خطرات قرار دادن فلزات در مایکروفر چیست | تعمیرات آی بک امداد

خطرات قرار دادن فلزات در مایکروفر
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

یکی از وسایل خانگی و برقی که باعث می شود دیگر وقت زیادی بابت گرم کردن غذا نگذارید ماکروفر است که با خرید آن علاوه بر داغ کردن سریع غذا با زمان کمتر نیازی به کثیف کردن ظروف زیاد ندارید و در عین حال به راحتی با امواج الکترومغناطیسی که از طریق لامپ مگنترون ماکروفر ساطع می شود کل غذا گرم می شود اما نباید فراموش کنید که احتمال خرابی دستگاه و انواع مشکلات چون نچرخیدن سینی، سر و صدای زیاد، گرم نشدن غذا در ماکروفر، سوختن غذا، روشن نشدن لامپ ماکروفر و حتی جرقه زدن بدنه آن وجود دارد که از جمله خطرات قرار دادن فلزات در مایکروفر جرقه زدن و آتش سوزی است از این رو ظروف فلزی جزو ظروف ممنوعه است که نباید در ماکروفر گذاشته شود.

گذاشتن فلزات در مایکروفر چه خطراتی به همراه دارد

به دلیل اینکه ظروف فلزی اگر داخل ماکروفر قرار گیرد باعث جذب زیاد امواج و بازتاب آن به دیواره ها می شود از این رو جرقه زدن و آتش سوزی را به همراه دارد بنابراین از گذاشتن ظروف فلزی و استیل داخل ماکروفر باید خودداری کنید.

نحوه کارکرد مایکروفر

سوالی که شاید برای شما پیش بیاید این است که ماکروفر چطوری کار می کند و باعث گرم شدن غذا می شود که باید به شما بگوییم که این دستگاه وقتی روشن می شود باعث می شود برق AC به قسمت ترانسفورماتورهای ولتاژ برود و همین باعث افزایش ولتاژ و رسیدن به لامپ مگنترون شود تا این قطعه از دستگاه امواج الکترومغناطیسی را ساطع کند تا با توجه به بدنه دستگاه که از ورق صفحه میکا است تمام امواج روی غذا متمرکز و باعث گرم شدن غذا شود.

💡حتما بخوانید: علت نچرخیدن سینی ماکروفر و نحوه رفع آن

علت آتش سوزی با قرار دادن فلزات داخل ماکروفر

با توجه به اینکه انواع ظروف فلزی و هر چیز فلزی اگر داخل دستگاه قرار گیرد باعث جذب گرمای زیاد و جرقه زدن آن می شود اما این برای ظروف غیر فلزی، شیشه ای، پلاستیکی صدق نمی کند بنابراین نباید به هیچ وجه فلزات داخل ماکروفر قرار داده شود.

دقت داشته باشید که در این بین ظروف شیشه ای دور طلایی شاید هیچ مشکلی نداشته باشد اما نقش طلایی آنها نیز از فلزی است که باعث جرقه زدن و آتش سوزی در ماکروفر می شود.

💡حتما بخوانید: قیمت تعمیر ماکروفر در منزل، سامسونگ، پاناسونیک، ال جی

نکات استفاده از فویل آلومینیومی در مایکروویو

یکی از مواردی که مردم زمان استفاده از دستگاه و گرم کردن ساندویچ انجام می دهند این است که روی آنرا فویل آلومینیومی می کشند که این نیز باعث آتش سوزی در ماکروفر می شود بنابراین باید ورقه فویل را حتما جدا و سپس داخل دستگاه قرا ردهید و یا یانکه فویل خیلی ضخیم نباشد و فویل کامل صاف باشد و حتی فیل تقریبا ۲.۵ سانتی متر از کنار و دیواره های مایکروفر فاصله داشته باشد تا جرقه و آتش سوزی نداشته باشد.

خودداری از قرار دادن لیوان های استیل در مایکروفر

یکی دیگر از ظروفی که باعث جرقه زدن و آتش سوزی در ماکروفر می شود وجود لیوان استیل است که اگر قصد گرم کردن محتویات داخل آنرا دارید می توانید از ظروف مناسب برای اینکار استفاده کنید و محتویات را داخل ظرف مناسب بریزید و سپس آنرا داخل ماکروفر بگذارید که البته فرقی نمی کند که شامل گرم کردن آب، قهوه یا چای باشد.

💡حتما بخوانید: علت داغ شدن بیش از حد بدنه ماکروفر

قرار ندادن قالب فلزی کیک در مایکروویو

یکی از کاربردهای مایکروفر درست کردن کیک است که اگر می خواهید این کار انجام دهید به هیچ وجه از قالب های فلزی استفاده نکنید چون باعث جرقه و آتش سوزی و آسیب جدی به دستگاه می شود.

نکات مهم درباره استفاده از ظروف فلزی در ماکروفر

  • از فویل آلومینیوم استفاده نکنید اما اگر انجام این کار دارید بیش از یک چهارم غذا را نباید فویل بپیچانید.
  • از گذاشتن هر گونه وسایل فلزی از جمله قاشق، چنگال، چاقو داخل دستگاه خودداری کنید.
  • زمانی که دستگاه ماکروفر جرقه می زند سریعا برنامه متوقف شود.
  • از گذاشتن ظروف استیل در ماکروفر خودداری کنید.
  • به هیچ وجه برای خاموشی آتش داخل دستگاه از آب استفاده نکنید چون باعث نفوذ به قسمت های الکترونیکی و سوختن دستگاه خواهد شد.
  • برای خاموش کردن آتش ماکروفر باید سریعا آنرا از برق بکشید و از کپسول آتش نشانی استفاده کنید.

جمع بندی

با وجود تمام فواید استفاده از دستگاه مایکروویو که شامل گرم کردن غذا و درست کردن انواع غذا چون ماکارونی، پخت پیتزا و کیک می باشد اما باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید که یکی از این نکات قرار ندادن ظروف فلزی داخل ماکروفر است چون جرقه و آتش سوزی از جمله خطرات قرار دادن فلزات در مایکروفر است که حتی شامل فویل های آلومینیومی و لیوان استیل نیز می شود و در صورت آتش سوزی نیز از آب برای خاموش کردن آن استفاده نکنید چون باعث سوختن دستگاه خواهد شد و تنها از کپسول آتش نشانی استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *