که سرد نمیکنه و موتورش خاموش روشن و بدنه یخچال کاملا داغ میکنه طوری که زمان زیادی از روز کار نمیکنه و درجه یخچال را هم روی عدد ۳ و فریزر روی ۱۵- گذاشتم که با دو بار ریست کردن یخچال یکمی خوب شد اما نمیدونم به طور کلی چیکار کنم که مشکل حل بشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، برای رفع مشکل سرد نکردن یخچال سامسونگ شما باید قطعات سنسور دیفراست، برد الکترونیکی و البته فن یخچال شما بررسی و عیب یابی شود که برای تعمیر آن در تهران می توانید شماره آی بک امداد را بگیرید.

 2. داریوش گفته:

  سلام، یخچال ساید برند ال جی ما به تازگی موتورش رو عوض کردم که برای تمیز کردن داخل یخچال با آب این کار انجام دادم و بعد از سه الی چهار ساعت یخچال روشن کردم که متوجه برق داشتن بدنه یخچال و صدای جیر جیرش شدم چیکار کنم؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   با سلام، برای رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچال و صدای جیر جیر ساید ال جی باید فن کندانسور تعویض گردد که این کار باید توسط تعمیرکار انجام شود.

 3. داریوش نقشینه گفته:

  با سلام، یخچال ساید بای ساید ما که برند ال جی هست بعد از یازده سال کار کردن از هفته قبل گرم میکنه که با شماره نمایندگی تماس گرفتم اومد و گفت مشکل یخچال شما اینکه موتورش سوخته و اینم بگم که مدام من کندانسور رو با فرچه و جاروبرقی تمیز میکردم که نمایندگی گفت عمر موتور تمام شده میخواستم بدونم مشکل از چیه؟ و چه دلایلی باعث میشه که موتور یخچال خراب بشه و باید تعویض بشه؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، نمی توان به صورت دقیق عمر موتور یخچال رو گفت اما زمان خرابی موتورهای اینورتر یخچال باید برد بررسی و در ادامه نسبت به بررسی کمپرسور اقدام کنید که در تهران می توانید شماره آی بک امداد را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *