علت نچرخیدن پره های پنکه و نحوه رفع آن | آی بک امداد

علت نچرخیدن پره های پنکه
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

پنکه یکی از وسایل سرمایشی به شما می آید که در مدل های سقفی، ایستاده و رومیزی موجود است و با روشن کردن پنکه و چرخیدن پره های پنکه باد خنک تولید می کند از این رو نچرخیدن پنکه یک مشکل جدی است که به دلیل گیر کردن پره ها، مشکل در استاتور، نوسان برق رخ می دهد و البته اگر زمان روشن بودن پنکه قفل کند این مشکل از یاتاق زدن پنکه و هرز شدن دکمه ثابت دستگاه است که برای رفع مشکل و تعمیر پنکه باید با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید که در تهران می توانید شماره آی بک امداد را بگیرید.

چرا پره های پنکه نمی چرخد؟

پنکه به مانند هر وسیله برقی ممکن است خراب شود و با انواع مشکلات چون لق زدن، سر و صدای زیاد پنکه سقفی، کار نکردن پنکه و… مواجه شوید و در این بین اگر زمان روشن شدن پنکه پره های آن نچرخد به دلیل نوسان برق، خراب شدن استاتور یا همان موتور پنکه و البته گیر کردن چیزی بین پره های پنکه است که باعث نچرخیدن پنکه می شود از این رو باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

💡حتما بخوانید: عیب یابی و تعمیر پنکه پایه بلند و کنترل دار

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

علت کم شدن سرعت پنکه رو میزی

در پنکه های رومیزی سرعت چرخش پره ها بیشتر از انواع مدل سقفی است از این رو به راحتی با تولید باد می توانید یک اتاق را خنک کند و یکی از قابلیت های پنکه رومیزی این است که می توانید روی یک منقطه ثابت نگه داشته شود که البته در صورت کاهش سرعت پنکه رومیزی باید آنرا تعمیر کنید که موارد زیر باعث بروز این مشکل می شود.

 • انتخاب سرعت کم صفحه کلید
 • ضعیف بودن برق منطقه در ساعات اوج مصرف برق و نوسان برق ساختمان
 • ایراد در استاتور پنکه و نیم سوز شدن موتور پنکه که باید تعویض گردد.
 • قطع شدن سیم کمکی پنکه که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

علت چپ و راست نشدن (نچرخیدن) پنکه

در صورتی که پنکه شما به راحتی روشن می شود اما به سمت راست و چپ نمی چرخد این مشکل نچرخیدن پره های پنکه به دلیل گیر کردن جسم خارجی بین فضای پشت پره ها می باشد که با کشیدن از برق می توانید پشت پره ها را تمیز کنید تا مشکل برطرف شود و با روشن کردن مجدد پنکه سقفی به راحتی پره ها بپرخد که البته در این بین فراموش نشود که روغن کاری پنکه را انجام دهید.

💡حتما بخوانید: دفترچه راهنمای فارسی کولر گازی پاناسونیک

چرا پنکه سقفی باد ندارد؟

اگر پنکه سقفی در ساختمان شما وجود دارد و با روشن کردن پنکه اما باد خنک تولید نمی کند این به دلایل زیر بر می گردد.

 • وجود پنجره های زیاد در محلی که پنکه وجود دارد باعث می شود که مدام هوای گرم داخل ساختمان بیاید و پنکه جوابگو نباشد.
 • مساحت بالای محیط که باید به تعداد پنکه ها افزوده شود.
 • دقت داشته باشد که پنکه هوای محیط را سرد نمی کند و هوای گرم را به حرکت در می آورد که باعث می شود به مقدار کمی دما کاهش یابد از این رو به میزان دمای محیط بیرون بستگی دارد.
 • ایراد در قسمت اتصالات پره های پنکه که باعث می شود درست نچرخد یا باد نداشته باشد.
 • تنظیم بودن درجه پنکه روی سطح پایین و یا همان دور کند.
 • نیم سوز شدن موتور پنکه که باید نسبت به رفع مشکل با تعمیرکار تماس بگیرید.
 • ایراد در قسمت بوش های پنکه سقفی که باید بررسی و عیب یابی گردد.

علت قفل کردن پنکه در هنگام چرخش پره های آن

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که با روشن کردن پنکه و چرخش پره ها در یک جهت قفل شود و پنکه نچرخد که این مورد به معنای یاتاق زدن پنکه است که هرز شدن دکمه ثابت نگه داشتن دستگاه باعث بروز این مشکل شده است که باید نسبت به تعمیر پنکه رومیزی و تعمیر آن با تعمیرکار تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *