کارایی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی، تمیز، تعویض و تعمیر آن | آی بک امداد

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

ماشین ظرفشویی از قطعات اصلی چون موتور، تایمر، پمپ تخلیه، شیر برقی و.. تشکیل شده است که با خرابی هر کدام از قطعات اصلی ماشین ظرفشویی با انواع مشکلات چون عدم تخلیه آب، بسته نشدن درب، عدم آبگیری و.. مواجه می شوید که عدم تخلیه آب، نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی از جمله نشانه های خراب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم که در صورت خرابی این قطعه باید سریعا نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام و اگر در تهران هستید برای تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

کارایی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی چیست؟

یکی از قطعات اصلی دستگاه ظرفشویی پمپ تخلیه است که بعد از روشن کردن آن و وارد شدن آب از طریق شیر برقی و با انجام فرآیند شستشوی ظروف در طی چند مرحله آب کثیف از طریق پمپ تخلیه به بیرون از دستگاه فرستاده می شود از این رو با خرابی این قطعه با مشکلاتی چون عدم تخلیه آب، نشتی آب زیر ظرفشویی و.. مواجه می شوید که باید سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنید که پمپ تخلیه ظرفشویی در انواع مختلف معمولی، اینورتر، مغناطیسی، پروانه ای و حرارتی وجود دارد.

💡حتما بخوانید: تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در تهران

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

پمپ تخلیه ظرفشویی چیست؟

به قطعه ای از ماشین ظرفشویی که کار تخلیه آب کثیف در اثر شستن ظروف را انجام می دهد قطعه پمپ تخلیه می گویند که با گیر کردن جسم سخت داخل پروانه، ریختن آب روی پمپ خراب می شود و همین باعث عدم تخلیه آب، متوقف شدن برنامه شستشو و… می شود از این رو خیلی مهم است که پمپ تخلیه به درستی کار کند و در صورت خرابی آنرا سریعا تعویض یا تعمیر کنید که برای تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

پمپ تخلیه ظرفشویی در طول فرآیند شستشو چند بار کار می کند؟

یکی از قطعات ظرفشویی پمپ تخلهی نام دارد که بسته به نوع برنامه یا زمان طولانی آن تقربیا بین دو الی سه بار تخلیه آب کثیف در زمان روشن بودن انجام می شود که البته این به یکبار در زمان انتخاب برنامه پیش شور می رسد.

انواع پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

آنچه مشخص است با خرابی پمپ تخلیه با مشکلاتی چون عدم تخلیه آب، نشتی آب زیر ظرفشویی و حتی متوقف شدن برنامه همراه است که برای تعمیر یا تعویض آن باید بدانید که این قطعه در انواع مختلف: مغناطیسی، پروانه ای، حرارتی و اینورتر موجود است.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی کجاست و چگونه کار می کند؟

محل قرار گرفتن این قطعه از ظرفشویی در کنار چاهک می باشد که بعد از اینکه آب کثیف در طی فرآیند شستشو وارد چاهک می شود در ادامه با پمپ آب و قدرت مکش آنر از فیلتر عبور و در ادامه کار بسه سمت شلنگ تخلیه و فاضلاب می برد که اگر شلنگ تخلیه مسدود باشد ظرفشویی را با مشکل سراریز شدن آب مواجه می کند.

💡حتما بخوانید: علت خرابی شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی و نحوه تعویض آن

اجزای تشکیل دهنده پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه ظرفشویی از قطعات پروانه، کیت تخلیه، دریچه تخلیه، موتور، شلنگ تخلیه، توپ پلاستیکی کوچک و کمربند پمپ تشکیل شده است که با گرفتگی پمپ باید سریعا نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید.

💡حتما بخوانید: آموزش و راهنمای سرویس قطعات ماشین ظرفشویی

نشانه های خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

تا به اینجای کار اهمیت قطعه اصلی ظرفشویی یعنی پمپ تخلیه را فهمیدید حال اینکه به شما می گوییم که نشانه های خرابی آن چیست که اگر در مدل های جدید و پیشرفته باشد با سوختن یا کار نکردن پمپ روی پنل ظرفشویی کد خطا و ارور نشان می دهد در غیر این صورت با عدم تخلیه آب ظرفشویی می توان فهمید که پمپ  تخلیه خراب است و باید نسبت به تعویض پمپ یا بررسی گرفتگی یا مسدود شدن مسیر تخلیه از جمله فیلتر، پروانه پمپ، شلنگ خروجی و … اقدام کنید.

دلایل کار نکردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

 • خمیدگی یا مسدود شدن شلنگ خروجی از ایر گار به پمپ
 • از کار افتادن موتور پمپ
 • جرم و رسوب زیاد داخل پروانه پمپ
 • گرفتگی فیلتر ظرفشویی
 • گرفتگی فاضلاب ماشین ظرفشویی

💡حتما بخوانید: تعمیر ظرفشویی سامسونگ

علت خرابی پمپ تخلیه ظرفشویی چیست؟

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی از دو بخش مکانیکی و الکترونیکی تشکیل شده است که خرابی هر کدام باعث خراب شدن کل قطعات پمپ و از کار افتادن آن می شود که شامل مسدود شدن فیلتر، ایراد در برق رسانی به پمپ تخلیه و حتی گیر کردن جسم سخت در پروانه یا ریختن آب روی پمپ می باشد.

آموزش تعمیرات پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

در صورتی که با تست کردن پمپ تخلیه از خرابی آن مطمئن شدید برای تعمیر آن کافیه ابتدا موتور پمپ بررسی شود که بفهمید سالم یا معیوب است که از مولتی متر برای اینکار استفاده کنید و در صورت نداشتن عملکرد مناسب یا روشن نشدن به معنای خرابی آن است که باید تنها پمپ را عوض کنید.

نکات مهم هنگام تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی که نیازی به تعویض ندارد:

دقت داشته باشید که زمان کار نکردن پمپ قبل از اینکه با تعمیرکار تماس بگیرید یا نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید باید ابتدا از عدم وجود گرفتگی در فیلتر کف یا پروانه پمپ و حتی شلنگ خروجی فاضلاب مطمئن شوید و اگر این موارد مشکلی نداشت و پمپ خراب است باید آنرا عوض کنید.

💡حتما بخوانید: آموزش و نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

آموزش نحوه تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی

به منظور تعویض قطعه پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی باید از لوازم پیچ گوشتی، انبردست، دم باریک، دستکش مخصوص استفاده کنید که البته اگر فنی کار نیستد حتما با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید که برای اینکار اگر تهران هستید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

 • ابتدا تمام آب داخل قفسه شستشو خالی و با دستمال خشک کنید.
 • ظرفشویی را از برق بکشید.
 • نوبت باز کردن بست مخصوص ظرفشویی با پیچ گوشتی دوسو است.
 • نوبت خارج کردن شلنگ خروجی پمپ تخلیه است که باید به سمت پایین بکشید.
 • برای اینکه قاب روی پروانه پمپ ظرفشویی باز شود باید خار محکم آنرا آزاد و در ادامه بچرخانید.
 • برای باز کردن قاب روی پروانه آنرا در جهت عقربه های ساعت بچرخانید
 • نوبت برداشتن اورینگ یا همان واشر لاستیکی آب بندی شده است و در ادامه تعویض پمپ تخلیه است.

علت صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

چنانچه زمان کار کردن ظرفشویی و تخلیه آب صدا بلندی از پمپ تخلیه به گوش می رسد این به خاطر نوسانات برق، فرسودگی رخ می دهد که باعث می شود صداهایی شبیه به خرخر شنیدهد شود که در این زمان اگر سریعا اقدام به تخلیه و تعمیر پمپ نکنید دچار مشکل خواهید شد.

آموزش تمیز کردن پمپ تخلیه

همانطور که گفتیم یکی از دلایل خرابی پمپ تخلیه ظرفشویی به خاطر گرفتگی در پروانه پمپ است که باید انرا تمیز کنید که برای اینکار حتما باید گرفتگی داخل شلنگ خروجی خارج شود و فراموش نکنید که به هیچ وجه زمان تمیزی پمپ آنرا زیر آب نگیرید چون با وجود سیم پیچ داخل آن احتمال سوختن آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *