عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

تعمیر موتور کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

یکی از مواردی که قبل از راه اندازی و نصب کولر آبی باید نسبت به آن انجام دهید سرویس کولر می باشد که باید توسط سرویسکار انجام شود و علاوه بر تمیز کردن کولر، تعویض پوشال، باید تمام قطعات و اجزا کولر از جمله موتور، پمپ، تسمه کولر، شناور، پولی، تسمه کولر و… را بررسی کند و مطمئن شود که همه آنها سالم هستند و در صورت خرابی با تعمیرکار تماس بگیرید که البته برای تعمیر کولر آبی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید و در صورتی علاقمند به کارهای فنی هستید با خواندن این مقاله می توانید با انواع ایرادات موتور کولر و عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی آشنا شوید.

انواع موتور های کولر آبی

کولر آبی از اجزا و قطعات مهم از جمله موتور، پمپ، تسمه، پولی، یاتاق، پروانه، شناور تشکیل شده است که در صورت خرابی هر کدام باعث بروز مشکلاتی از جمله سر و صدای زیاد کولر، کار نکردن دور کند کولر، خنک و سرد نکردن دستگاه کولر و… موارد می شود که در این بین مهمترین قطعه موتور کولر آبی نام دارد که در با روشن کردن کولر باعث می شود تا پروانه کولر به حرکت در بیاید و به پوشال های خیس کولر بزند تا باد خنک تشکیل شود.

دقت داشته باشید که موتور های دو دور کولر در دو نوع با خازن دائم کار و یا سیم پیچ راه انداز وجود دارند و با از کار افتادن و خرابی این قطعه باید با تعمیرکار تماس بگیرید تا نسبت به تعمیر موتور کولر آبی اقدام که اگر در تهران باشید می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

💡حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر کولر آبی در منزل

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

خرابی و تعمیرات مربوط به موتور کولر

کولر با آب و برق کار می کند و در صورت قطع هر کدام باد خنک تشکیل نمی شود و در این بین دو قطعه مهم موتور و پمپ آب کولر است که باید در زمان سوختن و خرابی سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا آنرا تعمیر یا تعویض کند.

در صورتی که به تعمیرکار دسترسی ندارید در ادامه متن این مقاله انواع خرابی ها و ایرادات کولر آبی که به موتور کولر مربوط می شود را خواهیم نوشت که اگر مشکل قابل حل کردن نبود برای تعمیر موتور کولر آبی باید اقدام کنید و با تعمیرکار تماس بگیرید.

با زدن کلید کولر موتور و پمپ آب روشن نمی شود

این مشکل شما به قسمت موتور ربطی ندارد و به خاطر پریدن فیوز با روشن شدن کولر آبی است که باید نسبت به تعویض فیوز اقدام کنید که این کار باید توسط تعمیرکار انجام شود.

مشکل و ایراد در فاز یا نول موتور

قبل از اینکه نسبت به عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی اقدام کنید باید نقشه موتور کولر را بدانید در غیر اینصورت به آن دست نزید و با تعمیرکار تماس چونکه ایراد و مشکل از برق کولر می تواند منجر به برق داشتن بدنه کولر آبی و حتی آسیب جدی به شخصی شود که به دستگاه کولر دست بزند.

کار کردن موتور کولر آبی و عدم تولید باد خنک

این مشکل شما به خاطر نداشتن آب داخل محفظه کولر یا کار نکردن پمپ آب کولر آبی باشد که باید عیب یابی و رفع شود و البته در این بین گرمای زیاد هوا و خشک شدن پوشال های کولر یکی از دلایل عدم تولید باد خنک توسط کولر است که باید رفع شود.

خراب شدن واتر پمپ کولر یا پارگی شلنگ

یکی از دلایل سوختن موتور کولر آبی به خاطر کم آبی یا نرسیدن آب به پوشال ها می باشد که حتی اگر پمپ خراب شود و پروانه حرکت کند اما به مرور زمان باعث داغ کردن موتور و در ادامه سوختن موتور کولر و افزایش هزینه تعمیر کولر می شود.

گرفتگی و مسدود شدن سوراخ آب ریز های کولر

در صورتی که بخش آب ریز های کولر که به آن ناودانی می گویند مسدود شده باشد حتی اگر پمپ کار کند و آب کافی داخل محفظه کولر باشد روی پوشال ها نمی ریزد و همین باعث خنک نکردن کولر می شود که باید رفع شود که برای رفع گرفتگی آن می توانید از جوهر نمک استفاده کنید.

تنظیم نبودن تسمه کولر

هر گونه شل یا سفت بودن زیاد تسمه کولر باعث فشار زیاد به موتور و خرابی آن می شود و البته که یکی از دلایل خنک نشدن باد کولر آبی می باشد.

💡حتما بخوانید: نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی

پاره شدن برزنت کولر آبی

علاوه بر مواد بالا از جمله خرابی پمپ، گرفتگی ناودانی کولر، تنظیم نبودن تسمه ممکن است ایراد از قسمت برزنت کولر آبی باشد که باعث ایجاد باد گرم شود که باید رفع شود.

نیم سوز شدن موتور کولر آبی

در ادامه بررسی موارد بالا اگر باز هم موتور کار می کند اما باد گرم تولید می کند به احتمال زیاد موتور نیم سوز شده است که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

کار نکردن موتور کولر آبی

چنانچه با وصل بودن برق کولر با زدن کلید موتور، پروانه کار نمی کند به معنای از کار افتادن موتور یا سوختن موتور است که دلایل زیر باعث بروز این مشکل می شود.

 • نرسیدن برق به موتور
 • سوختن سیم پیچ راه انداز
 • متصل نبودن سیم پیچ راه اندازه به کلید گزیز
 • سفت بودن زیاد تسمه
 • نیم سوز بودن سیم پیچی دور تند
 • سوختن خازن کولر آبی
 • خراب شدن کلید گریز از مرکز
 • خرابی کلید تبدیل کولر

زمان روشن کردن کولر تنها با حرکت پولی با دست موتور کار می کند

 • سوختن سیم پیچ راه انداز کولر
 • وصل نبودن کلید گریز از مرکز

سر و صدای زیاد موتور کولر آبی

ددر صورتی که کولر آبی را روشن کنید و با سر و صدای زیادی همراه باشد به خاطر موارد زیر است.

 • شل بودن پولی ها که باید نسبت به تنظیم آنها اقدام کنید.
 • گشاد شدن یاتاق های کولر
 • تاب بر داشتن محور کولر که به خاطر شل بودن یاتاق ها می باشد.
 • هر گونه درگیری پروانه خنک کننده با درپوش باعث تولید سر وصدای زیاد می شود.
 • خراب بودن تسمه که باید نسبت به تنظیم و تعویض آن اقدام کنید.

روش و خاموش شدن خود به خود موتور کولر آبی

این مشکل نیز به خاطر عدم تنظیم اورلود است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

تعمیر کولر آبی در تهران با آی بک امداد

در خرابی قطعات و بروز هر گونه مشکل از جمله پریدن فیوز کولر، بوی بد کولر، سر و صدای زیاد و به خصوص تولید باد گرم، کار نکردن موتور برای تعمیر کولر آبی باید با تعمیرکار تماس بگیرید که اگر در تهران باشید هر جایی از شمال، غرب، شرق، جنوب تهران هر محله ای که باشید از پونک، یافت آباد، ازگل، سعادت آباد، نیاوران، کامرانیه، امیرآباد، یوسف آباد و… کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا از خدمات زیر بهره مند شوید.

 • تعمیر و تعویض موتور کولر
 • تعمیر و تعویض پمپ کولر
 • نصب و تنظیم شناور کولر آبی
 • تنظیم یا تعویض تسمه
 • تعویض پوشال های کولر
 • تمیز کردن کولر آبی برای از بین بردن رسوبات آن

10 دیدگاه برای “عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام بهتر است از یک متخصص بخواهید که اینکار را انجام دهد چراکه انجام این کار توسط شما ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام.وجود مشکل در سیم کشی جعبه داخل کولر همچنین خراب شدن کلید.و یا اینکه سیم پیچ دور کند موتور سوخته است.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام برای رفع مشکل به بررسی یاتاقان.سیم پیچ موتور و همچنین تسمه بپردازید.

 1. سالمی گفته:

  سلام .علت اینکه موتور کولر آبی با تمسه فقط صدا میده بدون کار کردن چیه؟ و اینکه چرا وقتی تسمه رو برمیداریم و پولی رو میچرخونیم موتر شروع بکار میکنه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 2. Amir گفته:

  سلام .کولر رو روشن کردم تا ۳۰ ثانیه ی اول مشکلی نداره ولی بعد از ۳۰ ثانیه کولر روشن هست ولی چرخشی نداره.راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام.تسمه را بررسی نمایید که سفت نباشد.همچنین یاتاقان را چک کنید .اگر این دو قطعه مشکلی نداشتند احتمال زیاد سیم پیچ دینام ضعیف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *