علت  روشن نشدن اجاق گاز صفحه ای، میزی، مبله، فردار | آی بک امداد

روشن نشدن اجاق گاز
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

چنانچه زمان چرخاندن دکمه ولوم اجاق گاز متوجه شدید که روشن نمی شود دلایل مختلفی باعث بروز این مشکل می شود که شامل خرابی فندک، نشتی گاز از شلنگ ها، خیس بودن سر شعله ها، خرابی ترموکوپل و… است که در این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت. در واقع روشن نشدن اجاق گاز یکی از ایرادات و مشکلات اجاق گاز است که به مانند صدا دادن شعله، روشن نماندن شعله اجاق، زرد سوختن شعله ممکن است به خاطر خرابی قطعات اجاق گاز یا یک سری موارد چون گرفتن رسوب چربی روی سر شعله، خیس بودن سر شعله و حتی اشتباه بودن سرپوش باشد که باید نسبت به رفع مشکل و تعمیر اجاق گاز اقدام کنید و اگر در تهران هستید برای برای تعمیر اجاق گاز در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر شود.

چرا اجاق گاز روشن نمی شود؟

در صورتی که اجاق گاز شما به هر دلیلی خراب باشد و روشن نشود قطعا باید به دنبال علت روشن نشدن اجاق گاز بگردید و اگر خودتان قادر به رفع مشکل باشید که این کار انجام شود اگر مشکل از خرابی قطعات اجاق از جمله خرابی فندک، ترموکوبل است باید توسط تعمیرکار عیب یابی و تعمیر شود که برای تعمیر اجاق گاز در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

عیب یابی علت روشن نشدن اجاق گاز

یک سری مشکلات اجاق گاز تنها به خاطر عدم تمیز کردن آن است چونکه ذرات باقی مانده غذا و رسوب چربی یا خیس بودن سر شعله ها باعث بروز مشکلاتی چون زرد سوختن شعله، روشن نشدن اجاق می شود که توسط شما قابل حل است اما اگر با خرابی قطعات اجاق از جمله ترموکوبل، فندک و… مواجه باشید تنها باید با تعمیرکار تماس بگیرید که در این مقاله به بررسی دلایل روشن نشدن اجاق گاز و شرح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • وجود رسوب چربی داخل قطعات اجاق
 • سر شعله ها خیس شده است.
 • به خاطر خراب شدن فندک اجاق گاز است.
 • در شیلنگ اجاق نشتی گاز وجود دارد.
 • شیر یا همان دکمه ولوم اجاق گاز خراب شده است.
 • سرشعله یا سر پوش به درستی در محل خود قرار نگرفته است.

رسوب چربی و باقی ماندن غذا در سرشعله ها اجاق گاز

همانطور که اشاره شد زمان آشپزی احتمال ریختن ذرات مواد غذایی داخل سر شعله ها وجود دارد که باید نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید در غیر اینصورت با مشکلاتی از جمله زرد سوختن، صدا دادن و البته روشن نشدن اجاق گاز مواجه خواهید شد.

خیس بودن سرشعله ها اجاق گاز

زمانی که به هر دلیلی سر شعله های اجاق خیس شده است باید آنرا خشک کنید در غیر اینصورت گاز از سر شعله خارج نمی شود و همین باعث روشن نشدن اجاق گاز می شود از این رو بعد از تمیز کردن سرشلعه و شستن با آب و مواد شوینده باید صبر کنید تا خشک شود و سپس آنرا در جای خود قرار دهید و اجاق گاز را روشن کنید.

بررسی خرابی فندک اجاق گاز

یکی از قطعات مهم اجاق فندک است که در صورت جرقه نزدن فندک یا هر گونه آسیب دیدگی در الکترودها و البته خرابی سیم ها و اتصالات فندک باعث می شود که دیگر اجاق گاز روشن نشود که برای رفع این مشکل تنها باید با تعمیرکار تماس بگیرید تا در منزل شما حاضر و اجاق گاز را تعمیر کنند.

💡 حتما بخوانید: علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز

وجود نشتی گاز در شلنگ

یکی از مواردی که باید در زمان استفاده از اجاق دقت کنید این است که هیچ گونه نشتی نداشته باشد و اگر با مشکل روشن نشدن اجاق مواجه هستید حتما محل اتصالات را بررسی و مطمئن شوید که بست در سر شلنگ محکم باشد.

خراب بودن شیر یا ولوم دستگاه دلیل روشن نشدن اجاق گاز

دکمه های ولم اجاق گاز قطعه ای برای تنظیم شعله هستند از این رو هر گونه خرابی در ولوم و البته شیر باعث روشن نشدن اجاق می شود که در این مورد باید توسط تعمیرکار قطعه معیوب تعویض گردد و برای اینکار اگر در تهران هستید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

قرارگیری نادرست سرشعله یا سرپوش

زمان تمیز کردن اجاق گاز شاید به دلیل حواس پرتی به شکل نامناسب سر شعله های یا سر پوش را در جای خود قرار دهید از این رو اگر اجاق روشن نشدن باید مطمئن شوید که این سر شلعه و سرپوش به درستی در جای خود قرار گرفته است و سپس به سراغ موارد دیگر بروید.

معیوب بودن و خرابی ترموکوپل اجاق گاز

یکی از قطعات اصلی اجاق ترموکوپل نام دارد که ایمنی دستگاه را تامین می کند و اگر به هر دلیلی از جمله باد، ریختن آب روی اجاق سر شعله خاموش شود به صورت اتوماتیک گاز قطع شود تا دچار خطراتی از جمله آتش سوزی و انفجار نشوید از این رو زمان روشن نشدن اجاق باید این قطعه را بررسی کنید و مطمئن شوید سالم است که این کار باید توسط تعمیرکار حرفه ای انجام شود و در صورت نیاز تعویض گردد.

💡 حتما بخوانید: آموزش تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

راهنمای تعمیر روشن نشدن اجاق گاز

 • کلاهک و شبکه آهنی خراب را بردارید و سیم های آنرا چک کنید.
 • با قطع شدن یا مشکل در سیم های اجاق باید مشکل را رفع کنید.
 • در صورت زرد یا نارنجی بودن شعله باید فندک را بررسی و در صورت خرابی تعویض گردد.
 • احتمال مسدود شدن سر شعله ها وجود دارد که باید با مواد شوینده آنرا تمیز کنید.
 • در صورت باقی ماندن مشکل و ایراد اجاق باید سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا مشکل را رفع کند.

نتیجه گیری

چنانچه مشکلات اجاق گاز از جمله روشن نشدن آن به خاطر خرابی قطعات آن از جمله فندک، ترموکوپل یا دکمه های ولوم باشد باید توسط تعمیرکار بررسی و رفع اشکال شود اما اگر سر شعله ها خیس یا با چربی و ذرات غذایی مسدود شده است با تمیز کردن و خشک کردن آنها مشکل رفع خواهد شد و نیازی به پرداخت هزینه بابت رفع اشکال و تعمیر اجاق گاز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *