آموزش جوشکاری فلز تیتانیوم

آموزش جوشکاری فلز تیتانیوم
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

یکی از انواع فلزات که امکان جوشکاری روی آن وجود دارد فلز تیتانیوم است که البته زمانی می توانید با دقت این کار انجام دهید که به خوبی قبل از جوشکاری سطح قطعه کار را تمیز کنید و به روش جوشکاری تیگ یا میگ اقدام به جوشکاری فلز تیتانیوم کنید. یک جوشکار با داشتن تخصص و مهارت بالا، مدرک بین المللی علاوه بر اینکه راحت استخدام می شود و امکان مهاجرت کاری به بهترین کشورها را دارد از حقوق و دستمزد بالای جوشکاری بهره مند می شود به شرط اینکه اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد و با انواع فلزات آشنا باشد و با بهترین وسایل و تجهیزات جوشکاری به جوشکاری فلز تیتانیوم بپردازد که در این مقاله یک سری نکات مهم را خواهیم نوشت.

جوشکاری فلزات

برای جوش دادن دائمی فلزات و غیر فلزات از روش های مختلف استفاده می شود که در این بین خیلی مهم است که ویژگی های انواع فلزات را بشناسید تا بتوانید بهترین روش جوشکاری را انتخاب و در عین حال در زمان تنظیم دستگاه جوشکاری اینورتر از آمپر مناسب و الکترود مناسب برای اینکار استفاده کنید تا با مشکلات و عیوب جوشکاری مواجه نشوید.

نحوه جوشکاری فلز تیتانیوم

از فلز تیتانیوم استفاده های زیادی می شود و به مانند انواع محصولات فولادی، فلزی باید به بهترین شکل برشکاری و جوشکاری فلزات انجام شود. البته در این بین فلز تیتانیوم یک سری ویژگی ها دارد که به شرح زیر است.

 • نسبت به سایر فلزات از کشش بالایی برخوردار نیست.
 • چگالی کم نسبت به سایر فلزات
 • وجود نقطه ذوب بالا نسبت به سایر فلزات
 • خیلی راحت آلوده می شود.
 • شکل پذیر نیست.

آماده سازی تیتانیوم قبل از جوشکاری

حتی اگر شما یک جوشکار ماهر و حرفه ای باشید با توجه به ویژگی های فلز تیتانیوم مبنی بر اینکه خیلی راحت آلوده می شود از این رو خیلی مهم است که پیش از جوشکاری حتما سطح قطعه کار را به خوبی تمیز کنید تا بتوانید یک جوشکاری تمیزد و بدون عیب داشته باشید.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

تمیز کردن کامل سطح قطعه کار

در زمان جوشکاری فلز تیتانیوم باید پیش از اینکه مراحل جوشکاری را شروع کنید به منظور جلوگیری از اتصالات شکننده شروع به تمیز کردن سطح قطعه کار از هر گونه زنگ زدگی، خاک، روغن، رنگ و مایع برش کنید که باید به سه صورت انجام شود.

 • تمیز کردن سطح کار
 • تمیز کردن فضای کاری
 • تمیز کردن میله یا فیلر پر کننده

توجه داشته باشید در صورتی که تمیز کاری به خوبی انجام نشود منجر به آلودگی قطعه کار می شود. برای از بین بردن رطوبت کافیه از یک بلوور یا دمنده استفاده کنید و مطمئن شوید که سطح کار به خوبی خشک شده است.

انتخاب گاز محافظ

برای ایجاد یک جوش قوی در انتهای کار باید از گاز محافظ مناسب و عالی برای اینکار استفاده کنید که بیشتر جوشکاران از گاز آرگون خالص برای اینکار استفاده می کنند در صورتی که باید گاز آرگون ۹۹٫۹۹٪ خالص باشد و البته در این بین می توانید از گاز هلیوم بعنوان یک گاز محافظ مناسب برای جوشکاری فلز تیتانیوم استفاده کنید.

فراموش نکنید که گاز محافظ را از یک تامین کننده مطمئن بخرید چونکه وجود مقدار کم خالصی در گاز باعث تغییر رنگ و بروز عیوب جوش و ایجاد پوشش ناقص و حتی ممکن است منجر به ایجاد لکه ها و رنگ آمیزی آبی شود.

انتخاب فلز پرکننده مناسب

همانطور که خرید بهترین دستگاه جوشکاری برای  جوش دادن فلز تیتانیوم مهم است در عین حال مهم است که با نحوه تنظیم دستگاه جوش آشنا باشید و با انتخاب آمپر مناسب و با توجه به فلز اقدام به انتخاب فیلر پر کننده کنید.

 • بهترین فیلر پر کننده شامل سیم جوش است که ویژگی های مشابه با مواد پایه فلز تیتانیوم داشته باشد.
 • سیم جوشی که سطح مقاومت آن درجه ای کمتر از فلز پایه داشته باشد یک انتخاب عالی به حساب می آید.
 • دقت داشته باشد که در زمان جوشکاری فلز تیتانیوم حتما از فلزات پر کننده با مقامت کمتر از فلز پایه استفاده کنید.
 • هنگام جوشکاری تیتانیوم Ti-6AI-4V و Ti-5Al-2.5Sn، از فیل پر کننده غیر آلیاژی استفاده کنید.
 • فیلری انتخاب کنید که اکسیژن، هیدروژن، کربن و همچنین نیتروژن آن نسبت به فلز پایه یعنی تیتانیوم کمتر باشد.

سوالات متداول در مورد جوشکاری تیتانیوم

آیا امکان جوشکاری روی تیتانیوم وجود دارد؟

قطعا این کار امکان پذیر است به شرط اینکه به خوبی سطح قطعه کار قبل از جوشکاری تمیز شده باشد و بدون کلر باشد تا جوشکاری با داومی انجام شود.

آیا امکان جوشکاری تیتانیوم با MIG وجود دارد؟

جوشکاری TIG جزو رایج ترین و بهترین روش جوشکاری فلز تینانیوم است که بیشتر جوشکاران از این روش استفاده می کنند با این حال می توان از روش جوشکاری MIG برای این فلز نیز استفاده کرد که البته بهتر است برای جلوگیری از سوختن و خراب شدن صفحه این روش جوشکاری روی صفحات با ضخامت ۳ میلی متر و بالاتر انجام شود.

آیا می توان تیتانیوم و فولاد ضد زنگ را جوش داد؟

بله به شرط اینکه از خالص ترین گاز آرگون استفاده کنید.

آیا می توان تیتانیوم و آلومینیوم را جوش داد؟

بله، البته برای اینکار شما باید سطح حرارتی زیادی ایجاد کنید و سیم جوش باید از نوع آلومینیوم باشد.

نکات ایمنی هنگام جوشکاری تیتانیوم

 • در زمان جوشکاری فلز تیتانیوم، باید نکات ایمنی را رعایت کنید و از یک عینک یا کلاه ماسک استاندارد استفاده کنید تا باعث محافظت چشمان شما در برابر هر گونه جرقه شود.
 • بهتر است از لباس جوشکاری آستین دار استفاده کنید تا به خوبی پوست دستان شما را بپوشاند و البته فراموش نکنید که کفش مناسب نیز بپوشید.
 • به هیچ وجه بدون پوشیدن دستکش به جوشکاری تیتانیوم نپردازید.
 • برای کاهش صدای جوشکاری از گوش گیر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *