رله استارت یخچال چیست و نحوه نصب آن | تعمیرات آی بک امداد

رله استارت یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۷ دقیقه ⏲️

یخچال یک وسیله خانگی کاملا مهم است که بدون وجود آن نمی توان هیچ ماده غذایی را بیش از سه الی چهار ساعت نگهداری کرد از این رو باید به خوبی از آن مراقبت کنید و در صورت خرابی یخچال سریعا برای تعمیر آن اقدام کنید. اگر نگاهی به تاریخچه یخچال بیندازید متوجه خواهید شد که مخترع اصلی یخچال کسی اولیور ایوانس آمریکایی است که اولین بار یخچال را در سال ۱۷۴۸ میلادی آنرا اختراع کرد و زندگی بشر را بهبود داد. یخچال از اجزای مختلفی از جمله کمپرسور، اواپراتور، کندانسور، ترموستات و…. تشکیل شده است که برای روشن شدن موتور یا همان کمپرسور یخچال رله استارت وجود دارد که در صورت خرابی آن امکان اتومات کردن یخچال وجود ندارد. در واقع رله استارت یخچال قطعه ای متصل به کمپرسور است که باعث رساندن برق به کمپرسور و روشن شدن یخچال می شود.

رله استارت یخچال در کدام قسمت قرار دارد؟

کمپرسور یخچال با ارسال گاز یا مایع مبرد داخل لوله های پشت یخچال  ( اواپراتور ) باعث می شود که هوای گرم داخل یخچال را بگیرد و به سرما تبدیل کند بنابراین مهمترین قطعه یخچال کمپرسور نام دارد که برای تامین انرژی و برق این قطعه از قطه ای به نام رله استارت استفاده می شود که به مانند کلید پاور کار می کند. رله استارت قطعه ای الکترومغناطیس است که در صورت خرابی و معیوب شدن آن عملا کمپرسور از کار می افتد و دیگر روشن نمی شود بنابراین علاوه بر روشن کردن کمپرسور یخچال باعث کاهش مصرف برق و کنترل جریان برق می شود.

خرابی رله استارت یخچال با علائم و نشانه هایی همراه است که مهمترین آن نرسیدن انرژی برای کمپرسور و روشن نشدن یخچال است و در عین حال ممکن است همراه با سر و صدای یخچال باشد که در صورت مشاهده این علائم برای تعمیر یا تعویض این قطعه باید با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید که می توانید با گرفتن شماره آی بک امداد این کار را انجام دهید.

تعمیر یخچال در تهران با آی بک امداد

افزایش جمعیت در شهر تهران به معنای وجود ترافیک بالای خیابان ها می باشد و همین به این معناست که برای رفت آمد و انجام کارهای روزمره و یا پیدا کردن تعمیرکار نیاز به گذاشتن ساعت های زیادی دارید. با وجود سایت آی بک امداد دیگر نگرانی بابت خرابی یخچال، لباسشویی، ظرفشویی، کولر آبی و گازی و.. نخواهید داشت و با گرفتن شماره تماس آی بک امداد نه تنها به صورت رایگان قیمت و هزینه تعمیر یخچال را استعلام می کنید بلکه با دادن آدرس محل و منزل خود تعمیرکار در آنجا حاضر و تعمیر یخچال در منزل و محل شما جلوی چشمان شما انجام خواهد شد.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

انواع رله استارت یخچال

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم یخچال از قطعات زیادی تشکیل شده است که مهمترین آن موتور یخچال است که در انواع مختلف وجود دارد و برای خنک کردن یخچال باید روشن شود تا بتواند گاز یا مایع مبرد را به سمت اواپراتور یخچال بفرستد تا گرما را بگیرد و به سرما تبدیل کند. با این اوصاف روشن شدن موتور یخچال خیلی مهم است که برای تامین برق و انرژی آن قطعه ای الکترومغناطیسی به نام رله استارت وجود دارد که خود آن در انواع مختلف رله جریانی، رله ولتاژی در بازار موجود است.

 1. رله استارت جریانی قطعه ای می باشد که باعث راه اندازی کمپرسور می شود و در انواع مختلف رله سیم پیچی ( نام دیگر آن رله سوزنی است ) و رله سنگی یا همان PTC وجود دارد.
 2. رله استارت ولتاژی : این قطعه به نوعی نوسانات ولتاژ برق را کنترل می کند و باعث ایمنی دستگاه می شود.

بخش‌های مختلف رله استارت

کمپرسور یخچال مهمترین قطعه است اما برای روشن شدن نیاز به قطعه ای به نام رله استارت دارد که خرابی و معیوب شدن رله استارت یخچال به معنای از کار افتادن یخچال است. خود رله استارت یخچال نیز از اجزای مختلف تشکیل شده است که به شرح زیر است.

 • بدنه
 • سیم‌پیچی بدنه که در دو نوع سیم پیچی استارت ( اصلی ) و سیم پیچی کمکی وجود دارد.
 • اهرم فلزی به دو نوع سر تخت یا سرگرد
 • اتصالات برقی (کنتاکت).
 • بوبین رله
 • سوکت و فیش‌های اتصال به کمپرسور.

نحوه عملکرد رله استارت یخچال به چه صورت است؟

رله استارت یخچال یک قطعه فلزی است که داخل بدنه آن سیم پیچی وجود دارد که باعث ایجاد خاصیت آهنربایی می شود و با عبور جریان هوا این خاصیت آهنربایی را به حالت مغناطیسی تبدیل می کند و باعث تامین برق و جریان الکتریسته لازم برای روشن شدن کمپرسور یخچال می شود.

فرآیند کار کردن رله استارت یخچال به شرح زیر است.

 • با عبور جریان الکتریسیته داخل سیم پیچی اصلی رله یک میدان مغناطیسی درست می شود.
 • در ادامه کار با ایجاد میدان مغناطیسی اهرم فلزی رله بالا و اتصالات الکتریکی را تشکیل می دهد.
 • با وجود سیم پیچی کمکی داخل رله استارت این انرژی الکتریکی به مکانیکی تبدیل خواهد شد.
 • با افت انرژی الکتریکی شروع به کاهش جاذبه مغناطیسی سیم پیچی می کند که در ادامه باعث پایین آمدن اهرم فلزی رله و قطع اتصالات و خارج شدن از کمپرسور و روشن شدن موتور یخچال می شود.

وظیفه اصلی رله استارت یخچال چیست؟

عبور انرژی الکتریکی و تبدیل آن به انرژی مکانیکی کاری است که توسط رله استارت یخچال انجام می شود تا با این کار برق لازم برای روشن شدن کمپرسور یخچال یا همان استارت خوردن آن ایجاد شود که وظایف آن به شرح زیر است.

 • روشن کردن کمپرسور یخچال
 • با توجه به روشن و خاموش کردن موتور یخچال ( اتومات کردن ) گفته می شود باعث کاهش مصرف برق یخچال می شود.
 • با وجود رله استارت زمان افزایش ولتاژ برق این جریان برق توسط این قطعه از یخچال کنترل می شود و ایمنی موتور یخچال را تامین می کند.

چه زمانی رله استارت، کمپرسور را روشن می کند؟

همانطور که می دانید یخچال در تمام فصول سال کار می کند و در صورتی که به صورت یکسره کار کند ( اتومات نکردن یخچال ) به سرعت با خرابی موتور یخچال مواجه می شوید که هزینه تعمیر یا تعویض موتور یخچال خیلی بالا است. به همین دلیل خیلی مهم است که هر چند دقیقه یکبار یخچال اتومات کند ( بعد از ۲۰ دقیقه روشن شدن یخچال ۱۰ دقیقه خاموش شود) که همین به معنای افزایش تعداد دفعات روشن شدن کمپرسور یخچال است که برای تامین برق و راه اندازی کمپرسور نیاز به قطعه ای به نام رله استارت می باشد که این قطعه نیز دستور روشن شدن کمپرسور را از ترموستات یخچال می گیرد.

علائم خرابی رله استارت یخچال

به دلیل اهمیت بالای رله استارت یخچال خیلی مهم است که بدانید چه موقع این قطعه خراب شده است تا برای تعمیر یخچال و تعمیر یا تعویض قطعه با تعمیرکار و متخصصین تماس بگیرید که برای این کار علائم و نشانه های خرابی رله استارت یخچال را در ادامه متن این مقاله خواهیم نوشت.

 1. از کار افتادن موتور

در صورت خاموش شدن یخچال اگر همراه با گرم شدن داخل یخچال و کاهش سرمای داخل محفظه باشد به معنای کار نکردن کمپرسور و در ادامه خرابی رله استارت است که توانایی روشن کردن موتور یخچال را ندارد.

 1. روشن یا خاموش ماندن کمپرسور برای مدت طولانی

برای جلوگیری از خرابی یخچال باید به صورت مداوم اتومات کند که به معنای این است مدت زمانی روشن و سپس خاموش شود و این روند همیشه ادامه داشته باشد که البته به گفته کارشناسان مدت زمان اتومات کردن یخچال به این صورت است که هر ۲۰ دقیقه روشن کردن یخچال ۱۰ دقیقه خاموش می شود. در صورتی که یخچال اتومات نکند و با یکسره کار کردن موتور یخچال همراه شود به معنای خرابی رله استارت یخچال است که باید سریعا تعمیر گردد.

 1. گرم شدن محفظه یخچال و منجمد نشدن مواد غذایی

در صورت سرد و خنک نکردن داخل یخچال به این معناست که کمپرسور یخچال به درستی کار نمی کند که البته دلایل دیگری چون پارگی لاستیک دور درب، اشکال در تنظیم دمای داخلی وجود دارد که اگر مشکل از کمپرسور باشد به معنای خرابی رله استارت است که باید سریعتر توسط تعمیرکار تعمیر یا تعویض گردد که برای اینکار در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

 1. صدای غیر معمول موتور

در زمان اتومات کردن و روشن و خاموش شدن کمپرسور صدای یخچال خیلی آرام است اما در صورت سر و صدای زیاد یخچال احتمال خرابی قطعات آن وجود دارد که یکی از آنها صدایی شبیه به صدای تق تق است که در این مورد ممکن است به خاطر خرابی رله استارت یخچال باشد که قادر به راه اندازی مجدد کمپرسور یخچال نباشد.

علائم-خرابی-رله-استارت-یخچال

نحوه نصب رله استارت یخچال

احتمال خرابی یخچال و بروز مشکلاتی اعم از نشتی گاز، نشتی آب زیر یخچال، برفک زدن یخچال، خرابی سنسور و.. وجود دارد که در صورت خرابی رله استارت یخچال برای تعویض آن اگر دانش بالایی در زمینه تعمیر یخچال دارید کافیه رله استارت را بخرید و مراحل زیر انجام دهید تا رله استارت قدیمی را بردارید و رله استارت جدید را جا بیندازید.

 • به منظور عدم برق گرفتگی ابتدا یخچال از برق بکشید.
 • نوبت باز کردن پیچ های پشت یخچال و برداشتن درپوش است.
 • اگر دقت کنید یک قاب همراه با سه سوکت وجود دارد که در آن رله استارت به کمپرسور وصل شده است و برای اینکه رله استارت از قاب جدا کنید باید گیره سیمی را بلند کنید.
 • نوبت خاجر کردن رله استارت و جدا کردن خازن دائم کار است.
 • در ادامه برای نصب رله استارت جدید کافیه مراحل بالا به صورت معکوس انجام دهید.

نحوه تشخیص و تست سلامت رله استارت یخچال

در صورتی که می خواهید بفهمید رله استارت یخچال شما سالم یا معیوب است باید از اهم متر یا مولتی متر استفاده کنید و یا اینکه با علائم خرابی رله استارت یخچال مواجه شوید. البته در این بین خوردگی، فرسودگی، زنگ زدگی رله نشان از خرابی آن است و باید آنرا جدا و با رله جدید عوض کنید. علاوه بر این با جدا کردن رله و تکان دادن آن خواهید فهمید که رله استارت سوخته یا اینکه خراب است.

16 دیدگاه برای “رله استارت یخچال چیست و نحوه نصب آن | تعمیرات آی بک امداد

 1. حسین گفته:

  با سلام، سوالی که خدمت تعمیرکاران شما دارم اینکه ما یخچال فریزر پارس داریم که به صورت یکسره کار میکنه و حتی به دمای تنظیم شده میرسه باز هم کمپرسور خاموش نمیشه که برای رفع مشکل حتی سنسور و برد تعویض شده اما باز درست نشد ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، مشکل یخچال پارس شما به معنای خراب شدن سنسور است که این قطعه فرمان قطع کمپرسور را می دهد و باید سنسور عوض شود که در زمان تعویض باید به کیلو اهم سنسور توجه شود و این کار توسط تعمیرکار انجام گردد.

 2. احسان گفته:

  با سلام، یخچال فریزر ایرانی داریم که بعد از زدن به برق ده دقیقه تیک تیک میکنه و مدام چراغ صفحه نمایشگر روشن و خاموش می شه علت چیه و چطوری برطرف میشه؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، مشکل یخچال شما به اتصالی برد یا ایراد در برد الکترونیکی بر می گردد که اگر سالم باشد باید نسبت به بررسی رله کمپرسور یخچال اقدام کنید.

 3. مسعود موسوي گفته:

  سلام، یخچال ساید بای ساید برند سامسونگ دارم که زمانی که به پریز برق میزنم استارت نمیخوره و پریز برق ارت دار هست و تنها با روشن شدن فن و روشنایی یخچال کار میکنه و بدون پریز بدون ارت نیز یخچال کار میکنه اما مشکل نویز بدنه داره ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، مشکل یخچال سامسونگ شما از ایراد در برد است که باید بررسی و عیب یابی انجام شود.

 4. وهاب گفته:

  با سلام، ساید بای ساید برند سامسونگ داریم که قسمت فریزر خنک هست اما بعد از آف شدن برای اینکه مجددا روشن بشه زمان زیادی طول میکشه که همین باعث میشه گوشت و مرغ داخل فریزر از حالت منجمد به نیمه منجمد بیاد که وقتی یخچال از برق میکشم و مجددا وصل میکنم با اینکه یخچال کار میکنه اما زمان زیادی طول میکشه تا استارت زده بشه. راهنمایی کنید.

 5. گل محمدی گفته:

  سلام، یخچال فریزر دوقلو ما که برند بنیس هست به تازگی خریدم که الان متوجه شدیم که پشت یخچال نویز برق داره طوری که با زدن فازمتر به پشت یخچال سریعا روشن میشه برای رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچال چیکار کنیم؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   با سلام کاربر گرامی برای رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچال بنیس خود باید کمپرسور و تمام اتصالات برقی یخچال توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

 6. پویا محمدی گفته:

  سلام، رله استارت یخچال ما سوخته که با یک تعمیرکار تماس گرفتیم اومد و گفت مشکل از موتور یخچال که سوخته که خود فهمیدم موتور با برق مستقیم کار میکنه ممنون میشم مشکل رو بگید.

 7. مهدی گفته:

  با سلام، یخچال ساید بای ساید برند دوو ما چند روزه که با قطع شدن برق ساختمان زمانی که برق میاد و یخچال روشن میشه صفحه نمایشگر خیلی ضعیف روشن نمیشه و شروع به چشمک زدن میکنه و داخل یخچال هم خاموش و تازه بعد از چند دقیقه روشن میشه ممنون میشم بگید علتش چیه.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، ضعیف روشن شدن نمایشگر یخچال ساید شما به معنای خرابی آن است که باید برد نمایشگر توسط تعمیرکار تعمیر گردد که در تهران کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

 8. محسن گفته:

  سلام، یخچال فریزر دوو مدل ۶۶۰ بالا یخچال فریزر پایین ما به صورت ناگهانی خاموش شد که مجددا به برق زدم و روشن نشد که بعد از باز کردن دو فیوز روی برد دیدم که در اومده و مجددا جا زدم که یخچال رو به برق زدم ۵ ثانیه بعدش روشن شد اما کل صفحه و یخچال خاموش شد ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، مشکل یخچال دوو شما از گاز یا سنسور محیطی است که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی انجام شود.

 9. یوسف گفته:

  سلام، همین که یخچال مغازه رو به برق زدم سریعا دو شاخه بیرون اومد که بعدا از اتصال مجدد به برق دیگه دو ثانیه بیشتر کار نمیکنه میخواستم بدونم موتور یخچال سوخته؟

 10. تعمیرکار آی بک امداد گفته:

  سلام، برای برطرف کردن مشکل یخچال مغازه شما باید خازن کمپرسور و رله اورلود بررسی و عیب یابی شود که برای تعمیر یخچال در تهران کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *