علت کار نکردن دور کند کولر آبی

علت پریدن فیوز کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

یکی از دستگاههای سرمایشی بعد از کولر گازی که محبوبیت زیادی بین مردم دارد و تقاضای خرید آن زیاد است کولر آبی نام دارد که با برق و آب کار می کند و در صورت ایراد در سیمکشی برق کولر یا ساختمان و حتی کار نکردن پمپ آب کولر باید سریعا آنرا رفع کنید اما در این بین یکی از مشکلات کولر آبی زماین است که دور کند یا تند آن کار نکند که در این مقاله به بررسی دلایل کار نکردن دور کند کولر آبی خواهیم پرداخت که شامل خرابی کلید خاموش و روشن، خرابی کلید گریز از مرکز، شل شدن تسمه کولر، قطع برق ساختمان یا دستگاه و… است که باید تنها توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود که برای سرویس و تعمیر کولر آبی در تهران کافیه با شماره تلفن آی بک امداد تماس بگیرید.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل کار نکردن دور کند کولر آبی و نحوه رفع آن

همانطور که باد خنک در هوای گرم به شما کمک می کند به آرامش برسید برای کاهش و افزایش باد کلید مخصوص دور کند و تند وجود دارد که در صورت کار نکردن و خرابی این دکمه باید سریعا آنرا تعمیر کنید که در این مقاله به بررسی دلایل آن می پردازیم که البته تنها باید توسط تعمیرکار عیب یابی و تعمیر شود. در بین تمام مشکلات و ایرادات کولر آبی شامل کار نکردن پمپ، خرابی موتور، سر و صدا و لرزش کولر آبی، پریدن فیوز و… در این مقاله به بررسی دلایل کار نکردن دور کند کولر آبی خواهیم پرداخت که به شرح زیر است.

 • خرابی کلید خاموش و روشن
 • قطع سیم رابط بین کلید تبدیل و دور کند
 • خرابی کلید گریز از مرکز کولر آبی
 • خرابی کلید تبدیل کولر آبی
 • جدا شدن سر سیم از کلید
 • شل شدن تسمه کولر آبی
 • اشکال در سیم پیچی موتور کولر آبی
 • اشکال در سیمکشی برق ساختمان
 • اشکال در سیمکشی برق کولر

خرابی کلید خاموش و روشن کردن کولر آبی

به منظور روشن کردن کولر آبی یک کلید مخصوص وجود دارد وجود دارد که در ساختمان های قدیمی استفاده می شود و علاوه بر کلید خاموش روشن، کلید پمپ و کلید دور کند و تند دارد که در زمان پریدن فیوز ساختمان باعث می شود که کولر روشن نشود از این رو باید مطمئن شوید که فیوز ساختمان کار می کند تا برق دستگاه کولر تامین گردد.

قطع سیم رابط بین کلید تبدیل و دور کند

یکی دیگر از موارد کار نکردن دور کند کولر آبی مربوط به قطع شدن سیم رابط کلید تبدیل و دور کند موتور است که باید توسط اهم متر بررسی و در صورت خرابی آنرا بر طرف کنید.

خرابی کلید گریز از مرکز کولر آبی

پس از اطمینان از قطع نشدن سیم رابط بین کلید تبدیل و  دور کند اگر کلید گریز از مرکز دستگاه خراب شده است باید تعمیر گردد که این کار تنها باید توسط تعمیرکار انجام شود.

خرابی کلید تبدیل کولر آبی

زمانی که کلید تبدیل در دستگاه کولر خراب است برای تست آن و اطمینان از سالم یا خرابی کلید تبدیل باید از مولتی متر استفاده کنید و در این زمان فاز مدار قطع شود.

جدا شدن سر سیم از صفحه کلید

برخی مواقع ممکن است به هر دلیل سر سیم مروبط به دور کند دستگاه جدا شده باشد که باید توسط برقکار و تعمیرکار کولر آبی بررسی و عیب یابی شود.

💡 حتما بخوانید: علت برق دار بودن بدنه کولر آبی و نحوه رفع آن

شل شدن تسمه کولر آبی

یکی از قطعات کولر تسمه نام دارد که شل شدن آن منجر به کار نکردن دور کند و همچنین سر و صدای زیاد کولر آبی می شود. که در این مواقع باید نسبت به تنظیم تسمه اقدام کنید تا مشکل رفع شود.

💡 حتما بخوانید: نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی

اشکال در سیم پیچی موتور کولر آبی

موتور کولر مهمترین قطعه آن است که در صورت خرابی آن یا ایراد در قسمت سیم پیچی موتور باید سریعا مشکل رفع شود و اگر آنرا پشت گوش بندازید باعث تشدید آن و حتی نیم سوز یا سوختن کامل کولر آبی می شود.

💡 حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر کولر آبی

مشکل در سیم کشی ساختمان

زمانی که از سالم بودن موتور کولر مطمئن شدید و باز مشکل کار نکردن دور کند پابرجا بود شک نکنید که ایراد در قسمت سیمکشی برق ساختمان است که باید رفع شود.

مشکل در سیم کشی کولر آبی

بغیر از اشکال در برقکشی ساختمان ممکن است سیمکشی کولر مشکل داشته باشد و باعث از کار افتادن دور کند کولر شود که باید توسط تعمیرکار عیب یابی و تعیمر شود در واقع به مرور زمان و به خاطر کهنگی ممکن است سیم های قدیمی خراب شود که باید تعویض گردد.

8 دیدگاه برای “علت کار نکردن دور کند کولر آبی

 1. علی گلپور گفته:

  باسلام، هنگام روشن کردن کولر اگر کولر رو روی دور کند بزارم روشن نمیشه اما اگه بزارمش روی دور تند روشن میشه بعد که دور تند رو خاموش کنم کولر میره رو دور کند.میشه راهنمایی کنید و بگید مشکل از کجاست؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام دوست عزیز، خراب بودن کلید تبدیل وهچنین وجود اشکال در گریز از مرکز باعث اتفاق فوق میباشد.

 2. پاکروان گفته:

  سلام.پارسال یه کولر مدل ایران شرق ۴۰۰۰ خریداری کردم.به نمایندگی زنگ زدیم برای نصب آومد ولی تجربه ایی در خصوص نصب کولر نداشت.بعد که کولر رو روشن کردیم متوجه شدیم کولر تنها زمانی روشن میشه که دور تند دستگاه روشن باشه وقتی رو دور کند باشه روشن نمیشه.لطفا راهنمایی کنید دلیل این مشکل چیه؟

 3. احسان گفته:

  سلام، کولر رو روشن کردم و دور کند گذاشتمش ولی روی دور تند کار کرد.سیم پیچ کولر رو هم بررسی کردم بویی میبنی بر سوختگی ازش نمی اومد.علتش چیه؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام اگر سرسیم ها جابجا شوند این مشکل رخ میدهد همچنین کلیدها را بررسی کنید که خراب نشده باشند.

 4. مجید گفته:

  سلام ،هنگام روشن کردن کولر وقتی پمپ آب رو میزنیم در صورتی صدای آب شنیده میشه که کولر روی دور تند باشه اگر روی دور کند باشه صدای آب نمیاد.مشکل از چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *