علت نشتی و آب دادن زودپز برقی | چرا زودپز آب می دهد؟

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

با خرید زودپز پخت غذا با فشار زیاد انجام می شود و این کار در مدت زمان کم انجام می شود اما با خرید زودپز باید طرز استفاده از آن را بخوانید و در صورت بروز هر گونه مشکلات از جمله سوت نکشیدن زودپز، سیاه شدن زودپز، بخار دادن زودپز برقی و.. سریعا نسبت به رفع مشکل اقدام کنید و با تعمیرکار تماس بگیرید که در این بین آب دادن زودپز برقی به دلایل مختلف چون بسته نشدن صحیح درب زودپز، خرابی واشر درب، آب نداشتن زودپز، مسدود شدن سوپاپ اطمینان و بیش از اندازه پر کردن زودپز رخ می دهد که برای رفع مشکل باید اقدام کنید و اگر نیاز به تعمیرکار دارید در تهران کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

علت نشتی آب از زودپز

پخت غذا در فشار بالا در زودپزها باعث می شود که خیلی سریعتر و یکنواخت تر غذا پخته شود که البته در این بین احتمال خرابی این دستگاه وجود دارد که در صورتی که به درستی درب بسته نباشد باعث نشتی آب از زودپز می شود که البته بغیر از این مورد دلایل زیر نیز منجر به آب دادن زودپز است که باید رفع گردد.

 • چون بسته نشدن صحیح درب زودپز
 • خرابی واشر درب
 • آب نداشتن زودپز
 • مسدود شدن سوپاپ اطمینان
 • بیش از اندازه پر کردن زودپز

💡حتما بخوانید: علت ترکیدن زودپز زمان پخت و پز

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

چرا زودپز آب میده؟

یکی از مشکلات و ایرادتی که زمان استفاده از زودپز پیش می آید این است که زودپز آب می دهد که این مشکل به خاطر موارد زیر رخ می دهد که بررسی و عیب یابی هر کدام از آنها باید انجام شود.

 • چون بسته نشدن صحیح درب زودپز
 • خرابی واشر درب
 • آب نداشتن زودپز
 • مسدود شدن سوپاپ اطمینان
 • بیش از اندازه پر کردن زودپز

۱: به درستی بسته نشدن درب زودپز

زمان استفاده از زودپز مطمئن شوید که درب به درستی بسته شده است در غیر این صورت منجر به نشتی آب از زودپز می شود و برای بستن آن کافیه دفترچه راهنمای زودپز را بخوانید و این کار انجام دهید.

۲: واشر فرسوده یا آسیب دیده

یکی از قطعات مهم زودپز قطعه لاستیک بین درب و بدنه است که در صورت پارگی و فرسودگی منجر به آب دادن زودپز برقی می شود از این رو باید به موقع آنرا عوض کنید که برای تعویض واشر درب زودپز باید ابتدا دستگاه از برق بکشید و بگذارید خنک شود و در ادامه درب را باز و واشر قدیم را جدا و واشر جدید در جای خود بگذارید و مجددا بعد از بسته شدن درست درب زودپز را روشن کنید.

خراب شدن واشر زودپز

۳: عدم وجود آب در زودپز

یکی از مشکلات زودپز زمانی است که آب می دهد که این می تواند از خالی بودن زودپز از آب باشد که با پر کردن آب داخل زودپز به راحتی مشکل رفع خواهد شد و باید تا خط پر آب داخل زودپز بریزید و در صورتی که باز هم آب می دهد خرابی سوپاپ اطمینان دلیل بروز این مشکل و بارگیری بیش از حد صورت گرفته است.

۴: مسدود شدن سوپاپ اطمینان

آزاد کردن فشار اضافی زودپز با سوپاپ اطمینان انجام می شود از این رو اگر سوپاپ مسدود باشد باید آنرا تمیز کنید در غیر این صورت باعث آب دادن زودپز می شود که برای تمیز کردن سوپاپ کافیه زودپز از برق بکشید و بگذارید خنک شود و بعد نوبت باز کردن درب، پیدا کردن سوپاپ اطمینان و تمیز کردن آب با یک مسواک و آب گرم است که در ادامه باید مطمئن شوید که سوپاپ آزادانه حرکت می کند و سپس درب زودپز بسته و آنرا روشن کنید.

خراب شدن سوپاپ اطمینان زودپز برقی

۵: بارگیری بیش از حد زودپز

همانطور که نباید زودپز خالی باشد و آب به اندازه کافی داخل زودپز باشد در عین حال از پر کردن بیش از حد زودپز خودداری کنید چونکه منجر به آزاد نشدن درست بخار در دستگاه و افزایش فشار روی دستگاه زودپز می شود که برای رفع آن باید مقدار غذای داخل زودپز کاهش پیدا کند و همیشه مطمئن شوید که تا خط پر شدن زودپز غذا داخل آن وجود دارد و به درستی درب زودپز بسته باشد.

نحوه جلوگیری  از نشتی آب زودپز

حال که فهمیدید که چه مواردی باعث نشتی و آب دادن زودپز برقی و معمولی می شود از این رو برای جلوگیری از بروز این مشکل کافیه موارد زیر انجام شود.

 • پر نکردن بیش از حد زودپز
 • درست بسته بودن درب زودپز
 • تمیز کردن به موقع زودپز
 • نگذارید زودپز بیش از حد گرم باشد.
 • آزاد کردن فشار زودپز در زمان مناسب
 • عدم استفاده زیاد از زودپز
 • اجازه استراحت به دستگاه زودپز بدهید.

نتیجه گیری

زودپز برقی ممکن است خراب شود و با مشکلات مختلف چون ترکیدن، نپختن غذا در زودپز، سوت نزدن، بخار نکردن زودپز و حتی آب دادن زودپز برقی مواجه شوید که باید نسبت به تعمیر و رفع مشکل اقدام کنید که در این بین آب دادن زودپز برقی به دلایل مختلف از جمله درست بسته نشدن درب، خرابی واشر، عدم وجود آب داخل زودپز، مسدود شدن سوپاپ اطمینان و پر کردن بیش از حد مواد غذایی داخل زودپز رخ می دهد که باید نسبت به رفع مشکل و تعمیر دستگاه اقدام کنید که اگر در تهران نیاز به تعمیرکار دارید کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *