آنچه که باید در مورد جوشکاری سرد بدانید

جوشکاری سرد
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

برای جوش دادن دو قطعه فلز و غیر فلز از انواع روش های جوشکاری استفاده می شود که یکی از آنها جوش سرد نام دارد که به نام جوشکاری تماسی نیز شناخته می شود که در آن برخلاف فرآیندهای جوشکاری ذوبی هیچ فاز مایع یا مذابی در محل اتصال دیده نمی شود. از جوشکاری سرد برای جوش دادن انواع فلزات چون آلومینیوم، روی، مس، طلا، نیکل، نقره، آلیاژهای برنج استفاده می شود. جوش سرد بیشتر برای اتصال سیم ها مورد استفاده قرار می گیرد با این حال در صنایع مختلف خودروسازی و هوافضا از این تکنیک جوشکاری استفاده می شود که روشی برای اتصال فلزات بدون گرما و حرارت و با فشار می باشد.

جوش سرد چیست ؟

یکی از روش های جوشکاری با فشار به صورت جوش سرد است که جزو روش های جوشکاری است که در آن گرما یا حرارت وجود ندارد و تاریخچه آن به اوایل دهه ۱۹۴۰ بر می گردد. از کاردبرهای جوشکاری سرد برای اتصال سیم ها و دو فلز به یکدیگر در فضای  می باشد که البته در صنایع مختلف چون خودروسازی نیز استفاده می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

 

شماره تماس اورین الکتریک

جوش سرد چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید انواع روش های جوشکاری به دو صورت ذوبی و غیر ذوبی وجود دارد که یکی از روش های جوشکاری که در آن نیازی به گرما نیست جوشکاری سرد است که به منظور جوش دادن فلزات ابتدا بالای لایه اکسید روی سطح فلز را تمی زکنید تا اتصال اتم های فلز را انجام دهد که برای این کار از برس سیمی، چربی زدایی و سیایر تکنیک های شیمیایی یا مکانیکی استفاده می شود.

بعد از تمیز کردن سطح فلزات می توانید آنها را با فشار به هم متصل کرد و باعث ایجاد پیوندهای متالوژیکی شد که البته مواد باید انعطاف پذیر باشند و فلزات نرم برای این روش جوشکاری مناسب هستند.

از روش جوش سرد برای اتصال فلزات در مقیاس نانو استفاده می شود که شامل نانو سیم های طلای فوق نازک تک کریستالی با قطر کمتر از ۱۰ نانو متر است بنابراین یکی از روش های جوشکاری طلا و نقره استفاده از روش جوش سرد می باشد.

تاریخچه جوشکاری سرد

جوشکاری سرد اولین بار در دهه ۱۹۴۰ شناخته شد با این حال تاریخچه آن به سال های بیشتر می رسد که در آن باستان شناسان با پیدا کردن ابزارهای عصر برنز متوجه شده اند که از روش جوشکاری سرد برای اتصال آنها استفاده شده است که به سال ۱۷۲۴ می رسد.

مزایای جوشکاری سرد

جوشکاری Cold welding نسبت به روش های دیگر جوشکاری مزایای زیادی دارد که از جمله مزایای آن شامل موارد زیر است.

  • بدون نیاز به گرما (HAZ)
  • جوشهای تمیز و با کیفیت
  • قابلیت پیوستن فلزات به مواد غیر مشابه
  • بهترین روش برای جوشکاری آلومینیوم

۱- بدون HAZ

در این روش نیازی به منطقه متاثر از گرما نیست و هیچ خطری از جمله تغییرات شیمیایی یا مکانیکی وجود ندارد.

۲-جوش های قوی و تمیز

با این روش جوش هایی تمیز ایجاد می شود و حتی به اندازه ضعیف ترین مواد اولیه قوی می باشند.

۳- پیوستن به مواد غیر مشابه

با این تکنیک امکان جوشکاری آلومینیوم و مس به یکدیگر دارید. تنها با این روش امکان اتصال فلزات غیر مشابه به همدیگر وجود دارند.

معایب جوش سرد

با وجود مزایای زیادی که جوشکاری سرد دارد البته یک سری معایب نیز دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.

۱- پاکیزگی

در این روش حتما سطح فلز را از لایه اکسید باید پاک کنید که همین باعث پر هزینه و دشوار بودن آن می شود.

۲- انواع مواد

جوشکاری برای انواع فلزات انجام نمی شود و باید فلزات با این تکنیک جوش داده شود که انعطاف پذیر هستند بنابراین فلزاتی که حاوی کربن هستند را نمی توانید با این تکنیک جوش بزنید.

۳- شکل مواد

در این روش بی نظمی روی سطح فلز باعث دشواری کار جوش می شود از این رو باید شکل منظم و بدون بی نظمی داشته باشند تا جوش با کیفیت انجام شود.

چه فلزاتی را می توان به صورت سرد جوش داد؟

بهترین فلزات برای جوشکاری سرد شامل فلزاتی هستند که انعطاف پذیر هستند که در این بین آلومینیوم با گریدهای غیرقابل جوش مانند سری ۷xxx، آلیاژهای برنج ۷۰/۳۰، مس، روی، نقره و آلیاژهای نقره، نیکل و طلا را می توان با این روش جوش زد و حتی قابلیت جوش دادن فلزات ضد زنگ را تحت فشار زیاد دارید اما فراموش نکنید که فلزات حاوی کربن را نمی توان به روش جوش سرد به هم متصل کرد.

آیا جوش سرد قوی است؟

در صورت مناسب بودن شرایط باعث پیوندی محکم می شود که در این بین مهم است که فلزات از نوع انعطاف پذیر باشند و قبل از جوشکاری نسبت به پاک کردن سطح فلز اقدام کنید و سطح منظم و بدون بی نظمی باشد.

آیا جوش سرد دائمی است؟

در صورتی که شرایط مناسب باشد باعث ایجاد جوش های دائمی می شود در غیر اینصورت امکان از بین رفتن اتصالات با این روش وجود دارد.

جمع بندی

یکی از تکنیک ها و روش های جوشکاری به نام جوشکاری سرد است که در آن بدون گرما پیوندهای بسیار قوی ایجاد می شود که بیشتر برای جوشکاری آلومینیوم با گریدهای غیر قابل جوش، آلیاژهای برنج، مس، روی، نقره ، نیکل و طلا از این روش استفاده می شود و همچنین یک روش جوشکاری خوب برای صنایع خودروسازی و هوافضا به شمار می آید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *