علت روشن نشدن جاروبرقی و خاموش شدن ناگهانی آن | تعمیرات آی بک امداد

روشن نشدن جاروبرقی
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

قطعا خرابی جاروبرقی می تواند مشکل بزرگی به حساب آید به خصوص اینکه اگر شما فرزندان کم سن و سال دارید و در طول روز مجبور هستید چندین بار جاروبرقی را روشن کنید اما اگر با خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن جاروبرقی مواجه هستید باید علت آنرا پیدا کنید و نسبت به تعمیر جاروبرقی اقدام کنید. در واقع روشن نشدن جاروبرقی به خاطر خرابی قطعات داخلی دستگاه از جمله رله، برد الکترونیکی، موتور و حتی قطع کلید خاموش روشن، خرابی سیم جمع کن و قطعی برق در پریز برق است که باید بررسی و عیب یابی  شود و برای تعمیر جاروبرقی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

چرا جاروبرقی روشن نمی شود؟

زمانی که با فشردن دکمه خاموش روشن جاروبرقی متوجه شوید که دستگاه روشن نمی شود می تواند به خاطر یک سری مشکلات ساده از جمله قطع برق پریز یا خرابی قطعات داخلی آن از جمله رله، برد الکترونیکی، سیم جمع کن و در حالت شدید و حاد خرابی موتور جاروبرقی باشد. بنابراین زمان روشن نشدن جاروبرقی سریعا به سوختن موتور فکر نکنید چون علائم آن همراه با سوختگی و بوی بد از موتور جاروبرقی است.

حتما بخوانید: علت بوی بد و بوی سوختگی جاروبرقی و نحوه تعمیر آن

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل روشن نشدن جاروبرقی و رفع آن

همانطور که اشاره شد امروزه جاروبرقی جزو وسایل برقی و مهم است که در زمان خرابی آن باید سریعا آنرا تعمیر کنید و گرنه کثیفی خانه شما را اذیت خواهد کرد اما روشن نشدن جاروبرقی می تواند بخاطر موارد زیر باشد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت و در آخر دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی را خواهیم نوشت.

 • ایراد در پریز برق
 • قطعی در سیم رابط جاروبرقی
 • سیم جمع کن جاروبرقی خراب است.
 • مشکل در کلید قطع و وصل
 • مشکل در رله
 • مشکل در برد الکترونیکی
 • مشکل در موتور جاروبرقی

حتما بخوانید: تعمیر جاروبرقی سامسونگ در تهران و قیمت آن

روشن نشدن جاروبرقی به خاطر ایراد در پریز برق

همانطور که گفتیم ساده ترین دلیل برای اینکه جاروبرقی روشن نمی شود به خاطر نبود برق است که باید سریعا پریز برق را بررسی کنید و یا اینکه با بیرون کشیدن سیم و وصل کردن به پریز دیگر مطمئن شوید که پریز برق قدیمی سالم یا خراب است.

دقت داشته باشید که نه تنها نبود برق در پریز باعث روشن نشدن جاروبرقی می شود بلکه اگر ولت برق پایینی داشته باشد باعث بروز این مشکل می شود چونکه برای روشن شدن دستگاه نیاز به ۲۵۰ ولت برق دارد و در صورت بروز هر گونه نوسانات برقی یا کمبود برق برای اینکه ایمنی موتور دستگاه حفظ شود جاروبرقی روشن نخاهد شد.

حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر جاروبرقی در منزل سال ۱۴۰۱

قطعی در سیم رابط جاروبرقی

در مورد بعدی که باعث روشن نشدن جاروبرق یمی شود به خاطر قطع شدن سیم برق در قسمت دو شاخه است که باید بررسی شود.

خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

با اینکه سیم جمع کن باعث می شود که به راحتی سیم بیرون کشیده شود و بعد از اتمام کار به داخل دستگاه برود اما احتمال قطعی در این قسمت وجود دارد که باید سر سیم بررسی شود و مطمئن شوید که سیم جمع کن سالم است و ارتباط برق با موتور را قطع نکرده باشد.

بررسی کلید استارت یا کلید قطع و وصل

برخی اوقات ممکن است یک مشکل ساده باعث روشن نشدن جاروبرقی شود که شامل خرابی کلید قطع وصل یا همان کلید استارت جاروبرقی باشد که توسط تعمیرکار و باید با اهم متر بررسی شود و مطمئن شوید که سالم است و در صورت خرابی باید سریعا تعویض شود.

ایراد در رله جاروبرقی

به منظور استارت و روشن شدن جاروبرقی باید رله داخل آن باز باشد تا قابلیت متصل شدن کلید خاموش و روشن وصل شود از این رو مطمئن شوید که قطعه رله سالم است و برای اینکار از اهم متر استفاده کنید.

خرابی موتور جاروبرقی

چنانچه تمام موارد بالا سالم باشد باید به سراغ موتور دستگاه بروید که اینکار باید توسط تعمیرکار انجام شود و در زمان سوختن موتور باید آنرا تعویض کنید که البته برخی اوقات ممکن است تنها موتور نیم سوز شده باشد و کار کند اما با بوی سوختگی همراه شود که چاره ای جز تعویض قطعه نیست.

علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار

یکی از مشکلات و ایرادات در جاروبرقی زمان داغ کردن آن است که اگر سریعا آنرا خاموش نکنید باعث می شود به موتور فشار بیاید و حتی باعث سوختن این قطعه شود که هزینه تعمیر آن زیاد است از این رو هر ۱۰ دقیقه استفاده از جاروبرقی باید آنرا خاموش کنید تا استراحت کند که در برخی از مدل های جاروبرقی از قطعه ای به نام ترموستات حرارتی یا سنسور استفاده می شود تا زمان رسیدن به ده دقیقه سریعا دستگاه را خاموش کند اما بغیر از ترموستات ممکن است تما شدن ذغال یا خرابی کلکتور جاروبرقی باعث خاموش شدن آن در حین کار شود و حتی موارد ساده تر چون پر شدن کیسه زباله باعث بروز این مشکل شود.

دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

زمانی که دستگاه جاروبرقی ناگهان خاموش می شود به معنای این است که به موتور دستگاه فشار آمده است که دلایل مختلف چون داغ کردن ترموستات، گرفتگی لوله خرطوم، پر شدن کیسه زباله و… باعث بروز این مشکل می شود.

 • داغ شدن ترموستات
 • گرفتگی در مسیر مکش جاروبرقی
 • قطع شدن سیم رابط جاروبرقی
 • پر بودن کیسه جاروبرقی
 • کثیف بودن فیلتر جاروبرقی

داغ شدن ترموستات جاروبرقی

با وجود قطعه ترموستات زمانی که به دستگاه فشار زیادی وارد شود و حرارت آن زیاد شود به صورت اتوماتیک جاروبرقی خموش می شود که این بعد از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه کار کردن جاروبرقی رخ می دهد که البته طبیعی است اما اگر زودتر از این زمان باشد ممکن است قطعه ترموستات معیوب شده باشد که باعث شده است بعد از هر بار داغ کردن سریعا به موتور جاروبرقی فرمان خاموش شدن را بدهد.

حتما بخوانید: علت داغ کردن جاروبرقی و نحوه رفع آن

گیر کردن زباله در مسیر مکش

برخی اوقات زمان جارو کشیدن ممکن است اشیاء بزرگ و حجیم داخل لوله خرطوم گیر کند که علاوه بر اینکه باعث کاهش قدرت مکش جاروبرقی شود حتی باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود که باید رفع شود.

قطع شدن سیم رابط برق جاروبرقی

همانطور که گفتی ممکن است به هر دلیلی سیم رابط برق دستگاه در زمان جمع شدن آن باعث شود که برق به موتور نرسد و همین باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی شود از این رو باید سریعا سیم جمع کن عیب یابی و بررسی شود.

پر بودن کیسه آشغال جاروبرقی

یکی از موارد که باید برای نگهداری از جاروبرقی رعایت کنید خالی کردن کیسه زباله زمان پر شدن است در غیر این صورت باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه می شود.

شما می توانید از پاکت جاروبرقی یکبار مصرف استفاده کنید که بعد از هر بار باید تعویض شود یا اینکه هر بار زمان پر شدن آنرا خالی کنید.

بررسی کثیف شدن فیلتر جاروبرقی

وظیفه فیلترهای جاروبرقی تهویه و هوا رسانی موتور است از این رو کثیفی آنها به موتور فشار می آورد و در عمل باعث داغ شدن و فعال شدن سیستم ایمنی دستگاه می شود که همین باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *