معرفی انواع قطعات جاروبرقی | تعمیرات آی بک امداد

انواع قطعات جاروبرقی
📖 زمان مطالعه : ۸ دقیقه ⏲️

جاروبرقی وسیله است که خرابی قطعات آن باعث بروز مشکلاتی چون کاهش مکش جاروبرقی، داغ کردن موتور جاروبرقی، خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی و… موارد می شود از این رو باید در صورت خرابی جاروبرقی با تعمیرکار تماس بگیرید تا نسبت به تعویض یا تعمیر قطعات اقدام کند اما در این بین معرفی انواع قطعات جاروبرقی باعث افزایش دانش شما می شود به خصوص اینکه زمان پارگی لوله خرطوم نیاز به تعویض آن داشته باشید بنابراین در این مقاله شما را با انواع قطعات از جمله موتور، لوله خرطوم، پاکت، برس، فیلتر و.. جاروبرقی آشنا می کنیم و البته برای تعمیر جاروبرقی در منزل اگر در تهران هستید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

همیشه بهترین برند جاروبرقی را بخرید

دقت داشته باشید که خرید بهترین برند یا مارک لوازم برقی به معنای این نیست که تا آخر عمر خراب نمی شود اما قطعات آنها کیفیت بهتری دارند و دیرتر خراب می شوند به خصوص اینکه بهترین برند و مارک جاروبرقی چه ایرانی یا خارجی به خاطر افزایش تقاضای خرید آن در بازار قطعات آن به راحتی در دسترس است اما در این بین توجه داشته باشید که تعمیر جاروبرقی را تنها به تعمیرکار معتبر و حرفه ای بسپارید که از قطعات اورجینال و فابریک زمان تعویض قطعه استفاده کند.

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

معرفی و آشنایی با انواع قطعات جاروبرقی

جاروبرقی وسیله ای برقی است که از انواع قطعات از جمله موتور، فیلتر، پاکت، ذغال، بدنه، لوله خرطوم و… تشکیل شده است که در این بین یک سری قطعات از جمله برس و لوله خرطوم خیلی خراب می شود و نیاز به تعویض آنها می باشد که در صورت خرابی آنها نیازی به تماس گرفتن با تعمیرکار نیست و خودتان می توانید این کار انجام دهید از این رو در این مقاله شما را با انواع قطعات جاروبرقی و نحوه استفاده از آنها آشنا می کنیم که شامل موارد زیر است.

 • موتور
 • پاکت
 • برس
 • فیلتر
 • خرطومی

موتور جاروبرقی (قطعات یدکی)

مهمترین قطعه جاروبرقی موتور آن است که در صورتی که با مشکلاتی چون بوی بد و سوختگی از موتور، داغ کردن موتور جاروبرقی مواجه شدید باید سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کند. توجه داشته باشید که در این بین ضعیف بودن موتور جاروبرقی به مرور زمان باعث خرابی دستگاه و روشن نشدن جاروبرقی می شود از این رو تنها راه رفع مشکل تعویض این قطعه است.

در زمان خرید موتور جاروبرقی نه تنها به نوع آن بلکه باید به میزان قدرت موتور توجه کنید که بر حسب وات اندازه گیری می شود که برای جاروبرقی های خانگی و معمولی بین ۱۳۰۰ الی ۲۲۰۰ و برای جاروبرقی ها با توان بالا نیز ۲۰۰۰ باید در نظر بگیرید.

نکات نگهداری درست از موتور جاروبرقی

همانطور که گفتیم مهمترین قطعه جاروبرقی موتور است که در صورت سوختن و خرابی آن اگر با تعویض موتور جاروبرقی همراه شود به معنای افزایش هزینه تعمیر جاروبرقی است از این رو رعایت یک سری نکات می تواند باعث کاهش هزینه تعمیرات شود که به شرح زیر است.

 • تعویض پاکت جاروبرقی یا تخلیه آنرا فراموش نکنید که باید پیش از پر شدن دو سوم کیسه زباله آن را خالی کنید.
 • به منظور افزایش عملکرد درست موتور جاروبرقی باید به خوبی فیلتر دستگاه را تمیز کنید.
 • فراموش نکنید که هر ماه فیلتر جاروبرقی را بیرون بیاورید و با آب گرم و صابون شسته شود .
 • اگر پاکت جاروبرقی را تعویض می کنید باید به ازای هر چهار با تعویض آن یک بار فیلتر را عوض کنید.
 • برای جارو کردن هر سطح جاروبرقی را دور متفاوت بگذارد که مثلا برای سطح فرش با سرامیک دور موتور فرق دارد.
 • یکی از مواردی که باعث فشار آمدن به موتور جاروبرقی می شود گرفتگی در لوله و خرطومی است.
 • برای جارو زدن محیط بیرون حتما از جاروبرقی صنعتی استفاده کنید.

لوله جاروبرقی (لوازم جانبی)

یکی از قطعات جاروبرقی که زمان تعویض آن باید دقت زیادی داشته باشید لوله خرطومی است که باید نه آنقدر کوتاه و نه آنقدر بلند باشد که نتوانید آنرا کنترل کنید. لوله خرطومی در انواع مختلف وجود دارد که جدیدترین آنرا لوله تلسکوپی می نامند که بهترین سازگاری با بدن انسان را دارد و به راحتی می توانید بر حسب قد خود ارتفاع لوله خرطوم جاروبرقی را تنظیم کنید و جنس آن معمولا از نوع ضد زنگ است و باید لوله خرطومی انتخاب کنید که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی، شکستگی داشته باشد.

با اینکه می توانید لوله خرطومی جاروبرقی جنس پلاستیکی را بخرید اما این نوع به مرور زمان ترک بر می دارد و در برابر تغییرات دمایی مقاوم نیستند و تنها قیمت ارزان آن باعث می شود که برخی به سمت خرید لوله خرطومی پلاستیکی بروند.

نحوه نگهداری بهتر از لوله جاروبرقی

 • تمیز نگه داشتن جاروبرقی.
 • همیشه لوله خرطوم را چک کنید و مطمئن شوید که شی بزرگی داخل آن وجود ندارد چونکه همین زباله های بزرگ می تواند به موتور فشار آورد و حتی باعث سوختن موتور جاروبرقی شود.
 • از جارو کردن شیشه شکسته با جاروبرقی خوددداری کنید چون به لوله خرطومی جاروبرقی آسیب جدی وارد می کند و حتی امکان پاره شدن و کاهش قدرت مکش جاروبرقی و در ادامه فشار آوردن به موتور را دارد.
 • با تنظیم ارتفاع لوله خرطومی از وارد آمدن وزن خود روی آن خودداری و مانع از خرابی دستگاه شوید.

فیلتر جاروبرقی (لوازم جانبی)

فیلتر یکی دیگر از انواع قطعات جاروبرقی است که با وجود آن عملکرد دستگاه خوب است و تصفیه هوای داخل دستگاه توسط این قطعه انجام می شود و با وجود فیلتر جاروبرقی تمام گرد و غبار را جذب و مانع از رسیدن به موتور می شود.

دقت داشته باشید که نبود فیلتر در جاروبرقی به معنای جمع شدن ذرات ریز گرد و غبار و وارد شدن به موتور و اسیب جدی به آن است از این رو زمان تعویض و خرید فیلتر جاروبرقی باید به کیفیت آن توجه کنید چونکه استفاده از فیلتر نامناسب باعث کاهش عمر دستگاه می شود.

بررسی ویژگی های فیلتر جاروبرقی

به منظور خرید فیلتر جاروبرقی باید به سه مورد یعنی ضخامت فیلتر، سرعت و میزان عبور هوا از سطح مقطع و همچنین نوع الیافی که در آن استفاده شده است توجه کنید تا بتوانید بهترین فیلتر را بخرید.

پاکت جاروبرقی (لوازم جانبی)

پاکت جاروبرقی که به آن کیسه زباله جاروبرقی نیز می گویند در انواع مختلف و با جنس های متفاوت وجود دارد که در بین آنها ۵ سانتی متر اندازه کوچکترین و ۱۲۵ سانتی متر اندازه بزرگترین پاکت جاروبرقی است که در انواع مختلف زیر وجود دارد.

 • یک لایه
 • دولایه
 • سه یا چهار لایه.

توجه داشته باشید که پاکت های جاروبرقی را به دو نوع یکبار مصرف و دائمی تقسیم می کنند که هر کدام مزایایی دارند.

پاکت جاروبرقی یکبار مصرف ( لوازم یدکی )

همانطور که از نام آن مشخص است این پاکت ها یکبار مصرف است اما علاوه بر اینکه نسبت به پاکت دائمی بهداشتی تر هستند در عین حال طراحی آنها طوری است که جادارتر می باشد و شما باید دو الی سه ماه یکبار نسبت به تعویض پاکت جاروبرقی اقدام کنید.

استفاده از مواد باکیفیت، داشتن درپوش و مجهز بودن به فیلتراسیون از جمله مشخصات و ویژگی های پاکت های یکبار مصرف جاروبرقی هستند. در صورتی که قصد خرید پاکت یکبار مصرف جاروبرقی دارید باید بگوییم که برندهای مختلف از جمله آ اِگ، آیو، آزمایش، بوتان، دوو، فیلیپس و… وجود دارد که در بین آنها بهترین برند پاکت های هپا می باشد.

پاکت جاروبرقی دائمی ( قطعات جانبی )

این نوع پاکت یا کیسه جاروبرقیدارای جنس پارچه فیلتری است و پس از پر شدن باید آنرا تخلیه و مجددا در جای خود قرار دهید. توجه داشته باشید که یکی از دلایل خرابی موتور جاروبرقی به خاطر پر بودن پاکت جاروبرقی است از این رو همیشه قبل از دو سوم پاکت باید آنرا تخلیه کنید و در این زمان باید ماسک بزنید و با چند بار زدن پاکت به دیوار به خوبی خالی می شود.

هر از چند وقت یک بار باید پاکت جاروبرقی را تمیز یا تعویض کرد؟

 • زمان پر شدن دو سوم پاکت باید آنرا تخلیه یا تعویض کنید در غیر اینصورت باعث کاهش مکش جاروبرقی می شود.
 • با وجود اینکه پاکت جاروبرقی نشانه گر دارد اما به آن توجهی نکنید و همیشه حواستان به آن باشد.
 • در صورت داشتن بچه کوچک یا حیوان خانگی زمان تعویض پاکت جاروبرقی هر دو ماه یکبار است در غیر اینصورت می توانید حتی دو الی سه بار در سال آنرا تعویض کنید.
 • از خرید پاکت های تقلبی خوددداری کنید چون به قطعات جاروبرقی آسیب جدی وارد می کند.

خرطومی جاروبرقی ( لوازم جانبی )

خرطومی یکی از انواع قطعات جاروبرقی است که همان شلنگ انعطاف پذیر است که برای دستگاه های مختلف از جمله جاروبرقی مکنده، خانگی و صنعتی یک قطعه مهم به حساب می آید. جنس خرطومی جاروبرقی خانگی از نوع مواد پلی اتیلن است که باعث می شود به راحتی کنج ها، گوشه های منزل و مبلمان در دسترس باشد و بتوانید جارو کنید.

تعمیر خرطومی جاروبرقی

یکی از قطعات جاروبرقی که در صورت خرابی آن می تواند باعث کاهش قدرت مکش جاروبرقی شود خرطومی است که البته بغیر از پارگی خرطومی، پر شدن کیسه یا مخزن، مشکلات فنی و… باعث کاهش قدرت مکش جاروبرقی می شود بنابراین زمانی باید نسبت به تعمیر یا تعویض خرطومی اقدام کنید که پاره شده باشد.

مگر خرطومی از دستگاه جدا میشود؟!

شاید تا به حال فکر کرده باشید که خرطومی به صورت پرسی می باشد اما می توانید با چرخاندن آن جهت خلاف عقربه های ساعت آنرا باز کنید و زمان تعمیر یا تعویض مجددا با چرخاندن جهت عقربه های ساعت آنرا در جای خود قرار دهید.

سوراخ شدن خرطومی جاروبرقی

یکی از مواردی که باعث خرابی خرطومی جاروبرقی می شود زمانی است که خانم های خانه دار آنرا به دنبال خود می کشند که احتمال سوراخ شدن یا حتی شکستگی خرطومی وجود دارد که در این موارد تنها با تعمیر خرطومی مشکل برطرف خواهد شد و نیازی به تعویض خرطومی نیست.

آموزش تعمیر خرطومی جاروبرقی

 • پیدا کردن محل شکستگی یا ترک
 • اگر متوجه شدید که محل شکستگی نیزدیک دو سر شلنگ است با برش آن و گذاشتن سر جای خود مشکل رفع می شود.
 • پوشاندن و مهرم موم کردن سوراخ خرطومی یکی دیگر از راههای تعمیر خرطومی است که در ابتدا باید با مایع دستشویی شسته و در ادامه با چسب مخصوص سوراخ را بپوشانید.

نحوه تمیز کردن خرطومی جاروبرقی

یکی از مواردی که باعث جلوگیری از خرابی خرطومی جاروبرقی می شود تمیز کردن به موقع آن است که می توانید با مراحل زیر این کار انجام دهید.

 • گذاشتن داخل سینک یا تشت که حاوی مقداری آب گرم است.
 • ریختن مقدار دو قاشق وایتکس با یک فنجان سرکه سفید و کمی مایع ظرفشویی داخل آب گرم
 • گذاشتن خرطومی داخل محلول به مدت یک ربع
 • تکان دادن خرطومی در محلول
 • شستن خرطومی که با گرفتن یک سر خرطوم زیر شیر آب می توانید این کار انجام دهید.
 • مطمئن شوید که هیچ گونه ترک و شکستگی ندارد.
 • تمیز کردن قسمت بیرونی خرطوم با پارچه خشک
 • آویز کردن خرطوم
 • زمان خشک شدن خرطومی جاروبرقی باید آنرا نصب کنید.

برس جاروبرقی ( لوازم جانبی )

علاوه بر معرفی قطعات بالا یکی دیگر از انواع قطعات جاروبرقی برس نام دارد که بر حسب نوع سطوح از جمله فرش و موکت یا پرده و وسایل منزل و… می توانید آنرا تنظیم کنید.

برس جاروبرقی  در سه نوع مختلف زیر وجود دارد.

 • برس معمولی برای نظافت سطح زمین
 • برس برای مبل، صندلی
 • برس برای فرش های نوع کرک دار

نحوه نگهداری از برس جاروبرقی

 • در زمان وصل نبودن دستگاه به برق شروع به بررسی برس جاروبرقی کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه صدمه ندارد.
 • در صورت هر گونه گرد و غبار، کرک، نخ، مو، پرز، کاموا و نوارهای پلاستیکی در برس جاروبرقی باید آنرا در بیاورید در غیر اینصورت باعث کاهش قدرت مکش جاروبرقی می شود.
 • با باز کردن یک الی دو پیچ امکان باز کردن برس وجود دارد که در ادامه می توانید برس را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *