آموزش و نحوه تعویض پولی کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

نحوه تعویض پولی کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

کولر آبی وسیله ای سرمایشی است که از اجزا مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است که یکی از آنها پولی نام دارد که با وجود پولی پروانه و پولی موتور که با استفاده از تسمه کولر به آن متصل می شود زمان روشن شدن موتور کولر باعث می شود تا پروانه به حرکت در بیاید و شروع به تولید باد خنک کند اما خیلی کم ممکن است این پولی ها خراب شوند که دلایل مختلف چون خراب تسمه کولر، خرابی یاتاق و… باعث بروز این مشکل می شود که در این مقاله نحوه تعویض پولی کولر آبی را شرح خواهیم داد و البته برای تعمیر کولر آبی در تهران می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

سرویس و تعمیر کولر آبی با آی بک امداد

کولر آبی وسیله ای است که با آب و برق کار می کند از این رو باد قطعی برق و کم شدن آب می تواند باعث بروز انواع مشکلات از جمله عدم تولید باد خنک، از کار افتادن پمپ کولر آبی و حتی سوختن موتور کولر شود  و حتی خرابی هر کدام از قطعات از جمله تسمه و پولی باعث بروز سر و صدای زیاد کولر آبی می شود که برای رفع مشکل و تعمیر و تعویض قطعات کولر در تهران می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

پولی کولر آبی چیست؟

اگر نگاهی به  قطعات کولر آبی انداخته باشید متوجه می شوید که متشکل از اجزا و قطعات مختلف است که شامل پمپ، موتور، یاتاق، پروانه، بدنه، تسمه کولر، پولی موتور و پروانه، شلنگ و… است که خرابی هر کدام می تواند باعث بروز انواع مشکلات شود اما در این بین اگر می خواهید بدانید پولی کولر چیست باید به شما بگوییم که پولی قطعه ای است که روی موتور و پروانه قرار دارد و تسمه کولر آبی روی آن قرار می گیرد تا با روشن شدن موتور شروع به حرکت و باعث حرکت پروانه شود از این رو زمان خرابی این قطعه باید آنرا تعویض کنید که در این مقاله نحوه تعویض پولی کولر آبی را خواهیم نوشت.

آموزش و نحوه تعویض پولی کولر آبی

همانطور که گفتیم پولی در دو نوع پولی موتور و پروانه وجود دارد که البته اندازه آن بسته به حجم و ظرفیت کولر متفاوت است از این رو در صورت خرابی این قطعه برای تعویض آن باید آنرا با خود ببرید تا پولی به اندازه آنرا به شما بدهند و پولی جدید را در جای خود قرار دهید.

آموزش و نحوه تعویض پولی پروانه

 • ابتدا درب سمت راست کولر را باز کنید تا به درست پولی را ببینید.
 • تسمه کولر از جای خود بیرون بیاورید.
 • برای باز کردن پول تسمه کافیه آنرا روی پولی بگذارید و در جهت حرکت تسمه کافیه به اندازه نیم دور پولی را بچرخانید تا به راحتی تسمه بیرون بیاید.
 • چنانچه تسمه پاره است تسمه نو بخرید.
 • نوبت به باز کردن پولی پروانه است که با آچار آلن می توانید این کار انجام دهید.
 • زمان شل شدن پولی کافیه آنرا با پولی کش بیرون بیاورید.
 • اگر پولی کش ندارید با ضربات آرامی که به پشت پولی می زنید می توانید آنرا بیرون بیاورید.
 • حال با خرید پولی پروانه جدید می توانید آنرا در جای خود قرار دهید.

توجه: پولی پروانه یک خار دارد که باید در مسیر آن قرار گیرد و یا برخی شیار دارند که باید خار و شیار در جای مناسب قرار گیرد وگرنه خار شکسته می شود و دچار مشکل خواهید شد.

آموزش و نحوه تعویض پولی کوچک کولرآبی

یک پولی دیگر روی موتور کولر وجود دارد که دقیقا محل قرار گرفتن آن روی شفت یا محور موتور است که در صورت خرابی آنرا باید تعویض کنید که برای این کار باید مراحل زیر انجام دهید.

 • قطع برق کولر آبی و باز کردن تسمه کولر
 • باز کردن پیچ های کنار پولی با آچار آلن و با پولی کش یا چکش پلاستیکی و وارد کردن ضربه های آرام به آن می توانید آنرا بیرون بیاورید.
 • اگر قصد جا انداختن پولی کوچک دارید خار را گم نکنید.
 • در ادامه با خرید پولی موتور کولر می توانید آنرا در جای خود قرار دهید و پیچ های آنرا محکم کنید.

توجه داشته باشید که زمانی پولی پروانه و کوچک کولر آبی درست جا انداخته شده است که پیچ های پولی در راستای سوراخ های پیچ قرار گیرد در غیر اینصورت باید دوباره آنرا در جای خود بیندازید.

3 دیدگاه برای “آموزش و نحوه تعویض پولی کولر آبی | تعمیرات آی بک امداد

 1. علی مهاجری گفته:

  سلام .فولی سر موتور کولر از وسط شکسته میشه و تسمه رو هم خیلی میخوره.علتش چیه؟

 2. صفا گفته:

  سلام.علت صدای زیاد پولی روی موتور کولر چیه؟هنگام خارج کردن تسمه وقتی کولر رو روشن میکنم صدای بلندی میده.برای رفعش باید چیکار کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *